sobota, 20 kwietnia 2024 04:35

Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

Migrena należy do bardziej znanych i powszechnych chorób neurologicznych, występuje zarówno u kobiet i mężczyzn. Ostatnie badania wykazały skuteczność preparatów toksyny botulinowej (botoks) na różne zespoły bólowe, w tym ból migrenowy, ból neuropatyczny, ból pleców, ból z urazami kręgów szyjnych oraz inne rodzaje przewlekłych bólów głowy. Chociaż migrena nie jest chorobą zagrażającą życiu, znacznie obniża, jakość życia ludzi. Toksyna botulinowa typu A jest naturalnym białkiem, które blokuje uwalnianie acetylocholiny (neuroprzekaźnik).
  • 07.08.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

Botoks na migrenę i bóle głowy o innym podłożu

 Zastosowanie toksyny botulinowej typu A jest nowym podejściem w zapobieganiu bólom głowy, biorąc pod uwagę dobrą tolerancję leczenia, bezpieczeństwo, brak ogólnoustrojowych działań niepożądanych i długi czas działania, czyli cechy, które są bardzo korzystne dla dalszego jej stosowania. Po raz pierwszy jej skuteczność w przypadku bólów głowy odnotował chirurg plastyczny. Miało to miejsce w sytuacji, gdy wielu jego pacjentów, po otrzymaniu zastrzyków z toksyny botulinowej w celu korekcji zmarszczek twarzy w okolicy brwi, zauważyło zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy. Po tych wstępnych obserwacjach przeprowadzono wiele badań nad właściwościami botoksu. 

Zastosowanie botuliny w przypadku innych bólów głowy, takich jak napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy, przewlekłe napadowe bóle głowy, wymaga dalszych badań, ale pozytywne efekty są już obserwowane. Dla osób, które regularnie doświadczają bólów głowy, zastrzyki z toksyny botulinowej stają się cennym lekiem w przypadku leczenia ciężkich ataków migreny. Obecnie są one z dobrym skutkiem stosowane (np. w klinice Soft Skin - softskin-clinic.pl) w leczeniu zespołów bólowych mięśniowo-powięziowych np. ból górnej część klatki piersiowej, ból pleców, łokieć tenisisty, ból mięśniowo-powięziowy twarzy.

Dla kogo odpowiednie jest leczenie migreny toksyną botulinową?

Leczenie botoksem jest wskazane dla osób, które bardzo często odczuwają ból głowy, kilka razy w tygodniu. Ból pojawia się niespodziewanie i jest tak silny, że całkowicie eliminuje zdolność do normalnego funkcjonowania, a środki przeciwbólowe nie pomagają. Jeśli taki ból utrzymuje się przez trzy miesiące, zostaje uznany za przewlekły. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę i wybierze indywidualną terapię.

Zastrzyki z botoksu łagodzą ciężkie migreny, jeśli ktoś cierpi na silny pulsujący ból, może przedyskutować z lekarzem taki sposób radzenia sobie z dolegliwościami. Atak może trwać od kilku godzin do trzech dni. Zdarza się, że powracają, na przykład 2-3 razy w tygodniu i kilka razy w miesiącu. W gabinetach medycyny estetycznej również przyjmują lekarze, którzy wykonują leczenie migreny za pomocą toksyny botulinowej. Zastrzyki pomogą poradzić sobie z tego rodzaju schorzeniami. Coraz więcej badań potwierdza korzystne działanie tej substancji (potocznie zwanej botoksem) w leczeniu nawracających migren. Po zastosowaniu tej metody ponad połowa chorych odczuwa znaczną poprawę.

Jak wygląda zabieg wstrzykiwania botoksu?

Podczas wizyty u neurologa, przeprowadzeniu wywiadu i badania, lekarz podejmuje decyzję, czy leczenie botoksem w danym przypadku jest odpowiednie. Neurolog nie podaje zastrzyków z toksyną botulinową, na taki zabieg należy się udać do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie lekarz przeprowadzi taką procedurę. Wprowadzenie substancji przez wstrzyknięcie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Lekarz wykonuje 10-20 zastrzyków w określone miejsca na głowie: w czoło, skronie i potylicę. Przy pewnych objawach zastrzyki wykonuje się w szyję.

Toksyna botulinowa wpływa na mięśnie, które ściskają lub podrażniają nerwy odpowiedzialne za ból. Ataki migreny znikają bez śladu lub pojawiają się znacznie rzadziej. Efekt trwa około trzech miesięcy. Substancja jest podawana, co 3-4 miesiące. Pacjent odczuwa jedynie niewielki dyskomfort, ponieważ do wstrzykiwań stosuje się bardzo cienkie igły.

Działanie zastrzyków trwa około dwóch do czterech miesięcy, po czym acetylocholina (neuroprzekaźnik) zostaje ponownie uwolniona i mięsień, o którym mowa, zostaje ponownie aktywowany. Jest wiele punktów, w których nerwy przechodzą przez mięśnie głowy. Kiedy mięśnie się kurczą, nerw jest ściśnięty. Objawy migreny u wielu osób są spowodowane kurczeniem się mięśni w następujących obszarach:

       W okolicy brwi

       Na nosie

       Na skroniach

       Na górnej części szyi

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej typu A zapewnia rozluźnienie odpowiednich mięśni. Lekarz określa poszczególne miejsca wstrzyknięcia na podstawie punktów stymulacji migreny danej osoby. Zmiany w objawach migreny powinny się uwidocznić w przeciągu 8 tygodni od zastosowania, to znaczy powinny przynosić poprawą nie mniejszą niż 50% pod względem częstotliwości i intensywności.

Czy można stosować toksynę botulinową, jeśli przyjmowane są inne leki na migrenę?

Ilość zastosowanego botoksu jest tak mała, że efekt może wystąpić celowo tylko na niewielkim obszarze w miejscu wstrzyknięcia. Aktywny składnik toksyny botulinowej nie jest systematycznie wykrywany w organizmie i nie ma doniesień ani oznak negatywnych reakcji z lekami farmaceutycznymi. Mechanizm działania toksyny w leczeniu przewlekłej migreny polega na blokowaniu transmisji nerwowo-mięśniowej, co pozwala zmniejszyć napięcie mięśni głowy i zmniejszyć podrażnienie zakończeń nerwowych, a także zdolność leku do hamowania mediatorów bólu, które tłumią stany zapalne w układzie nerwowym, powodując zmniejszenie i zanik bólu.

 

 

 

Soft Skin Dermaclinic

ul. Dąbrowskiego 32/1u

50-457 Wrocław

Tel. 48 512 822 207

--- Artykuł sponsorowany ---