piątek, 29 marca 2024 12:21

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, inaczej zwana bankructwem konsumenckim, to rozwiązanie dla niejednego dłużnika, któremu sen z powiek spędzają siedzący na karku komornicy i firmy windykacyjne. Część zobowiązań finansowych dłużnika jest umarzana, co poniekąd pozwala mu odetchnąć z ulgą. Aby jednak mogło to faktycznie zaistnieć, dłużnik musi spełnić określone warunki. Podstawą prawną przeprowadzania upadłości konsumenckiej są przepisy ustawy z d. 23 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe i naprawcze. Przyznają one osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, niebędącym w stanie spłacać swoich długów, prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej raz na 10 lat.
  • 07.09.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega upadłość konsumencka?

Warto zwrócić uwagę na to, iż upadłość konsumencka ma zastosowanie tylko do osób fizycznych z miejscem zamieszkania lub pobytu w Polsce. Ponadto musi wystąpić przesłanka niewypłacalności, czyli sytuacja, w której dana osoba nie wypełnia przyjętych wcześniej zobowiązań, np. nie płaci rachunków za mieszkanie, prąd, telefon lub też nie spłaca rat.

Ważnym elementem zaistniałej niewypłacalności, powinna być także przyczyna takiego stanu, tzn. niewynikająca bezpośrednio z winy dłużnika. Mowa tutaj np. o chorobie, utracie pracy, śmierci członka rodziny, kataklizmie, wypadku, działaniach osób trzecich na szkodę zadłużonego lub innym zdarzeniu losowym, na który dłużnik nie miał wpływu. Braku kwalifikacji do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej może być pewny dłużnik, który zaciągnął zobowiązanie będąc już wcześniej niewypłacalnym, lub też gdy sam przyczynił się do utraty pracy, np. został zwolniony przez pracodawcę dyscyplinarnie albo dobrowolnie podpisał rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Po dokładnej analizie stanu faktycznego, najlepiej we współpracy z prawnikiem, dłużnik podejmuje decyzję czy upadłość konsumencka to rozwiązanie jego problemów.

    Machinę uruchamia tutaj odpowiedni wniosek o upadłość, którą może złożyć tylko i wyłącznie sam dłużnik, na odpowiednim formularzu w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej. Przepisy jasno określają co powinien zawierać właściwie sporządzony wniosek. Z uwagi na fakt, iż postępowanie upadłościowe tego rodzaju jest postępowaniem skomplikowanym i obłożonym rygorem, już sam wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnik powinien zostać przygotowany rzetelnie i dokładnie. Warto zlecić tę czynność profesjonaliście – adwokatowi lub radcy prawnemu. Koszt wszczęcia postępowania upadłościowego to 30,00 zł. Po złożeniu wniosku przez dłużnika sąd zbada, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne, jakie nakłada ustawa i czy został on prawidłowo opłacony.

Upadłość konsumencka – jej uznanie i ogłoszenie jest wynikiem postępowania jakie przeprowadza sąd. Sąd rozpatruje sprawę na posiedzeniu niejawnym, z zastrzeżeniem, że jeśli sprawa będzie tego wymagała może wyznaczyć rozprawę. Po przeprowadzeniu postępowaniu dowodowego, w terminie dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku, sąd wydaje postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości.

Upadłość konsumencka - https://wmc.com.pl/upadlosc-konsumencka/ jest już w tym momencie „na wyciągnięcie ręki” dla niewypłacalnego dłużnika. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości sąd podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości w budynku sądu oraz zamieszcza go w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym oraz doręcza syndykowi, jednocześnie zawiadamiając właściwą izbę skarbową i właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

    Od momentu przejęcia sprawy przez sąd, to on decyduje o długach wnioskodawcy. Niezbędnym staje się wykonanie planu spłaty wierzycieli dłużnika. Upadłość konsumencka oznacza także dla dłużnika zawieszenie toczącego się postępowania egzekucyjnego. Z kolei jego definitywne umorzenie następuje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia sądu. Zatrzymany zostaje także proces naliczania odsetek. Sąd dokonuje likwidacji majątku wnioskodawcy i umarza część lub całość zadłużenia. Osoba fizyczna odtąd zostaje pozbawiona prawa rozporządzania majątkiem zgodnie ze swoim upodobaniem, gdyż celem nadrzędnym staje się zaspokojenie wierzycieli. Nie może on więc dokonywać czynności prawnych przekraczających granice zwykłego zarządu majątkiem, np. nabywać samochodów lub nieruchomości. Upadłość konsumencka zobowiązuję także, aby dłużnik współpracował stale z syndykiem, który przeprowadza inwentaryzację majątku.

Kancelaria Prawna WMC Wrocław

Radca prawny Jolanta Wolska

ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław    

Telefon: 733 555 333

--- Artykuł sponsorowany ---