piątek, 19 kwietnia 2024 21:56

Jak pokonać strach przed językiem obcym?

  • 30.08.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak pokonać strach przed językiem obcym?

 

Nauka języków obcych to długa i ciężka praca polegająca na ciągłym wykonywaniu ćwiczeń gramatycznych, powtarzaniu słówek i trenowaniu wymowy. Na początku tej drogi może nam się wydawać, że nie damy rady opanować języka w takim stopniu, żeby biegle się nim posługiwać i boimy się sytuacji, w których będziemy musieli go użyć. Jak pokonać strach i nauczyć się języka obcego bez niepotrzebnego stresu?

Co może powodować ten stres?

  1. Nieśmiałość – rozmowa z obcą osobą może onieśmielać, szczególnie jeśli ma być prowadzona w innym języku niż nasz ojczysty,
  2. Obawa, że się skompromitujemy – rozmawiając w języku obcym możemy natrafić na problem nieznajomości jakiegoś słowa lub błędnego wypowiadania niektórych głosek, co może prowadzić do nieporozumienia,
  3. Brak wprawy w mówieniu – jeśli nie ćwiczymy spontanicznych wypowiedzi w języku obcym może się okazać, że nie umiemy skonstruować poprawnej wypowiedzi.

Jak pokonać strach przed językiem obcym?

Po pierwsze – ćwicz!

Nawet jeśli bardzo dobrze znamy zasady gramatyczne i słówka może się okazać, że w sytuacji komunikacyjnej odniesiemy pewnego rodzaju porażkę. Dlaczego? Ponieważ nasz sposób wypowiedzi w danym języku obcym nie będzie ukształtowany. Mówienie trzeba ćwiczyć! Małe dzieci uczy się mówić, żeby umiały porozumiewać się z innymi osobami, a dopiero później wyjaśnia się im zasady gramatyczne i zawiłości języka, którego używają. Bez umiejętności mówienia nie będziemy w stanie się dogadać z obcokrajowcem! A potencjalne ryzyko niezrozumienia siebie nawzajem może napawać nas strachem. Aby go pokonać, ćwicz mówienie. Mów dużo i często – za równo do siebie, jak i do innych. Możesz spróbować nagrać swoją wypowiedź, aby później ocenić czy sposób w jaki wypowiadasz dane słowa jest odpowiedni. Warto także zaproponować znajomym, abyście raz na jakiś czas po prostu porozmawiali w danym języku obcym, dzięki czemu nabierzecie wprawy w spontanicznie prowadzonej dyskusji.

Po drugie – nie przestawaj się uczyć!

Jeśli wydaje Ci się, że teorię danego języka obcego znasz już wystarczająco dobrze nie przestawaj się uczyć! Przejrzyj oferty księgarni językowych i poszukaj materiałów na Twoim poziomie zaawansowania. Możesz także oglądać filmy, słuchać audiobooków i czytać książki w języku, którego się uczysz. Wsłuchiwanie się w wypowiedzi innych osób sprawi, że będzie Ci łatwiej skonstruować własną bez strachu przed tym, że nie dasz rady.

Po trzecie – podróżuj!

Nic tak nie uczy języka obcego jak podróżowanie po świecie. W miejscu, gdzie dogadasz się tylko w języku, którego się uczysz szybko pokonasz strach przed mówieniem i nabierzesz potrzebnej wprawy. Kontakt z osobami, które na co dzień posługują się danym językiem jest bardzo cennym doświadczeniem. Takie osoby mogą wskazać Ci jakie błędy popełniasz, dzięki temu następnym razem pójdzie Ci znacznie lepiej!

--- Artykuł sponsorowany ---