czwartek, 25 kwietnia 2024 14:01

Sprawdzamy, jak ubezpieczyć smartfona

Smartfonów używa około 80% Polaków - tak twierdzą badacze z firmy Digital Care, którzy w 2020 roku przeprowadzili badanie „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony”. Ponadto ich dane wskazują, że co roku kupujemy kilka milionów tych urządzeń, co dowodzi, że bez smartfonów w zasadzie trudno wyobrazić sobie życie. Niekiedy przeznaczamy na ich zakup kilka tysięcy złotych - jak w takim razie zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami uszkodzenia lub zniszczenia urządzenia?
  • 07.10.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sprawdzamy, jak ubezpieczyć smartfona

 

Jak ubezpieczyć smartfona? 

Jednym z najpowszechniejszych produktów ubezpieczeniowych, który obejmuje sprzęt elektroniczny, jest polisa majątkowa. Jej głównym przedmiotem jest nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie, ale w ramach jednej umowy możemy również ubezpieczyć wszelkie mienie ruchome, które znajduje się w lokalu. Są to m.in. meble, biżuteria, elementy wykończenia, sprzęt AGD oraz elektronika, w tym również smartfon. Ubezpieczenie majątkowe chroni mienie ruchome (oraz oczywiście mury i inne elementy stałe) od takich szkód, jak zalanie, pożar, huragan czy przepięcie, jak również od skutków włamania, kradzieży oraz dewastacji. Istotne, aby smartfon był ujęty na liście przedmiotów, które chcemy ubezpieczyć. 

 

Wybierając polisę majątkową, nie możemy zapomnieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie dopiero od określonej wartości szkody. Drobne uszkodzenie smartfona np. w wyniku zalania nie będzie więc brane pod uwagę. Podobnie w wypadku zdarzeń, które powstały w wyniku nieuwagi (np. wypuszczenie urządzenia z ręki). Jeśli towarzystwo nie umieściło takiego ryzyka w umowie, to tu także nie możemy liczyć na odszkodowanie. 

Warunki, o których warto pamiętać

Jednym z istotnych wyłączeń odpowiedzialności w umowach ubezpieczeniowych jest tak zwane rażące niedbalstwo. Mowa tu o sytuacji, kiedy np. zostawiamy otwarte drzwi do mieszkania lub domu, co ułatwia wtargnięcie i splądrowanie lokalu. Jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni od wszystkich ryzyk, to rażące niedbalstwo pozbawi nas szansy na odszkodowanie. 

 

Ubezpieczenie majątkowe kosztuje kilkaset złotych. Dokładna kwota za 12 miesięcy ochrony zależy od zakresu polisy, sumy ubezpieczenia oraz ewentualnych dodatkowych usług, które może wybrać. Dodatkowo warto zachować fakturę zakupu lub rachunek za to urządzenie, co w razie konieczności przyspieszy procedurę uzyskania odszkodowania. 

Inne możliwości

Poza polisą majątkową możemy również skorzystać z dwóch innych rodzajów ubezpieczeń. Jednym z nich jest przedłużenie gwarancji i dodatkowe doubezpieczenie w sklepie elektronicznym, w którym dokonaliśmy zakupu urządzenia. Minusem tego rozwiązani jest to, że ma zdecydowanie węższy zakres, za którym idzie niższa cena. Nie pomoże w sytuacji, kiedy dojdzie do kradzieży urządzenia czy np. pożaru. Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie telefonu u operatora komórkowego, z którym podpisujemy umowę (w obu przypadkach sklep lub operator są pośrednikami między nami a towarzystwem ubezpieczeniowym). Dodatkowa kwota zostanie doliczona do rachunku, a więc ubezpieczenie może nas również kosztować nawet kilkaset złotych, gdyż operatorzy proponują różnorodne pakiety ochronne. 

 

Szukasz korzystnego ubezpieczenia majątkowego, które pomoże chronić drogocenny sprzęt elektroniczny? Zgłoś się do Eurofinance w Gdańsku https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-gdansk/?utm_campaign=seo, aby otrzymać najlepszą propozycję wybraną spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. 

Materiał zewnętrzny