czwartek, 25 kwietnia 2024 14:11

Decyzja kredytowa - ile trwa okres oczekiwania w banku?

Co bezpośrednio wpływa na decyzję kredytową wydawaną przez bank? Od czego zależeć będzie rata kredytu hipotecznego? Jak długo będziemy musieli poczekać na opinię? Co zrobić kiedy decyzja banku jest negatywna? Z tymi wszystkimi pytaniami spotyka się chyba każdy z nas, kto w swoim życiu podejmuje decyzję chęci wzięcia kredytu i tym sposobem sfinansowania swoich planów. 
  • 14.07.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Decyzja kredytowa - ile trwa okres oczekiwania w banku?

 

Decyzja kredytowa

Aby rozpocząć pełną procedurę kredytową należy dostarczyć wszystkie niezbędne do tego dokumenty. W przypadku kiedy interesować nas będzie jedynie wstępna decyzja kredytowa, rodzaj dokumentów do wydania wstępnego oświadczenia zależeć będzie od formalnych wymagań danej instytucji. Ważność takiej decyzji określana jest na 1-2 miesięcy. Pozytywna ocena wstępnej decyzji kredytowej jest bardziej lub mniej wiarygodna w zależności od banku. Na pewno jednak dzięki niej jesteśmy w stanie sprawdzić swoje szanse na kredyt. Istnieje również warunkowa decyzja kredytowa, którą to wydaje się kiedy przyszły kredytobiorca musi dopełnić jakieś formalność przed rozpoczęciem właściwej procedury kredytowej. Końcowa decyzja kredytowa to decyzja ostateczna. Jak pożyczać mądrze? Więcej informacji znajdziesz na stronie http://madrzepozyczaj.pl/ile-trzeba-czekac-na-kredyt-gotowkowy/.

Wydanie decyzji kredytowej

Wydanie decyzji kredytowej poprzedzone jest dokładną analizą wszystkich obszarów, które są istotne z punktu widzenia banku. W przypadku kredytów gotówkowych, kiedy staramy się o niewielkie kwoty możemy całą procedurę przejść sami, składając wniosek przez Internet, madrzepozyczaj to miejsce, gdzie dowiesz się szczegółów. Kiedy dodatkowo jesteśmy jeszcze klientem danego banku, algorytm natychmiast jest w stanie obliczyć naszą zdolność kredytową i związane z nią ryzyko. Ubieganie się o kredyt gotówkowy jest na pewno mniej skomplikowane niż w przypadku kredytów mieszkaniowych. Natomiast jeśli myślimy o zobowiązaniu jakim jest kredyt hipoteczny, powinniśmy mieć na uwadze, że jego otrzymanie będzie nieco inaczej uregulowane prawni niż w przypadku kredytów gotówkowych. Średni czas przyznawania kredytu trwa około od 4 do 6 tygodni. A samo wydanie decyzji kredytowej trwać będzie około 2 tygodni. Dłuższy czas oczekiwania w przypadku kredytów hipotecznych związany jest z licznymi formalnościami, wysokimi kwotami i znacznie większym poziomem skomplikowania procedur niż w przypadku kredytu gotówkowego. Na czas oczekiwania co do decyzji kredytowej wpływ mieć będą trzy najważniejsze czynniki: rodzaj kredytu, obciążenia wnioskami danej instytucji oraz działania kredytobiorcy. Możemy przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej dokładnie przygotowując się do całego procesu kredytowania. 

Pozytywna decyzja kredytowa

Wydanie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank, poprzedza ocena zdolności oraz wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Brana pod uwagę jest przede wszystkim sytuacja zabezpieczeń finansowych kredytodawcy w stosunku do wysokości kredytu o jaki się stara oraz jego rodzaju. Pozytywna czy też negatywna decyzja kredytowa to dokument, który bank wydaje na piśmie. Każda, niezależnie od instytucji zawierać będzie informację o tym, czy kredyt otrzymujemy, czy też nie. A jeśli tak, to znajdzie się na niej wysokość kwoty przyznanego kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, waluta, w której jest nam udzielony, jaka jest wysokość oraz ustalona ilość rat, koszty prowizji jak i ubezpieczenia, które są wymagane podczas transakcji. 

Negatywna decyzja kredytowa

Pamiętajmy, że nawet kiedy nasza sytuacja finansowa jest dobra, a szanse na otrzymanie kredytu są duże, pozytywną decyzję kredytową możemy nie otrzymać od razu. Dlatego jeśli uzyskaliśmy negatywną decyzję kredytową, to możemy podjąć próbę poprawienia błędów we wniosku (jeżeli takie są), polepszenia swojej historii kredytowej (ma ona ogromny wpływ na decyzyjność banku), albo możemy spróbować złożyć wniosek w innym banku. Pamiętajmy jednak, że każdy nasz wniosek jest rejestrowany w BIK-u i jet dostępny dla kolejnych podmiotów, do których chcemy się zwrócić. 

Materiał zewnętrzny