czwartek, 18 kwietnia 2024 08:21

W jakich sytuacjach możesz zgłosić się do radcy prawnego?

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o radcy prawnym. Jest to z pewnością osoba, która posiada ogromną wiedzę w zakresie prawa, która jest poparta praktycznymi działaniami. Kim dokładnie jest radca prawny? Czy każdy może nim zostać? Kiedy się do niego zgłosić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy.
  • 09.09.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
W jakich sytuacjach możesz zgłosić się do radcy prawnego?

Kto to jest radca prawny?

Radca prawny jest prawnikiem, którego zadaniem jest świadczenie pomocy prawnej. Jako, iż jest to zawód zaufania publicznego, musi on przestrzegać wielu rygorystycznych zasad, które to znajdują się w ustawie o radcach prawnych. Jego pomoc polega przede wszystkim na tym, że udziela wielu porad i konsultacji prawnych. Do jego obowiązków należy także, chociażby opracowywanie projektów aktów prawnych, a także sporządzanie opinii prawnych. Regularnie dochodzi do sytuacji, w których radca prawny występuje przed sądem lub urzędem w imieniu swojego klienta, jako pełnomocnik lub obrońca.

Zapewne zastanawiacie się więc, jaka jest różnica między radcą prawnym a adwokatem. Polega ona właściwie tylko na formie wykonywania zawodu. O co chodzi? Adwokat wykonuje swoje działanie, jedynie rejestrując własną działalność gospodarczą lub jeśli jest wspólnikiem spółki. Radca prawny natomiast może zostać zatrudniony na umowę o pracę. Dla przeciętnego klienta jest to więc obojętne, do którego miejsca się wybierze, ważne w tym przypadku są dobre opinie. Wsparcia merytorycznego udzielił nam radca prawny - Kancelaria-Gdynia.eu. Radca prawny może zajmować się przedsiębiorstwami, urzędami administracji, instytucjami publicznymi, jak i osobami fizycznymi, ale także specjalizować się w wielu innych dziedzinach.

Czy każdy może zostać radcą prawnym?

Przede wszystkim radcą prawnym może zostać osoba, która ukończyła prawnicze studia magisterskie w Polsce lub za granicą. Musi w pełni korzystać z praw publicznych i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Konieczne jest także odbycie aplikacji radcowskiej. Nie obędzie się bez egzaminu zawodowego, który przeprowadzany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Warto dodać, że tytuły radca prawny i adwokaci są równoważne, każdy z nich znajduje się pod ochroną prawną, a w razie takiej potrzeby może reprezentować zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Kiedy zgłosić się do radcy prawnego?

Do radcy prawnego najlepiej zgłosić się w sytuacji, kiedy potrzebujemy zasięgnąć porady prawnej. Zastanawiasz się, czy to, co robisz, jest całkowicie zgodne z prawem? Nie musisz się martwić, że prawnik zgłosi daną sprawę na policję, bowiem obowiązuje go tajemnica zawodowa. Jak to wygląda w praktyce? Nie może on wyjawiać, ani przekazywać Twoich przestępstw specjalnym organom, bowiem mógłby utracić prawo do wykonywania zawodu. Radca prawny z pewnością przekaże Ci obiektywną opinię prawną. Jeśli potrzebujesz człowieka, który będzie występował przed Tobą w sądzie jako pełnomocnik lub obrońca, radca prawny jest jak najbardziej odpowiedni. Dodatkowo można zatrudnić go w formie na umowę o prace, co jest korzystne dla wielu przedsiębiorstw.

--- Artykuł sponsorowany ---