piątek, 19 kwietnia 2024 22:51
Reklama

Nietuzinkowi kapłani. Licealiści z Tczewa i Pelplina poznają dorobek ks. Janusza St. Pasierba

Ks. Wojciech Korzeniak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie oraz ks. dr Wojciech Węckowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie zostali wyróżnieni przez Fundację im. ks. Janusza Stanisława Pasierba za promowanie dzieła tego wybitnego poety i historyka sztuki.
Nietuzinkowi kapłani. Licealiści z Tczewa i Pelplina poznają dorobek ks. Janusza St. Pasierba
Koncert „Mój bracie, mój bliźni…”, podczas którego wręczono nagrody, odbył się w sobotę, 23 stycznia, w Galerii Jana Pawła II w Warszawie. Z recitalem utworów Chopina i Brahmsa wystąpił Tomasz Herbut, profesor w Hochschule der Künste w Bernie, a teksty ks. Pasierba recytowała aktorka Anna Nehrebecka.

Licealiści z Tczewa i Pelplina
Koncert połączony z wręczaniem nagród został już po raz 12. zorganizowany przez Fundację im. ks. Janusza Stanisława Pasierba, której celem jest promowanie dzieła poety, eseisty i historyka sztuki związanego z Pomorzem. Wśród gości byli m.in. prymas-senior kardynał Józef Glemp, arcybiskup Edmund Piszcz, pisarka Barbara Wachowicz, ambasador Stefan Frankiewicz, przedstawiciele środowiska naukowego i artystycznego Warszawy, przyjaciele ks. Pasierba i wielbiciele jego twórczości.
- Szczególną grupę stanowią już od lat uczniowie trzech szkół, którym patronuje ks. Pasierb:  Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie k. Tarnowa – dodaje obecny w Warszawie Bogdan Wiśniewski, wicedyrektor pelplińskiego liceum oraz inicjator Pomorskiego Konkursu Poetyckiego im. ks. Pasierba w Pelplinie.

Za edytorską troskę i książkę
Fundacja im. ks. Pasierba corocznie przyznaje nagrody, którymi wyróżnieni zostają naprzemiennie młodzi poeci i historycy sztuki. W tym roku laureatką została Aleksandra Szewczyk - historyk sztuki z Wrocławia. Wyróżnienie przyznano ks. dr Wojciechowi Korzeniakowi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie za książkę „Wychowawcza funkcja kultury według ks. Janusza Pasierba”.
- Warto nadmienić, że ks. Korzeniak nie jest postacią tuzinkową – podkreśla Bogdan Wiśniewski. - Sam ma spore doświadczenie w przygotowaniu inscenizacji teatralnych w czasie, kiedy był duszpasterzem w Świeciu.
Drugie wyróżnienie przyznano ks. dr Wojciechowi Węckowskiemu za edytorską troskę w przygotowaniu w Wydawnictwie „Bernardinum” książek autorstwa ks. Pasierba lub jemu poświęconych. Wśród laureatów z lat poprzednich są m.in. Eleonora Lewandowska - była dyrektora tczewskiego ZSE, Bogdan Wiśniewski - wicedyrektor LO w Pelplinie oraz Wydawnictwo „Bernardinum”.

Zwiedzili muzea
Prezes Fundacji Maria Wilczek mówiła o wydarzeniach upamiętniających postać i twórczość ks. Pasierba. W minionym roku odbyły się liczne koncert, sympozja, spotkania.
- W tym kontekście wspomniała o Pomorskim Festiwalu Poetyckim im. ks. Pasierba organizowanym w pelplińskim LO już od lat kilkunastu – zaznacza Bogdan Wiśniewski.
Z kolei Piotr Wojciechowski, pisarz i członek Kapituły Fundacji, wspomniał o najnowszych książkach ks. Pasierba, w tym o „Ziemi Świętej”, przygotowanym w „Bernardinum” zbiorze esejów (do tej pory niepublikowanych) z bogatym materiałem fotograficznym.
Uczniowie tczewskiego ZSE i pelplińskiego LO wykorzystali czas pobytu w Warszawie na zwiedzanie szczególnych miejsc - Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. W latach poprzednich program był znacznie bogatszy, ale w tym roku - ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne - został mocno okrojony.


Podziel się
Oceń

Reklama