Piątek, 18.10.2019

34. rocznica śmierci ks. Władysława Młyńskiego, proboszcza parafii pw. Św. Józefa w Tczewie

  • 23.11.2009, 00:00
  • Opr. (Pegas)
34. rocznica śmierci ks. Władysława Młyńskiego, proboszcza parafii pw. Św. Józefa w Tczewie
Podziel się:
Oceń:
TCZEW. 28 listopada przypada 34. rocznica śmierci ks. Władysława Młyńskiego, byłego proboszcza parafii pw. Św. Józefa w Tczewie. Ten bardzo szanowany przez parafian kapłan był inicjatorem wielu przedsięwzięć, niezwykle ważnych dla tczewian.
Ks. Młyński był nie tylko budowniczym tczewskiego kościoła na Nowym Mieście. Założył on też m.in. ochronkę dla dzieci (odpowiednik dzisiejszego przedszkola).

Ks. Władysław Młyński urodził się 21 marca 1894 r. w Załakowie (powiat Kartuzy) z rodziców Jana i Łucji z domu Walkusz. Jego ojciec był rolnikiem. Po okresie nauki w progimnazjum Collegium Marianum w Pelplinie, kształcił się w Gimnazjum Klasycznym w Wejherowie, w którym zdał maturę. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie w latach 1914-1922 (z przerwą wojenną).
Święcenia kapłańskie otrzymał 9 lipca 1922 r. Jako wikariusz pracował w Chełmży, Nowym Mieście Lubawskim, Rajkowach i Subkowach. Od 15 maja 1927 r. pełnił funkcję kuratusa parafii pw. Św. Józefa w Tczewie. Był kapłanem bardzo aktywnym. W wymiarze społecznym rozwijał działalność Akcji Katolickiej. W panoramę Tczewa wpisał swoje życiowe dzieło - kościół pw. Św. Józefa. W 1938 r. otrzymał w dowód zasług Złoty Krzyż.
Po wybuchu II wojny światowej ks. Młyński wraz z wikariuszami opuścił Tczew. Jednak już w niedzielę, 3 września 1939 r. wrócił i odprawił mszę św. Po powrocie księży wikariuszy ukrywał się u swojej siostry w Sierakowicach, lecz co miesiąc przyjeżdżał do Tczewa, by odprawić mszę św. i uporządkować sprawy duszpasterskie. Od 1941 r. był już na stałe w Tczewie.
16 lipca 1968 r. został zamianowany Prałatem Honorowym Jego Świątobliwości Ojca Świętego Pawła VI. Z dniem l października 1972 r. ks. Władysław Młyński został przeniesiony w stan spoczynku. W ostatnich latach życia dużo chorował pozostając pod opieką swojej siostry. Zmarł 28 listopada 1975 r.; pochowany został w grobowcu w kościele pw. Św. Józefa w Tczewie.

Opr. (Pegas)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieczysław
Mieczysław 23.06.2019, 09:18
To był Święty Człowiek - pamiętam jak uczył mnie religii w 1 klasie podstawówki. To był bardzo skromny Człowiek - takich księży już dziś się nie spotyka.
Ykri1992
Ykri1992 02.12.2018, 10:20
https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://anenii-noi.md/?***=com… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://bdkambon.kemenag.go.id… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://crew.ymanage.net/?***=… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://muniaguacatan.gob.gt/c… https://nano-step.com/?***=com… http://acrp.in/***.***/compone… http://acrp.in/***.***/compone… http://acrp.in/***.***/compone… http://acrp.in/***.***/compone… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://adrianaafonso.com.br/?*… http://alojamientoencastrillaf… http://alojamientoencastrillaf… http://aluminek.com.br/?***=co… http://aluminek.com.br/?***=co… http://aluminek.com.br/?***=co… http://aluminek.com.br/?***=co…
http://cleantalkorg2***/
fpxa yiug
taki jeden
taki jeden 26.11.2009, 21:38
mam jeszcze wydanie gazetki parafialnej z przed wojny, z tejże parafii

Pozostałe