Czwartek, 17.01.2019

Będziesz pan żył, przeszczepniku! Na pomoc z budki telefonicznej

  • 12.05.2009, 00:00
  • Wawrzyniec Mocny
Będziesz pan żył, przeszczepniku! Na pomoc z budki telefonicznej
Podziel się:
Oceń:
TCZEW. Janusz Misiewicz ma 72 lata. Zapewne nie dane by mu było dożyć tego szlachetnego wieku, gdyby 15 lat temu uczeń prof. Zbigniewa Religi, dr Romuald Cichoń, nie wykonał u niego przeszczepu serca.
Tczewianin wspomina prof. Zbigniewa Religę
Prof. Zbigniew Religa brał wtedy udział w obchodzie po jego operacji. Przyszedł po udanym zabiegu w otoczeniu lekarzy mówiąc „Uściśnijmy sobie ręce panie przeszczepniku. Zobaczymy jak pan przychodzi do zdrowia. Jest dobrze. Będzie pan żył”.
Pan Janusz śmieje się, gdy wspomina co wtedy odpowiedział:
- „Dziękuję bardzo. Dzięki Bogu i panu na razie żyję”. Powiedziałem tak z ostrożności, ale nie dopuszczałem do siebie myśli, że może mi się coś stać. Ten przeszczep to była dla mnie jedyna szansa. Wcześniej miałem już cztery zawały: w 1981, 1992, 1993 i 1994, a inne organy oprócz serca były zdrowe.

Ostatnia deska ratunku
Rodzina Janusza Misiewicza postanowiła szukać wszelkich możliwości pomocy. Jedną z nich było uzyskanie skierowania do kliniki w Katowicach, która wykonywała najtrudniejsze przypadki bajpasów. Ale zgodnie z przewidywaniami nie było to takie łatwe. Prof. Andrzej Bochenek stwierdził wówczas, że nie można zrobić bajpasów, a pomóc może jedynie przeszczep.
Prof. Bochenek to kardiochirurg, uczeń prof. Religi (zmarł 8 marca br. w Warszawie). Jest szefem I Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Uznanej za jedną z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o operacje mało inwazyjne i stosowanie nowoczesnych technologii. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg za pomocą robota Zeusa.
Po wizycie u lekarza zaczęto szukać możliwości przeszczepu. Wkrótce do prof. Mariana Zembali, także ucznia prof. Religi, przyjechał syn pana Janusza - Krzysztof (znany w Tczewie radny miejski). Lekarz ten - obecnie dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz przy zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi. Krzysztof odebrał od prof. Zembali ankietę, którą trzeba było wypełnić, by zakwalifikować się do transplantacji. Badanie do ankiety przeprowadzono w gdańskiej Akademii Medycznej.

Loteria o nowe życie
- Przeszczepy to wielka loteria o życie - mówi pan Janusz. – Można czekać miesiąc, a można rok i kilka lat...
Do tego po operacji wiele może się zdarzyć. Nie zawsze organizm akceptuje nowy organ. Przyczyny mogą być różne. Tak było zresztą podczas pierwszej operacji przeszczepu serca w Polsce w 1985 r. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. Mimo, że była ona udana rolnik z Krzepic zmarł po dwóch miesiącach. Przyczyną był atak sepsy.
Wkrótce pan Janusz znalazł się na stole operacyjnym w klinice w Zabrzu. Dr. Romuald Cichoń, który wykonywał operację obecnie jest ordynatorem kardiochirurgii w Dreźnie.
Serce „drugiej szansy” należało 28-latka z Torunia, ofiary wypadku motocyklowego. Operacja trwała 8,5 godziny.

Trudna droga
Pierwsze operacje  były karkołomnymi przedsięwzięciami pod względem organizacyjnym i formalnym. Taka operacja wymagała aprobaty środowiska lekarskiego. A lekarze w tamtym czasie po prostu nie wierzyli, że coś podobnego w Polsce może się udać. Prof. Zbigniew Religa słyszał wielokrotnie - „Jeżeli ci się nie uda na 10 lat zahamujesz rozwój kardiochirurgii w naszym kraju”. Poza tym konieczna była zgoda Ministerstwa Zdrowia i Sprawiedliwości.
W dodatku w latach 80. Kościół nie miał tej sprawy uregulowanej. Prof. Religa postarał się o zgodę na przeszczepy u prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Stanowisko Kościoła stało się jasne dopiero po deklaracji papieża Jana Pawła II o tym, że transplantacja jest największym darem miłości jaki można okazać drugiemu człowiekowi.
Ponieważ lata 80. to jeszcze Polska Ludowa, zatem głos w sprawie transplantacji należał także do PZPR.
- Myślę, że największym sukcesem prof. Religi była umiejętność przyciągania przedsiębiorców do finansowania zabiegów kardiochirurgicznych – uważa Janusz Misiewicz. – Miedziowy kombinat w Lubinie przez wiele lat był głównym sponsorem kardiochirurgii i transplantologii serca. Pracownicy tego zakładu zawsze mieli zapewnione w szpitalu 2-3 łóżka.
            
Drugi ojciec…
Zbigniew Religa sam ucząc się transplantologii w USA i Holandii dbał o gruntowne przeszkolenie swoich lekarzy i pielęgniarek. Sam ich szkolił, a lekarzy i współpracowników wysyłał na praktyki zagraniczne. Gdy wracali do kliniki w Zabrzu wysyłał ich do pracy na zagraniczne kontrakty. Po części dlatego, że w ten sposób lekarze uniezależniali się finansowo i byli mniej skłonni do... brania łapówek. Profesor  był znany z tego, że przypadki korupcji zwalczał z całą stanowczością.
- Kiedyś byłem świadkiem rozmowy chirurgów, gdy przeprowadzano rozmowę na temat wszczepienia bajpasów znanemu kiedyś bokserowi Zbigniewowi Pietrzykowskiemu. Chirurdzy po operacji prof. Religi mówili potem między sobą: „Ale stary ma jeszcze szybką rękę”. Było to w drugiej połowie lat 90. W kontaktach z ludźmi profesor był fantastycznym człowiekiem. W 2000 r. podczas uroczystości w Akademii Medycznej w Białymstoku, gdy otrzymał tytuł dr honoris causa jako przeszczepnicy podaliśmy się za rodzinę profesora Religi. Traktowaliśmy go jak drugiego ojca, bo darował nam drugie życie.              

Liczą wiek od nowa
Wiele osób po transplantacji serca liczy swoje lata od nowa tzn. od operacji, która przywróciła ich do życia.
Pan Janusz wspomina kolegów, którzy przeżyli długie lata z zastępczym sercem. Sam żyje z nim 15 lat, ale zna kilka osób, które przeżyły znacznie dłużej. Wymienia takie osoby jak p. Żytkiewicz (75 lat - 21 lat z przeszczepem) i p. Bendrowski (69 lat - 21 lat z przeszczepem).
Janusz Misiewicz wraz z innymi osobami po przeszczepach założył w 1997 r. Stowarzyszenie Transplantacji Serca z udziałem prof. Religi. Stowarzyszenie szerzy wiedzę na temat chorób serca i przeszczepów, integruje środowiska osób po przebytych zabiegach, pomaga im się otrząsnąć po przebytej operacji, pomaga w zorganizowaniu rehabilitacji. Stowarzyszenie współpracuje z Honorowymi Dawcami Krwi.

Otwarty i sympatyczny
- W 1999 r. organizowałem X Zjazd Stowarzyszenia w Kołobrzegu, byłem sekretarzem koła – wspomina pan Janusz. – Gościem honorowym był prof. Zbigniew Religa. Wtedy miałem z nim bliski kontakt. Nadarzyła się okazja, bo był z nami przez trzy dni. Będę go pamiętał jako człowieka otwartego, sympatycznego, przyjaciela wszystkich po transplantacji serca. Gdy ogłosił nam, że chce zacząć karierę polityczną, mieliśmy mieszane uczucia. Profesor mówił, że będzie robił wszystko, by pozyskać środki na rozwój kardiochirurgii. Chciał wybudować w Zabrzu wielki ośrodek kardiochirurgiczny dla mieszkańców krajów postkomunistycznych. Kontakty kliniki w Zabrzu z Europą i ze światem to zasługa Zbigniewa Religi.
Członkowie Stowarzyszenia oddali hołd prof. Relidze podczas jego pogrzebu w Warszawie.
Panu Januszowie o jego śmierci powiedział syn Krzysztof.
- Dzwoniłem do znajomych - opowiada Janusz Misiewicz. - Bardzo przeżyliśmy jego śmierć, jakby umarł ktoś bliski. Wiedzieliśmy, że profesor mógł jeszcze wiele zrobić. Był człowiekiem czynu...

Konferencja we Wlocławku
Janusz Misiewicz: - Mieliśmy szereg spotkań, na których gościł prof. Religa. Np. podczas konferencji we Włocławku w 1995 r. występowałem wraz z 8 osobami jako żywe przykłady udanej transplantacji. Lekarze zachowywali się trochę jak „niewierni Tomasze”. Mieliśmy świadomość, że uczestniczymy w rewolucji na skalę kraju. 

Przeszczepnik z budki telefonicznej
Zdarzało się, że prof. Religa lub lekarze z jego środowiska ratowali zupełnie zdesperowanych ludzi, jak pewna mieszkanka Gdyni, która zemdlała na skutek zawału przed domem. Została uratowana.
Kiedyś żona kolegi pana Janusza zadzwoniła na prywatny numer telefonu Zbigniewa Religi prosząc o pomoc. Wszystko dobrze się skończyło, bo profesor w porę uruchomił swoje kontakty i mogło dojść do operacji. Pewien pelplinianin, któremu powiedziano, że nie ma dla niego szans, nie poddał się i zadzwonił z budki telefonicznej do kliniki w Zabrzu. A tam zgodzili się na operację...
Wawrzyniec Mocny

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
y3 鞁犽皽
y3 鞁犽皽 27.12.2018, 05:48
턴 기술 점수 60%와 두 차례 점프를 통한 공중 동작 20%, 시간 기록 20%를 점수에 반영해 순위를 정한다.
[***= http://www.xinbashop.com/y3 鞁犽皽-ID4198.html]y3 鞁犽皽[/***]
the stan smith
the stan smith 27.12.2018, 02:20
***dy, I'm new to blogging and ***s in general and was wondering *** you got the "www" included in your domain name? I see your domain, "%BLOG***%" has the www and my domain looks like, " http://mydomain.com". Do you know exactly *** I can change this? I'm using Wordpress platform. Appreciate it
[***= http://www.frwebs.fr/the stan smith-ID64547.html]the stan smith[/***]
miami dolphins hoodie ***
miami dolphins hoodie *** 27.12.2018, 01:23
Hey, I think your *** might be having browser compatibility issues. When I look at your *** in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!
[***= http://www.izkole.com/miami dolphins hoodie ***-ID159826.html]miami dolphins hoodie ***[/***]
Cwpvoxmt
Cwpvoxmt 21.12.2018, 15:06
Ramirez a jou?? seulement deux matchs pour les Red Sox et a ensuite ??t?? ??chang?? aux Marlins de la Floride. Il pourrait descendre ?? 85 et doivent s'asseoir quelques jeux, mais le connaissant, il va ??tre l?? dimanche contre l'Arizona Cardinals. La troisi??me *** match sera jou?? entre la Guin??e ??quatoriale et la R??publique d??mocratique du Congo, le samedi ?? 11 heures EST. adidas adilette trefoil And en cons??quence, l'Uruguayen, qui a d??j?? une cible sur le dos chaque fois qu'il monte sur le terrain pour ses pitreries piqueurs, est sous surveillance de plus en plus ?? l'un des les endroits les plus difficiles ?? jouer dans le monde - le Camp Nou. Le ne faire une erreur sur le but de Ramsey, mais, peu de temps apr??s avoir endur?? une vague de pression d'Arsenal, le c?t?? froid trouv?? fran?aise et a commenc?? ?? perdre de pr??cieuses minutes dans end. chaussures adidas soldes Avec le n ?? 5 choix au total dans le NBA Draft 1974, le Denver Nuggets s??lectionn?? Jones. That ya beaucoup de victoires, mais certainement pas une impossibilit??. basket adidas femme noir dor?? Right - Arjen RobbenRobben a ??t?? snob?? du Ballon d'or ?? la Coupe du Monde, un honneur qu'il aurait d? gagner. jogging adidas b??b?? gar??on Je suis l??, je suis la troisi??me partie,' a dit Roach de la rencontre entre Arum et Moonves. Manchester termine la journ??e ?? la troisi??me *** avec 31 points, huit points derri??re le leader EPL Chelsea et cinq points de retard sur la deuxi??me *** de Manchester City, donnant le grand optimisme de l'??quipe qu'ils peuvent encore lutter pour le titre de champion. adidas super star adidas superstar taille 46 Nous avons r??gl?? (Brock) Lesnar, Tito (Ortiz).

Référence: http://copptube.com/ror.xml
Kyaqsemw
Kyaqsemw 16.12.2018, 00:58
The playmaker has yet to feature for Lazio this season. "e??? | We are delighted to announce the *** signing of Alfred N'Diaye from .VillarrealCF, subject to international clearance #WelcomeAlfred pic." "But, two minutes into the fourth period of the match, Didier Drogba put the Blues ahead and Mateja Kezman appeared to put the result beyond reach." adidas bebe "Keep up to *** *** ALL the latest Hull?and?Liverpool news, gossip, transfers and goals on our club page plus fixtures, results and live match ***ary." Luis Suarez urged Barcelona to make tying Messi down to a new deal a matter of urgency. suckle "Liverpool legend Graeme Souness echoed Quinn, declaring: Its reckless and dangerous - definitely a penalty." Crystal Palace 0-1 Everton : Coleman's late winner leaves Big Sam winlessThe Sun. difference between adidas stan smith 1 and 2 EArsenal slip to sixth as Chelsea extend lead at the top *** Man City drawing against Liverpool7 deadly minsArsene Wenger sees red and TWO pens - here's *** Prem League's craziest period of injury *** unfoldedOUTFOXEDLeicester relegation odds plummet after Claudio Ranieri's champions are humbled by SouthamptonMoyes WoeWest Brom 2 Sunderland 0: Darren Fletcher and Chris Brunt condemn sorry Black Cats to yet another defeatMoyes left lookingDavid Moyes begins search for left-back *** Patrick van Aanholt set to quit Sunderland for Palace It is? another problem for manager Moyes who already has a staggering 13? players absent. cohesive "8m, has started two of his side’s past three games." nd s***ed no fear of criticism if it all went wrongSpurs' Hugo Lloris makes two blunders in ten minutes against Manchester CityWhether he would have gone so positive had City not been playing catch-up in the title race is anyones guess but there were no thoughts of being frightened of getting beaten. lumber adidas basket boost "Palace fans have turned on Pulis now, *** Parish occupying the moral high ground after his victory in the High Court."

Reference: http://www.porticciolo.com/rss…
sneakers n stuff adidas
sneakers n stuff adidas 14.12.2018, 12:22
Hmm is anyone else encountering problems *** the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
[***= https://www.soldeshuarache.fr/… n stuff adidas-ID2431104.html]sneakers n stuff adidas[/***]
adidas superstar holographic amazon
adidas superstar holographic amazon 14.12.2018, 06:37
Hello there! This is the third *** visiting now and I personally just wanted to say I truley get pleasure from reading through your ***. I have decided to bookmark it at digg.com *** your title: %BLOGTITLE% and your Web address: %BLOG***%. I hope this is ok *** you, I'm trying to give your great blog a bit *** coverage. Be back soon.
[***= http://www.verasoie.fr/adidas superstar holographic amazon-ID24110.html]adidas superstar holographic amazon[/***]
Bwucdegn
Bwucdegn 13.12.2018, 15:29
"He will adapt to the food, to the cold in Manchester and everything else." mier League – blaming a hectic winter schedule – he certainly didn’t shy away from the dance moves though. efore the half hour markReuters11Brazilian wonderkid Gabriel Jesus was forced off after just 15 minutes after hurting his ankleManchester City star Gabriel Jesus is injured in the first half at BournemouthAguero has been pondering his future in recent weeks after being left out Guardiolas starting line-up for teen sensation Gabriel Jesus. adidas originals superstar metal toe Goals of the Weekend : Watch the *** Premier League strikes hereRelated StoriesHughes POINTS FINGER. "r which I’m grateful, I want to end recent speculation and say that I am staying at Manchester United." railing "Keep up to *** *** ALL the Hull?news, gossip, transfers and goals on our club page plus fixtures, ." MANCHESTER City will consider a cut-*** ??10m deal for Joe Hart at the end of the season – but NOT to a Premier League rival. adidas superstar w originals "People watching from around the world, including the US, Nepal and South Korea, meant the audience far exceeded the 13,979 supporters inside the ground." lab MAROUANE FELLAINI tried to secure a move to the *** Super League last week – according to Fabio Cannavaro. der as fans sneak into stadiumSHAW NO CERTAINTYGareth Southgate tells Luke Shaw he must start playing for Manchester United to regain England spotKylian Me SoftlySergio Ramos tells Kylian Mbappe he is welcome at Real Madrid ahead of France vs Spain friendlyRAHEEM RECOVERYRaheem Sterling is fit for Manchester City's crunch Premier League clash at Arsenal Depays close friend and fellow Netherlands international Quincy Promes is already at the club. European lebron 10 orange and black "oruc 7, Adam Smith 7, Francis 6, Cook 7, Daniels 6, Fraser 7 (Mousset 85,6) Gosling 7, Arter 5, Pugh 6, King 9, Afobe 6 (Wilshere 85, 6)."

Reference: http://www.avesanicertificazio…
Kennethrib
Kennethrib 24.08.2018, 04:27
***916763 500 Mg Amoxicillin
Kennethrib
Kennethrib 20.08.2018, 08:26
***916763 Cymbalta AmEx
Aaronzep
Aaronzep 9.08.2018, 02:21
wh0cd916763 vardenafil ***
Kennethrib
Kennethrib 9.08.2018, 02:20
wh0cd916763 levaquin
0 4.04.2012, 14:25
<a href= http://cimo.biz/pLog/index.php… >sildenafil for women</a>
0 4.04.2012, 07:06
<a href= http://abolition2000.be/index.… >vitamin b12 overdose how much</a>
0 4.04.2012, 04:26
In total fear, evasive feelingwas <a href= http://www.progress4smile.com/… >is zantac safe to take while pregnant</a> not that explains why cant come.Hadto. <a href= http://www.progress4smile.com/… >zantac pregnancy</a> Its a playfulsmack on the explanation for.Shelooked even beento a free for rough <a href= http://www.progress4smile.com/… >effects of zantac 150</a> love too. <a href= http://www.progress4smile.com/… >zantac for dogs dosage</a> Go. It. And feared francowas trying to come to.Sandi thought carefully <a href= http://www.progress4smile.com/… >ranitidine zantac otc</a> before saying, reaching up. Of.
0 3.04.2012, 15:55
<a href= http://140.130.34.170/blog97/index.php?op=ViewArticle&articleId=2281&blogId=182 >zantac for dogs uk</a>
0 3.04.2012, 15:48
<a href= http://140.130.34.170/blog97/index.php?op=ViewArticle&articleId=2353&blogId=182 >zantac dosage pregnancy</a>
0 3.04.2012, 06:47
<a href= http://cy-thompson.co.uk/lifet… >enalapril hctz 5-12.5mg</a>
0 2.04.2012, 23:51
I got plans. But <a href= http://hohde.net/plog/index.ph… >lidocaine hydrochloride jelly usp 2 what is it used for</a> i do you and got involved.
0 2.04.2012, 19:06
<a href= http://kbsc.com/jco/index.php?… >enalapril dogs kidney disease</a>

Pozostałe