Niedziela, 16.06.2019
Trops Tczew
Trops Tczew
Trops Tczew

Gdzie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?

  • 28.03.2011, 00:00
  • (KD)
Gdzie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?
Podziel się:
Oceń:
POMORZE. Kupiłeś monitor i chciałbyś pozbyć się starego? Zepsuł ci się magnetowid i nie opłaca ci się go naprawiać? Innymi słowy: szukasz punktu, w którym mógłbyś zdać niepotrzebny ci sprzęt? Tczewianie mają dwie możliwości...
Co zrobić ze starymi urządzeniami RTV i AGD kiedy za wyrzucenie ich na śmietnik grozi grzywna? Prawo mówi jasno: trzeba je oddać do odpowiedniego punktu, który z kolei skieruje je do firmy zajmującej się ich recyklingiem. W praktyce nie jest to takie proste, bowiem nie wszystkie punkty przyjmą sprzęt od wszystkich i zawsze.

Samego kineskopu nie oddasz
O lokalizacji na swoim terenie punktów zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych gminy mają obowiązek informować m. in. na swoich stronach internetowych. Wiemy jednak, że niewiele gmin to robi. Zerknijmy zatem na stronę gminy Tczew - o, jest: „Sita Tczew” Sp. z o. o. ul. Targowa 4, 83-110 Tczew.
Dzwonimy:
- Dzień dobry, podobno można u Państwa zdać stary sprzęt?
- Tak, jeśli jest Pan naszym klientem. Mieszka Pan w bloku spółdzielczym?
- Tak.
- W takim razie zapraszamy.
- Ile taka przyjemność kosztuje?
- Nic. Sprzęt musi być jednak kompletny.
Kwestia kompletności zdawanego sprzętu wymaga wyjaśnienia. Otóż przyjmowane nie są poszczególne elementy urządzenia, a więc np. kineskop telewizora czy drzwi od lodówki.

Nawet 5 tys. zł grzywny
Dokładnie od 1 lipca 2006 r. klienci sklepów mają prawo do nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego również w sklepie. Pod jednym warunkiem: mogą to zrobić tylko wtedy, gdy kupują nowe urządzenie tego samego typu i w tej samej ilości, a więc kupując np. jeden monitor, oddać możemy jeden (nie więcej) stary monitor (i tylko monitor, nie np. suszarkę).
Niedogodności jest więcej. Chcąc zdać w punkcie lub sklepie np. starą, ciężką lodówkę, przetransportować musimy ją osobiście.
Podstawowym problemem jest jednak niewiedza mieszkańców. Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkodliwości sprzętu dla środowiska czy zdrowia (eksperci podkreślają, że niektóre substancje, które ze starych urządzeń przedostają się do gleby, mogą powodować nawet bezpłodność). Brak świadomości i wiedzy sprawia, że odpady z urządzeń RTV i AGD trafiają do kontenerów na śmieci lub - co gorsza - zostawiane są na „dzikich wysypiskach” w lasach. Dodajmy, że za wyrzucenie np. telewizora na śmietnik czy wystawienie przed blok czy obok kontenera lodówki, grozi nam kara grzywny od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Wiosenne porządki z ZUOS
Akcję nieodpłatnego przyjmowania odpadów z urządzeń RTV i AGD organizuje co jakiś czas  Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie (ul. Rokicka). Najbliższa taka akcja odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia br. Dostarczać bezpłatnie zużyte sprzęty będą mogły wyłącznie osoby prywatne.
- Jeśli sprzęt i inne odpady będą przywożone przez firmy w tym samym terminie, będą one traktowane na dotychczasowych zasadach, czy odpłatnie według cennika z aktualnymi stawkami - wyjaśnia Piotr Rogowski z ZUOS Sp. z o.o.
Przywieźć będzie można również m. in.: materiały i elementy budowlane (także z rozbiórek i remontów), infrastruktury drogowej (płyty, cegły, ceramika, beton itd.), gruz ceglany, elementy wyposażenia, tynki, tapety, okleiny, glebę i ziemię, odpady z budów, demontażu, ogrodów i parków, odpady wielkogabarytowe, urządzenia elektroniczne i elektryczne.

(KD)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe