Godzina „W” w Tczewie

  • 02.08.2022, 15:47
  • Źródło: Tomasz Jagielski
Godzina „W” w Tczewie Tomasz Jagielski

Podziel się:

Oceń:

1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W” 17.00 rozpoczęło się powstanie warszawskie. Ten patriotyczny zryw upamiętniany jest w wielu miejscach i na wiele sposobów. Także w Tczewie mieszkańcy grodu nad Wisła uczcili bohaterów walk powstańczych. W tym roku przypada 78. rocznica sierpniowego zrywu. Przy pomniku tczewskich harcerzy, których wielu walczyło podczas II wojny światowej, a także w Warszawie jak Hubert Stangenberg zapalono znicze i oddano hołd bohaterskim żołnierzom. Inicjatorem spotkania od dziewięciu lat jest Stowarzyszenie „Dawny Tczew”.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Tczewa, dzieci, młodzież oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie. 

Wśród gości obecni byli: Zenon Odya Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, Łukasz Brządkowski Radny Miasta Tczew, Kazimierz Ickiewicz Radny Miasta Tczew. Warto upamiętniać walkę powstańców warszawskich i kultywować o nich pamięć w kolejnych latach.

Przy pomniku bitew II wojny światowej w roku 1944 władze Tczewa, powiatu tczewskiego, mieszkańcy, Młodzież Wszechpolska także upamiętniła zryw z 1944 w powstańczej Warszawie. Apel poległych, modlitwa, rys historyczny oraz patriotyczne pieśni były elementem tego spotkania.

Może warto pomyśleć o jednych wspólnych obchodach godziny „W” w Tczewie. Dobra okazja już niedługo, gdy obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu powstania.


 


 

 

Źródło: Tomasz Jagielski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Refleksja..
Refleksja.. 05.08.2022, 20:39
"Może warto pomyśleć o jednych wspólnych obchodach godziny „W” w Tczewie. Dobra okazja już niedługo, gdy obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu powstania"...a może już nic nie wymyślajcie, ponieważ obecna formuła doskonale się sprawdza! Przecież ludzi przyzwoici nadal jeszcze posiadają prawo do zgromadzen celem pochylenia głowy w geście szacunku dla uczestników niepodległościowego zrywu mieszkańców Warszawy! Nie wyobrażam sobie i moich najblizszych w sąsiedztwie Smolińskiego lub jakiejś kreatury z MW!!! Przy goleniu chcę w lustrze widzieć swoją twarz, a nie .....!
maksymilian_kolataj
Marcin 02.08.2022, 17:46
Po co robić jakieś drugie obchody skoro Młodzież Wszechpolska i Miasto Tczew robili w Parku Kopernika?

Pozostałe