[WIDEO, GALERIA] Minuta ciszy i wycie syren w godzinę „W”. Tczew upamiętnił bohaterów Powstania Warszawskiego

  • 01.08.2022, 19:46
  • Wawrzyniec Mocny
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy Tczewa pamiętali o dzisiejszej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Przedstawiciele tczewskich organizacji i instytucji spotkali się przy pomniku Tczewskich Harcerzy w parku za wieżą ciśnień oraz bliżej centrum w Parku Kopernika. Zgodnie z zapowiedziami po tym jak zawyły syreny alarmowe, zapalono znicze. Nie zabrakło pieśni powstańczej i Mazurka Dąbrowskiego...

O godz. 17.00 podczas 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego władze miasta i powiatu z prezydentem Mirosławem Pobłockim i radnymi złożyli kwiaty i znicze pod Głazem Pamięci, gdzie upamiętniamy także bohaterów walk kampanii włoskiej, lecz dziś oddano tam hołd walczącej w 1944 r. Warszawie. W spotkaniu uczestniczyła również Młodzież Wszechpolska, której członkowie mieli ze sobą transparent z napisem: „Pamiętamy”, gdzie pierwsza litera utworzona była ze znaku powstańczej kotwicy.

Dawny Tczew oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, jak co roku spotkali się także przed godziną „W” w parku miejskim przy Pomniku Harcerzy poległych podczas II wojny światowej. Członkowie Dawnego Tczewa przygotowali 78 zniczy, z których po minucie ciszy o godz. 17.00 ułożono znak Polski Walczącej.

 

Warto w tym dniu pamiętać, że Rada Instytutu Strat Wojennych podała, że wartość samych tylko strat materialnych wynosi ponad 380 mld zł (zniszczono ponad 20 tys. nieruchomości). Mieszkańcom i jeńcom wojennym Niemcy urządzali masakry. Tysiące wywieźli i zamęczyli w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Jedyne reparacje wojenne jakie otrzymali Polacy, to śmiesznie niskie "odszkodowania" - nieadekwatne do skali cierpień, strat i wykorzystywania w niewolniczej pracy. Tym bardziej że odszkodowania RFN wypłacił kilkudziesięciu krajom. Dodajmy, że w imieniu PRL reparacji zrzekło się kierownictwo PRL totalitarnego państwa, po odpowiednim nacisku na polskie, komunistyczne władze przez ZSRR, co sprawia że układ ten nie jest prawem obowiązującym w wolnej po 1989 r. Polsce.

 

(tomm)/Fot. Z. Mocny

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tczewiak
Tczewiak 03.08.2022, 11:54
po raz pierwszy w Tczewie było tyle osób władz radnych mieszkańców podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Tczewianie pamiętają o tym bohaterskim, lecz jak to czesto w hitorii Polski bywalo, samobojczym zrywie. Mamy cos jednak z Japonczykow.
Jak na ironie w tym roku przy pomnikach powstancow spotkaly sie wszystkie najwazniejsze instytucje i organizacje, chocisz każda umawial sie o nieco innej godzinie (chodzi o 5-10 minut przed godz. W).
Jednak warto byc Polakiem urodzonym w Tczewie😀
Klaudia
Klaudia 02.08.2022, 20:53
Podziękowania dla MW za uczestnictwo!
Tczewsky
Tczewsky 02.08.2022, 06:45
Dzięki Wszechpolakom miasto zdecydowało się na organizację obchodów jak się należy-o godzinie 17. Tak powinno być. frekwencja dobra, narodowcy z oprawą. Było godnie.
maksymilian_kolataj
MAX 02.08.2022, 17:49
Pełna zgoda. Miasto powinno co roku robić obchody z Młodzieżą Wszechpolską bo od razu widać lepszą frekwencję.

Pozostałe