Plany rewitalizacyjne w Pelplinie. Amfiteatr, odnowa terenów rekreacyjnych, w tym lasku przy ul. Pólko

  • 28.03.2022, 12:27
  • Wawrzyniec Mocny
Plany rewitalizacyjne w Pelplinie. Amfiteatr, odnowa terenów rekreacyjnych,… Mapa UMiG Pelplin

Podziel się:

Oceń:

Ruszają prace związane z zagospodarowaniem terenów leśnych przy ul. Pólko. Działania te prowadzone są w ramach rewitalizacji zdegradowanej przestrzeni w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna, Pólko w Pelplinie. Mieszkańcy Pelplina zyskają nową przestrzeń rekreacyjną.

W ub. tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace związane z realizacją jednego z zadań w ramach projektu „Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna, Pólko w Pelplinie”. Mowa tutaj o zagospodarowaniu terenów leśnych przy ul. Pólko w Pelplinie. Zadanie zakłada uporządkowanie i wyposażenie zaniedbanego lasku znajdującego się przy osiedlu Pólko, którego powierzchnia wynosi ok. 2 ha. Teren ten ma stać się funkcjonalny oraz wpisywać się w istniejący miejski krajobraz o charakterze mieszkaniowym.

Od wielu lat borykamy się z brakiem zielonych przestrzeni rekreacyjnych w naszym mieście. Do przestrzeni tych już niedługo dołączą tereny leśne przy ul. Pólko.

- Obecnie zniszczone i zaniedbane, już niedługo w wyniku naszych działań staną się wyjątkową, zieloną oazą, gdzie każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie - stwierdza Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. - A wszystko to za sprawą zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego, dzięki któremu możemy zmieniać Pelplin dla naszych mieszkańców – tak prowadzone prace przy ul. Pólko

 

Obecnie na terenie lasu prowadzona jest wycinka zniszczonego drzewostanu. Wycinka prowadzona jest zgodnie z zatwierdzonym planem urządzenia lasu, który ma na celu ochronę i utrzymanie lasu w należytym stanie. Kolejnym działaniami będzie uporządkowanie zieleni i nasadzenia roślin.

 

Zagospodarowanie lasku przy ul. Pólko

Nasadzenia roślin to dopiero początek przewidzianych działań. Obszar obejmujący blisko 2 ha zostanie połączony alejkami spacerowo-biegowymi. Pozwoli to na bezproblemowe przemieszanie się po terenie lasku zarówno rodzicom z wózkami jak i innym spacerowiczom. Szutrowe trakty będą mogły być wykorzystywane także do uprawiania różnych aktywności: jogging, nordic walking czy też jazda na rowerze. Przy ścieżkach zostaną zamontowane kosze oraz ławki, co w znacznym stopniu poprawi komfort korzystania z alejek. Miłośników aktywności sportowych zainteresuje fakt, że przy lasku powstanie siłownia zewnętrzna wraz ze ścieżką zdrowia. Obiekt ten zostanie wyposażony w urządzenia umożliwiające wykonywanie ćwiczeń lub pokonywanie przeszkód. Będą to: drabinki, drążki i płotki gimnastyczne, słupki do slalomu, podstawa do skakania, belka do balansowania i rowerek. Zostaną także wyznaczone miejsca do rekreacji i piknikowania, w których pojawiają się altany, stoły i ławy piknikowe, stojaki na rowery, etc.. Umożliwi to mieszkańcom organizację własnych spotkań przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury, a także dłuższe i pełniejsze korzystanie z dostępnej przestrzeni.

 

Amfiteatr w Pelplinie

Ponadto na skraju lasu planowana jest budowa niewielkiego amfiteatru. Zadaszona scena pozwoli na organizację kameralnych koncertów oraz innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Do amfiteatru przylegać będzie polana rekreacyjna spełniająca funkcję przestrzeni spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez. Co bardzo istotne, cały teren leśny przy ul. Pólko zostanie oświetlony, dzięki czemu z przestrzeni będzie można korzystać także po zmroku. Przewiduje się zastosowanie rozwiązań energooszczędnych m.in. energooszczędne lampy oświetleniowe z żarówkami LEDowymi. Wszystko to sprawi, że lasek przy ul. Pólko zyska całkowicie nowe oblicze, a mieszkańcy otrzymają dostęp do zielonej przestrzeni rekreacyjnej, której do tej pory bardzo brakowało w Pelplinie.

 

Opr. (tomm)/UMiG Pelplin

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sławek EU07
Sławek EU07 30.03.2022, 13:00
Wandale będą mieli co niszczyć

Pozostałe