Między Knybawą a Gnojewem będą trzy pasy i ścieżka rowerowa

  • 27.01.2022, 09:49
  • Wawrzyniec Mocny
Między Knybawą a Gnojewem będą trzy pasy i ścieżka rowerowa Archiwum

Podziel się:

Oceń:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada w Gdańsku przygotowuje kolejny odcinek DK22 w przetargu na roboty budowlane. Oznacza to, że znikną betonowe płyty przykryte nawierzchnią bitumiczną. Przekrój drogi zmieni się miejscami na układ 2+1, co umożliwi bezpieczne i komfortowe wyprzedzanie wolniej jadących pojazdów. Do tego powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Tak ma się zmienić DK22 między Knybawą a Gnojewem.

- W postępowaniu przetargowym, które już ogłoszono, na oferty potencjalnych wykonawców czekamy do 23 lutego 2022 r. - informuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy GDDKiA O. w Gdańsku. - Roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). O wyborze oferty przesądzi cena za przeprowadzenie prac zgodnych z założoną specyfikacją i wymaganiami jakościowymi.

 

Link do postępowania: O.GD.D-3.2411.02.2022. https://gddkia.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/311504/rozbudowa-drogi-krajowej-nr-22-na-odcinku-knybawa-gnojewo

 

Zakres inwestycji

Rozbudowa drogi krajowej nr 22 między Knybawą (mostem wiślanym) a Gnojewem obejmuje blisko 6 km trasy. W ramach prac zostaną rozebrane dotychczasowe płyty betonowe i w to miejsce wybudowana nowa konstrukcja drogi. Na jej dwóch odcinkach przekrój trasy będzie miał układ 2+1, tj. po dwa pasy w jednym kierunku i jeden pas w przeciwnym, by umożliwić bezpieczne wyprzedzanie innych pojazdów. Zostaną również przebudowane skrzyżowania.

 

- W Kończewicach na skrzyżowaniu z drogami do Mątowów i Lisewa będzie zainstalowana sygnalizacja świetlna – uzupełnia rzecznik P. Michalski. - Dla zapewnienia skomunikowania przyległych terenów powstaną drogi serwisowe. W projekcie nie zapomnieliśmy również o pieszych i rowerzystach - wzdłuż całego odcinka zostanie zbudowana ścieżka pieszo-rowerowa.

Ponadto przy drodze zostanie przebudowany układ odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz zbudowany kanał technologiczny. Przebudowie ulegną także przepusty pod drogą krajową.

 

Oczekiwane rezultaty

Inwestycja przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego oraz poprawy bezpieczeństwa (m.in. poprzez przekrój 2+1 oraz rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego).

Rozbudowa pozytywnie wpłynie również na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

 

Opr. (tomm)/GDDKiA w Gdańsku

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe