czwartek, 25 kwietnia 2024 01:16
Reklama

Zaburzenia odżywiania – czym się charakteryzują?

Zaburzenia odżywiania to poważny problem. Jego podłoże stanowią problemy psychiczne. Nieleczone prowadzą do poważnych powikłań – niektóre stanowią zagrożenie życia. Zobacz, czym charakteryzują się zaburzenia odżywiania i jak wygląda ich leczenie.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Zaburzenia odżywiania – czym się charakteryzują?

Czym są zaburzenia odżywiania i jaka jest ich przyczyna?

Zaburzenia odżywiania to określenie stosowane w odniesieniu do wszystkich chorób charakteryzujących się nieprawidłowym łaknieniem, które występują na tle psychicznym. Jest to bardzo szeroka grupa schorzeń o różnych objawach i przebiegu. Zalicza się do nich m.in. anoreksję, bulimię, ortoreksję, pregoreksję, zespół nocnego objadania się. Często współwystępują z nimi różnego rodzaju zaburzenia psychiczne (m.in. depresja lub stany lękowe).

Zaburzenia odżywiania są spowodowane problemami natury psychicznej i emocjonalnej. Często są one skutkiem nieradzenia sobie z problemami, stresem, presją społeczną, traumami lub negatywnymi emocjami. Na ich wystąpienie narażone są także osoby, które mają niską samoocenę lub zostały wykluczone społecznie z powodu swojego wyglądu.

Anoreksja

Anoreksja charakteryzuje się obsesją na punkcie masy ciała oraz podejmowaniem działań, których celem jest ich obniżenie (odmawianie spożywania pokarmów, intensywne ćwiczenia). Osoba chora ma zaburzony wygląd własnego ciała. Waży mniej niż powinna (BMI spada poniżej 17). Anoreksja jest niebezpieczna, ponieważ wyniszcza organizm, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci).

Bulimia

Osoba z bulimią również obawia się nadmiernego wzrostu masy ciała. Jednak w jej przebiegu obserwuje się okresowe napady objadania się, a następnie podejmowanie działań kompensacyjnych. Są to wymioty, intensywne ćwiczenia fizyczne lub stosowanie środków przeczyszczających.

Ortoreksja

To zaburzenie charakteryzujące się nadmiernym skupieniem na zdrowym odżywianiu. Osoba chora zaczyna stopniowo eliminować pewne pokarmy z jadłospisu. Początkowo ma to pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak z czasem okazuje się, że zaczyna jeść coraz mniej. Zdrowe jedzenie staje się pewnego rodzaju obsesją. Ortoreksji często towarzyszy izolacja od innych osób – w obawie przed ryzykiem spożycia niezdrowego pokarmu.

Pregoreksja

Pregoreksja jest odmianą anoreksji. Dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży. Ciężarna obawia się nadmiernego wzrostu masy ciała. Dlatego podejmuje radykalne działania, których celem jest obniżenie masy ciała. Przestaje się prawidłowo odżywiać, a często też podejmuje się intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to sytuacja, która stanowi zagrożenie nie tylko dla jej zdrowia, ale także rozwijającego się w macicy dziecka.

Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania wymagają leczenia psychologicznego i psychiatrycznego. Psychoterapia często jest długotrwała i wymaga ścisłej współpracy osoby chorej (a także członków jej najbliższej rodziny). Zdarza się, że konieczne jest też przyjmowanie leków. Coraz częściej sprawdzane są także inne metody leczenia. Wiele nadziei pokłada się w medycznej marihuanie.

Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie https://4ease.pl/blog/o-cbd/medyczna-marihuana-czym-jest.


Podziel się
Oceń

Reklama