Policyjne działania kontrolno-prewencyjne w nadchodzący weekend

  • 26.08.2021, 11:15
Policyjne działania kontrolno-prewencyjne w nadchodzący weekend

Podziel się:

Oceń:

Przed nami ostatni weekend wakacji. Na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu związanego z powrotami z letniego wypoczynku. Od 27 do 29 sierpnia br. policjanci będą prowadzić wzmożone działania kontrolno-prewencyjne, których celem jest zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym.

W ostatni weekend wakacji można spodziewać się wzmożonego natężenia ruchu na drogach w związku z powrotami z letniego wypoczynku. Policjanci ruchu drogowego, w ramach działań związanych z zakończeniem wakacji, będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w miejscach o największym natężeniu ruchu drogowego.

Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą kontrolować prędkość, ale też zwrócą uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzą również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy!
 

Do ostatniej niedzieli wakacji obowiązują na polskich drogach weekendowe ograniczenia dotyczące ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Przepisy te nie dotyczą m.in. autobusów, pojazdów przewożących lekarstwa, artykuły szybko psujące się, paliwa oraz żywe zwierzęta.
Zakaz obowiązuje na drogach:

  • w piątki od godz. 18:00 do 22:00;
  • w soboty od godz. 8:00 do 14:00;
  • w niedziele od godz. 8.00 do 22:00.

Kierowco:

  • zachowaj rozwagę podczas jazdy i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosuj się do ograniczeń prędkości, respektuj prawa pieszych, a także nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie;
  • zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych,
  • zmniejsz prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego
  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
  • wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza.

Pieszy:

Nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię, torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Nadal przepisy zabraniają pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Istotną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe