Smutny koniec amfiteatru w parku

  • 20.07.2021, 09:27
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Smutny koniec amfiteatru w parku

Podziel się:

Oceń:

Coraz częściej zastanawiam się, co dotknęło Tczew w ostatnich kilkunastu latach. Czy w Tczewie wybuchł jakiś kataklizm powodując zahamowanie rozwoju i wręcz upadek niektórych części miasta? Mam nieodparte wrażenie, że przepiękne zdjęcia Tczewa ukazujące się cyklicznie na forach internetowych to tęsknota za miastem, z którego moglibyśmy być dumni. Jednak rzeczywistość jest niestety ponura.

Do napisania tego felietonu skłonił mnie bardzo krótki film zamieszczony na jednym z portali społecznościowych, który ukazuje upadek amfiteatru w parku miejskim. Smutny obraz tym bardziej, że zapewne wielu czytelników pamięta amfiteatr, jako miejsce tętniące życiem.

Niestety, dzisiaj amfiteatr w parku musimy dopisać do listy niechlubnych części miasta, kojarzących się z nieudolnością włodarzy i upadkiem miasta. Obiekt doprowadzono do takiego stanu, że można powiedzieć, iż popada w ruinę. Spotkałem się jednak z opinią, że popada w ruinę, bo nie warto go remontować z powodu rewitalizacji parku. W tym miejscu muszę zadać pytania. Dlaczego jest konieczna rewitalizacja parku? Kto doprowadził do takiego stanu ten przepiękny zakątek miasta, że wymaga rewitalizacji? Dlaczego doprowadzono do sytuacji, iż amfiteatr popada w ruinę? Zadałem sobie trud i zapoznałem się z koncepcją rewitalizacji parku. Informacja o nowym amfiteatrze jest tak lakoniczna, że utkwiło mi w pamięci tylko jedno zdanie „… W rejonie obecnego amfiteatru i przyszłej sceny letniej, zlokalizowana zostanie toaleta automatyczna…”. Bardzo ważna informacja zważywszy na to, że walka o toaletę miejską na bulwarze była trudna. Jednak park w odróżnieniu od bulwaru nadwiślańskiego ma dużo drzew i (sarkastycznie!) zawsze można załatwić potrzebę pod drzewkiem.

Czytając opracowanie dotyczące koncepcji rewitalizacji parku myślę, że możemy już zapomnieć o amfiteatrze z prawdziwego zdarzenia. Włodarze proponują nam jakąś bliżej niezdefiniowaną scenę letnią z drewnianymi ławkami i leżakami. Zapewne chodzi o kontakt z naturą? Domyślam się, że ta natura zostanie ogrodzona stalowym płotem z bramą wejściową, tak jak to było dotychczas, a leżaki będą dostępne za odpłatnością przez jeden sezon, bo później okaże się, iż są nie trwałe i za szybko się niszczą, a miasta nie będzie stać na zakup nowych. Pokazuje to, że miasto dalej dryfuje w kierunku głębokiej prowincji, a kultura szeroko pojęta ma ograniczać się do zabawy przy plastikowym zamku na bulwarze. Zachęcam wszystkich, co mają miłe wspomnienia związane z amfiteatrem w parku do spaceru w to miejsce i zrobienia sobie ostatnich kilku zdjęć, chociaż zaczyna ono przypominać stan ruiny. Niestety to już koniec amfiteatru, który kończy swój żywot jak wiele obiektów w Tczewie: Muszla koncertowa za Centrum Kultury i Sztuki już nie istnieje; zabytkowy park zapuszczony; most rozebrany; piękny punkt widokowy już nie istnieje; przepiękna panorama miasta już nie istnieje; przystań nie istnieje; ruiny zamku krzyżackiego zabetonowane; Stare Miasto zaniedbane bez charakteru; lodowisko prowizorka; basen kompromitacja; miejsca pamięci - jak pomnik Solidarności czy pomnik Ofiar Stalinizmu pozostawiają bardzo dużo do życzenia, a dopełnieniem wszystkiego jest wysypisko śmieci cyklicznie zasmradzające miasto.  

Muszę zwrócić uwagę, że Tczewem od bardzo wielu lat rządzi praktycznie ta sama opcja polityczna, a przynajmniej ta sama grupa ludzi. Jak dla włodarzy z lat 90, wytłumaczeniem na słaby stan miasta mógł być upadły system komunistyczny, pusta kasa miasta oraz bezrobocie ponad 30%, tak dla włodarzy rządzących miastem, od co najmniej kilkunastu lat nie ma żadnego usprawiedliwienia. Kasa miasta jest pełna, bezrobocie na bardzo niskim poziomie. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego liczba mieszkańców dramatycznie spada?   Może właśnie, dlatego że włodarze spychają miasto w otchłań głębokiej prowincji, a kultura wyższego rzędu jest zbędna, łącznie z amfiteatrem. 

 

olekwojciechowski01@gmail.com

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tczewianin
Tczewianin 21.07.2021, 09:09
Tak niestety zgadzam sie z artykulem opisujacym zapasc Tczewa.Tam sie urodzilem i mieszkalem 23 lata. Mam sentyment do mojego rodzinnego miasta.Owszem duzo zmienilo sie na lepsze.Ale uwazam, ze pa. Poblocki obrosl juz w rutyne i czas najwyzszy na wymiane tegoz prezydenta Tczewa.Co Tczew ma takiego nieprzyjemnego i tajemniczego, aby zliwidowac kamery internetowe. Pomimo licznych apeli obecne wladze Tczewa sa uparte i nie zamierzaja kamer ponownie uruchomic!!!!!!!Teraz wiadomo dlaczego.Bo co ma pokazywac , nieudolnosc wlodarzy Tczewa i ogolny balagan???????????!!!Mam nadzieje ,ze Tczewianie w koncu podziekuja p. Poblockiemu!!!!!!!!!!!!!Czas najwyzszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Druzus
Druzus 20.07.2021, 21:52
dodałbym Wieżę Ciśnień, która jest idealnym miejsce na jakąś kawiarnie czy bar, czy cokolwiek przydatnego dla mieszkańców. Niestety jest zamknięta od lat, ponownie jak wiatrak.
kompromitacja
kompromitacja 20.07.2021, 13:09
To zdjęcie w 100% pokazuje jacy są rządzący Tczewem.

Pozostałe