OSTRZEŻENIE: Możliwe silne burze, intensywny deszcz, grad oraz lokalnie trąby powietrzne

  • 16.07.2021, 13:09
  • Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy
OSTRZEŻENIE: Możliwe silne burze, intensywny deszcz, grad oraz lokalnie…

Podziel się:

Oceń:

W godzinach wczesnych popołudniowych do wschodniej części województwa niewykluczone jest wstąpienie burz od strony Mazowsza, mogących przyjąć postać bardziej zorganizowanej formacji. Ponadto komórki opadowe, a punktowo burzowe będą rozwijać się również w okolicach Chojnic, Kościerzyny, Człuchowa, Bytowa, Miastka, czy Starogardu Gdańskiego. Głównym zagrożeniem będzie dziś ulewny deszcz mogący przyczynić się do lokalnych zalań. W mniejszym stopniu zagrożeniem będą lokalne, silne porywy wiatru oraz grad do 0,5-2 cm. Istnieje także marginalne ryzyko pojawienia się krótkotrwałej trąby powietrznej w południowo-zachodniej/południowej części województw pomorskiego.

Polska znajdzie się w zasięgu rozległego wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Przez południową i częściowo zachodnią część województwa przebiegać będzie dobrze zaznaczona linia zbieżności, w której obrębie wystąpią korzystne warunki do rozwoju kilku punktowych burz. Ze względu na prognozowaną bardzo wysoką wodność atmosfery (PW ok. 48-50 mm!), istnieje ryzyko wystąpienia punktowych zalań. W związku z miejscowymi niedosytami wilgotności względnej dolnej warstwy troposfery, nie można wykluczyć lokalnych szkód, związanych z oddziaływaniem wiatru (na niewielkim obszarze). Ze względu na zwiększoną skrętność oraz wilgotność w dolnej warstwie nie można wykluczyć rozwoju superkomórki wysokoopadowej z marginalnym ryzykiem pojawienia się krótkotrwałej trąby powietrznej w południowo-zachodniej/południowej części województw pomorskiego.

Powyższa prognoza NIE jest informacją o tym, że burza wystąpi, a jedynie, że w atmosferze istnieją warunki, mogące się do tego przyczynić.
◼️ Burze są zjawiskiem bardzo lokalnym i dynamicznym, a przewidzenie dokładnego obszaru ich wystąpienia nie jest możliwe. Da się jedynie przewidzieć obszar, gdzie mogą wystąpić i to w dodatku jedynie miejscami.
◼️ Prognoza jest indywidualną oceną prognozującego, bazującą na wyliczeniach modeli, stanie faktycznym oraz własnym doświadczeniu. Nie istnieje schemat wydawania prognoz meteorologicznych.
◼️ Obszar objęty zagrożeniem jest zawsze nieco rozszerzony, gdyż prognozowane warunki mogą realnie przebiegać inaczej.


 

Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe