Kultywowali historię i tradycję. 101 lat Szkoły Morskiej w Tczewie

  • 18.06.2021, 19:30
  • Wawrzyniec Mocny
Kultywowali historię i tradycję. 101 lat Szkoły Morskiej w Tczewie tczewska.pl/Starostwo Powiatowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

17 czerwca świętowaliśmy rocznicę 101. rocznicy powołania do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Była to pierwsza państwowa szkoła morska w powojennej Polsce. W Tczewie mieściła się przez 10 lat, później została przeniesiona do Gdyni. W jej budynku obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie odbyły się obchody.

Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznego przypieczętowania współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, poprzez przekazanie do Izby Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni flagi Powiatu Tczewskiego i Miasta Tczewa. Flagi odebrał w zastępstwie za rektora Uniwersytetu - dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji.

 

Następnie krótki zarys historii Szkoły Morskiej przedstawiła była wicedyrektor I LO - Bożena Deja-Gałecka. Odczytany został również apel pamięci absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie.

Głównym prelegentem dzisiejszego wydarzenia był prof. dr kpt. ż.w. Daniela Duda, który w swoim wystąpieniu szeroko nawiązał do historii budynku oraz postaci związanych ze Szkołą Morską w Tczewie. W swojej wypowiedzi nawiązał również do jednostki szkoleniowej Szkoły Morskiej - STS „Lwów”, pierwszego w historii Polski morskiej statku, który przekroczył równik i przeniósł banderę Rzeczypospolitej Polskiej na półkulę południową.

 

Gratulacje Starosty i medal dla ucznia

Uroczystość była również okazją do złożenia gratulacji prof. Danielowi Dudzie z okazji ponownego uzyskania tytułu doctora honoris causa UM w Gdyni. Gratulacje złożył Starosta Tczewski – Mirosław Augustyn, Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa – Adam Burczyk oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie – Jadwiga Andrzejewska i Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie – Andrzej Piotrowski.

 

- W imieniu władz samorządowych powiatu tczewskiego pragnę złożyć Panu Profesorowi serdeczne gratulacje z okazji nadania tak zaszczytnego tytułu przez Uniwersytet Morski, co jest wyrazem uznania dla Pana naukowych dokonań oraz zasług dla rozwoju gospodarki i szkolnictwa morskiego. Proszę przyjąć wyrazy uznania oraz najszczersze gratulacje. – powiedział podczas składania gratulacji Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn.

 

Starosta podziękował również Profesorowi za swoje działania na rzecz rozwoju gospodarki morskiej oraz za nieustanne kultywowanie historii Tczewskiej Szkoły Morskiej, a w szczególności za przekazywanie swojej obszernej wiedzy o jej tradycji i dziedzictwie.

Podczas uroczystości narodziła się również nowa tradycja I LO w Tczewie. Corocznie, najlepszemu uczniowi szkoły zostanie wręczony medal prof. Daniela Dudy pn. „Bohaterscy kapitanowie żeglugi wielkiej – kpt. ż.w. Edward Gubała i kpt. ż.w. Bronisław Gubała”. W tym roku, jako pierwszy otrzymał go Maciej Lica, zwycięzca wielu konkursów matematycznych, pasjonat historii oraz laureat nagrody Starosty Tczewskiego „Absolwent Roku”.

 

 

Wodowanie „Nautologii”

Kolejnym punktem było dokonanie uroczystego aktu wodowania „Nautologii” – czasopisma Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, który ukazuje się od 1966 r., której tematykę przedstawił Przewodniczący Towarzystwa - dr hab. Marek Grzybowski.

Czym jest „wodowanie” wyjaśnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, Krzysztof Korda: Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego numeru „Nautologii” – pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru.

Uroczystego wodowania tegorocznego wydania „Nautologi” dokonała matka chrzestna - Gabriela Makać, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Spotu i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego, odczytując akt chrztu:

 

Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to Nautologia numer 157”.

 

Na zakończenie głos zabrał również dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji i zarazem absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, który nawiązał do znajdujących się w wciąż w Szkole elementów marynistycznych.

Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie oraz na grobie komandora Floriana Hłasko.

W uroczystości wzięli również udział: w zastępstwie za dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni k.ż.w. Maciej Jeleniewski z-ca Dyrektora ds. Inspekcji Morskiej oraz dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki.

 

Opr. (tomm)/Starostwo Powiatowe w Tczewie

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ania
Ania 04.06.2022, 13:41
Polecam też ten filmik https://cyfrowa.tvp.pl/video/n… Jeżeli ktoś interesuje się historią, to warto zobaczyć
Zuza
Zuza 26.05.2022, 13:45
A mieliście już może okazję zobaczyć ten materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/n… ? Bardzo mi się spodobał, jest naprawdę ciekawy

Pozostałe