Powiat tczewski nadal bez przewodniczącego! Wpłynęła opinia prawna Biura Analiz Sejmowych – sprzeczna z analizami prawnymi radcy Rady Powiatu...

  • 29.04.2021, 14:38
  • Wawrzyniec Mocny
Powiat tczewski nadal bez przewodniczącego! Wpłynęła opinia prawna Biura… Zbigniew Mocny

Podziel się:

Oceń:

Zgodnie z planem 27 kwietnia (ostatni wtorek)odbyła się sesja Rady Powiatu, jak to ma miejsce w warunkach epidemii – ponownie w trybie zdalnym, czyli w takim, który zdaniem przewodniczącej rady Alicji Gajewskiej, uniemożliwia wybór nowej osoby na zajmowane przez nią stanowisko. Co ciekawe w międzyczasie wpłynęła już zupełnie przeciwna opinia Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu w tej sprawie...

W dalszym ciągu apele opozycji o zwołanie obrad w trybie zwykłym są odrzucane, co powoduje napięcia i oburzenie części rady.

Podstawowe tezy prawników sejmowych mówią po tym, że nadal obowiązują przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, która reguluje ustrój prawny powiatów. Teza prawnicza mówi, że nie zostały one zawieszone z powodu pandemii, a zatem zwoływanie sesji w trybie zdalnym nie jest obligatoryjne. Sesje zdalne są jedynie działaniami altenatywnymi. Kolejna teza mówi o tym, iż sesje nie są „zgromadzeniami”, tylko mają charakter służbowych spotkań organizowanych przez władze publiczne. Podkreślmy – nie są zgromadzeniami, a zatem wedle BAS - „Nie mają więc do nich zastosowania ograniczenia i zakazy określone w tym rozporządzeniu dotyczące organizowania i udziału w zgromadzeniach.”

 

Oto jedna z konkluzji Biura Analiz Sejmowych dotyczących prowadzenia obrad w warunkach epidemicznych. Całość zamieszczamy w załączonych do pobrania pliku pod tekstem.

 

„W przepisie tym (art. 15zzx ust. 1 i 2 ustawy COVID-19 – dop. red.) użyto sformułowania „mogą zwoływać i odbywać” co wyraźnie wskazuje na „możliwość” (opcję), a nie wprowadzenie obligatoryjnego trybu odbywania obrad z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie. Zdalny tryb obradowania został wprowadzony przez ustawodawcę, aby istniała możliwość innych niż „stacjonarnych” form obradowania, w zależności od potrzeb i możliwości danego organu. Jak wskazują sądy, jest to rozwiązanie alternatywne.”

 

W pliku do pobrania załączamy też zgoła odmienną opinię radcy prawnego powiatu Macieja Kosika.

 

 

 

Szanowni państwo,

 

„Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na sytuację w Radzie Powiatu Tczewskiego związaną z przedłużającym się stanem nie dokonania wyboru przewodniczącego rady powiatu, (poprzedni został odwołany w dniu 15.10.2020 roku).

 

Pełniąca obowiązki przewodniczącego Pani Alicja Gajewska swoimi działaniami i decyzjami, uniemożliwia dokonanie wyboru przewodniczącego rady, m.in. poprzez:

 

- nie przeprowadzenie sesji rady powiatu na wniosek 1/4 składu radnych z dnia 20.10.2020r. (zwołanie sesji korespondencyjnej) oraz 06.11.2020 r. (pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia) co uniemożliwiło przeprowadzenie wyborów z zachowaniem zasady tajności głosowania, a to było treścią obu wniosków,

 

- odrzucanie apeli i wniosków części radnych zgłaszanych pisemnie oraz podczas obrad komisji i sesji zdalnych, aby zorganizować sesję w trybie stacjonarnym ( zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych), w celu dokonania wyboru przewodniczącego rady,

 

- nie przyjmowanie do wiadomości, podawanych przykładów innych samorządów z terenu woj. pomorskiego, które przeprowadzają obrady sesji rad gmin i powiatów w trybie stacjonarnym,

 

- powoływanie się każdorazowo na art.15 zzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9.10.2020 r. w spr. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ze zmianami w par.28 ust.9 a także opinię prawną radcy prawnego Pana Macieja Kosika zatrudnionego w Starostwie Powiatowym w Tczewie (treść opinii załączmy do wiadomości),

 

- jednoczesne zezwalanie na prowadzenie obrad komisji stałych Rady Powiatu w trybie stacjonarnym w budynku Starostwa Powiatowego od miesiąca stycznia br. (większość posiedzeń odbywała się i odbywa w tej formie z zachowaniem wymogów sanitarnych z udziałem członków Zarządu Powiatu, pracowników starostwa i zaproszonych gości).

 

Takie działania Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tczewskiego Pani Alicji Gajewskiej spowodowały złożenie w dniu 25.01.2021 r. wniosku na podstawie art.15 ust.7 Ustawy z dnia 5 czerwca o samorządzie powiatowym, o odwołanie Jej j z pełnionej funkcji. Niestety sesja została zwołana w trybie zdalnym, co uniemożliwiło przeprowadzenie głosowania w przedmiotowej sprawie i nie zrealizowanie treści wniosku (realizacja porządku obrad w tym wybór komisji skrutacyjnej i przekazanie jej przeprowadzenia głosowania - co postulowano w trakcie obrad).

 

Poprosiliśmy też Posła Kazimierza Smolińskiego o możliwość otrzymania innej opinii prawnej a dotyczącej możliwości odbywania (bądź nie odbywania) sesji Rady Powiatu w trybie stacjonarnym (załączając przedmiotową opinię prawną radcy prawnego Starostwa Powiatowego w Tczewie Pana Macieja Kosika) i otrzymaliśmy z Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu zupełnie sprzeczną opinię z opinią radcy prawnego Pana Macieja Kosika (treść opinie w załączeniu).

 

Trwająca już szósty miesiąc sytuacja zawieszenia w Radzie Powiatu Tczewskiego, która nie ma przewodniczącego, wpływa niekorzystnie na płynność pracy w radzie i ocenę mieszkańców powiatu tczewskiego dotyczącą pracy samorządu lokalnego.”

 

 

W imieniu grupy radnych:

Stanisław Smoliński

Barbara Kamińska

Tomasz Kotlenga

Roman Małecki

Jiri Studeny

Zbigniew Zgoda

 

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
vrt
vrt 03.05.2021, 14:41
Nie trzeba było być prawnikiem, żeby przewidzieć, że BAS wyda taką opinię. Wystarczy czytać ze zrozumieniem i rozumieć słowo "może". Ciekawe ile razy ludzie Pobłockiego będą sobie jeszcze wycierać twarze "demokracją"? Żenada
Kazimierz W.
Kazimierz W. 30.04.2021, 11:07
jest to po prostu walka z zasadami demokracji.

Pozostałe