Inicjatywa budowy parku na osiedlu Bajkowe. Apel mieszkańców i grupy radnych do władz miasta

  • 22.04.2021, 13:38
  • redakcja
Inicjatywa budowy parku na osiedlu Bajkowe. Apel mieszkańców i grupy radnych… tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

W 2019 r. Tczew Od Nowa złożył wniosek, by część planowaną parkową, czyli zadanie: „Rewitalizacja parku na terenie dawnego folwarku PIOTROWO”, możliwie poszerzyć o działkę 103/7 i stworzyć w tym miejscu Park Stulecia. Inicjatywa ta wciąż jest aktualna, zwłaszcza wobec planów wybudowania tam kolejnych bloków.

Jak mówi Sławmoir Kussowski, radny miejski środki są, a bynajmniej były na wyciągnięcie ręki, składając wniosek na rewitalizację byłych PGR-rów, ponieważ teren Piotrwa stanowił PGR rybny.

 

Będą zmiany w miejscowym planie?

- Trzeba liczyć, że ten program wsparcia będzie realizowany w przyszłych latach i można bez zbędnego obciążania budżetu miasta tę inwestycję zrealizować – mówi radny Kussowski. - Zgodnie z obietnicą dalej działamy w sprawie utworzenia parku na osiedlu Bajkowe - Piotrowo. W imieniu naszego klubu radnych składamy wniosek o dokonanie zmiany zapisu w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Tczewa, obowiązującego dla działki nr 103/7 (obręb 11), położonej w Tczewie przy ulicy Brzechwy. Obecnie ten teren jest przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną, my wnioskujemy o dokonanie zmiany przeznaczenia tego obszaru na tereny zieleni publicznej.

 

Czy Park na Bajkowym jest dobrym pomysłem?

Jak najbardziej! Osiedle to i tak jest mocno pokrzywdzone przez zapachy z sąsiadującego wysypiska Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych i wreszcie powstaje koncepcja, która powinna jako wynagrodzić mieszkańcom to przykre sąsiedztwo.

Dodajmy, że pomysł ten, choć nie nowy wypłynął obecnie równocześnie od mieszkańców osiedla, a dokładniej mieszkańców budynków przy ul. Kubusia Puchatka 2 i 4 oraz grupy radnych Tczew Od Nowa. Teraz wszyscy połączyli siły. W 2017 mieszkaniec Witold Chamski w ramach budżetu obywatelskiego wystąpił o stworzenie w tym miejscu fontanny z ławeczkami. Przyznano mu nawet na ten cel 100 tys. zł. Niestety stała się rzecz bardzo dziwna, bo... zabrakło realizacji. Warto zatem postawić pytanie – czy budżet obywatelski jest po to, by robić „w konia” mieszkańców, zgłaszających swoje propozycje w ramach inicjatyw obywatelskich?

 

Koncepcja, o której wspomnieliśmy we wstępie dotyczy terenów wokół dawnego dworku Piotrowo. Co ciekawe przechodząc tamtędy można stwierdzić, że ostały się tereny zielone, które są nieliczne na Bajkowym. Dość powiedzieć, że osiedle te stało się zabetonowanym blokowiskiem, odpowiadającym koncepcji sypialni Trójmiasta. Niestety idea stworzenia parku może zderzyć się z planami władz miasta, które chcą te tereny oddać deweloperom. Miejmy nadzieję, że uda się zmienić te plany.

 

Środki za PGR rybny

 

- Proponowaliśmy włączenie działki nr 103/7 w teren parku, tak by dworek był okalany zielenią z każdej strony, co w konsekwencji stworzy „zielone płuca” osiedla Bajkowego – tłumaczy pomysł Sławomir Kussowski. - Tworząc zabudowę tuż obok, dworek zniknie wśród wysokich i blisko postawionych budynków. Mieszkańcy zapowiadali zgłaszanie swoich uwag w ramach wystawionego do opinii Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Mieli na to czas do 13 kwietnia. Najtrudniejsze jest zawsze pozyskanie środków finansowych. Na lutowej sesji wskazaliśmy pozabudżetowe możliwości finansowania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pozwala finansować byłe PGR-y, w tym właśnie PGR ryb.(rybny) (który niegdyś istniał w okolicach dworku). W grę wchodzi pozyskanie przynajmniej 2 mln zł. Może w przyszłym rozdaniu uda się te środki uruchomić i powstanie nowy park w Tczewie?

 

Dodajmy, że w ramach programy rewitalizacji terenów po PGR-ach można pozyskać maksymalnie 5 mln zł. Środki na budowę parku na os. Bajkowe można zatem znaleźć. Na osiedlu Czyżykowo miasto planuje rozbudować teren rekreacyjny – nieckę za ok. 1 mln zł. Warto jednak także pomyśleć o mieszkańcach Bajkowego.

 

Wawrzyniec Mocny

html_redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dawid
Dawid 23.04.2021, 17:47
Mam nadzieję, że pomysł z tym parkiem wypali. Tczew ma niewiele zieleńców.
Alex
Alex 22.04.2021, 15:22
Dziennikarz który myli bynajmniej z przynajmniej niech wraca do podstawówki :p

Pozostałe