Jeszcze więcej pieniędzy dla samorządów???

  • 23.03.2021, 21:33
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Jeszcze więcej pieniędzy dla samorządów???

Podziel się:

Oceń:

Pieniądze to zawsze drażliwy temat. Jednak bardzo często poprzez pieniądze poznajemy zachowania ludzi i to najczęściej te negatywne. Temat pieniędzy w samorządach od dawna budzi wiele kontrowersji. Ci, którzy nimi dysponują, czyli samorządowcy starają się z reguły tego drażliwego tematu nie poruszać ograniczając się do oficjalnych lakonicznych ogłoszeń o budżetach miasta czy powiatu.

Dokładnie tak samo jest w Tczewie. Roczny budżet miasta Tczew to około 333.000.000 zł (trzysta trzydzieści trzy miliony złotych), a Starostwa Powiatowego to około 200.000.000 zł ( około dwieście milionów złotych) rocznie. Jak widać łącznie tylko te dwie instytucje samorządowe dysponują ogromnym budżetem ponad 533 mln zł (ponad pół miliarda złotych) rocznie?!!

Mógłbym te kwoty osobiście zaakceptować jednak uważam, że Tczew od wielu lat jest w stagnacji, a włodarze swoimi działaniami, czy też ich brakiem spychają miasto w kierunku głębokiej prowincji. Przejawów nieudolności (i mam nadzieję, że to wynik nieudolności) jest tak dużo, że nie będę o nich wspominał, ponieważ staram się prezentować je w kolejnych swoich felietonach.  Sytuacja w Radzie Powiatu również nie napawa optymizmem, a wręcz przeciwnie - manipulacje opóźniające permanentnie wybór nowego przewodniczącego, mogą budzić wiele obaw oraz skłaniają do pytania jak funkcjonuje starostwo?.

Do podjęcia tego tematu w niniejszym felietonie skłoniła mnie informacja o tym, że samorządowcy żądają od władz centralnych więcej pieniędzy dla samorządów, a co gorsza większej autonomii w ich dysponowaniu. Osobiście uważam, że wiele samorządów dysponuje już tak ogromnymi pieniędzmi, iż tak długo, jak długo nie zostanie przeprowadzona reforma samorządowa należy zacząć przyglądać się jak są one wydawane, a o żadnym zwiększeniu autonomii nie powinno być mowy. Jest to niebezpieczna gra, która niszczy wspólnotę i może zagrażać jedności państwa, a którą podejmują niektórzy samorządowcy dbając tylko o własne interesy i budowanie własnych księstewek. Ogromne środki będące do dyspozycji samorządów niejednokrotnie pozwalają na kreowanie własnej fałszywej rzeczywistości poprzez wpływanie na rynek pracy, pośrednie i bezpośrednie wpływanie na media lokalne.  Przykładem mogą być serwisy internetowe miast. Z informacji portalu trójmiasto.pl z 2017 roku wynika, że koszty utrzymania stron internetowych Sopotu to około 11.000 złotych, Gdyni około 27.000 zł i Gdańska - uwaga! - 3, 6 miliona złotych za 11 miesięcy!!!. 

Niestety trudno mi się odnieść do sytuacji w Tczewie, ponieważ nie posiadam stosownych danych. Jednak należy nadmienić, że tylko ratusz utrzymuje 9 serwisów i domen internetowych z tym związanych, do tego zapewne dojdzie obsługa kont na portalach społecznościowych? To kolejne pytanie, które muszę zadać ile nas to kosztuje? Niestety od dłuższego czasu próbuję dowiedzieć się o koszt wydawania „Panoramy Miasta”, która kreuje rzeczywistość przedstawianą przez ratusz. Zwracałem się z zapytaniem na forum moich felietonów do pana prezydenta Pobłockiego, do pana radnego Brządkowskiego, jako członka rady programowej tego pisma, do radnych „opozycji” i nic. Cisza - pomimo tego, że są to nasze mieszkańców pieniądze, a informacja jest jawna. Dlaczego cisza? Spróbujmy sami sobie odpowiedzieć na to pytanie. W dobie sytuacji jaka panuje szczególnie powinniśmy wiedzieć, na co są wydawane pieniądze. Uważam, że powinno wykonać się audyt wydatków ponoszonych przez ratusz i starostwo na propagandę szeroko pojętą, bo może okazać się, iż są to nie bagatelne kwoty, stąd może obawy przed ich ujawnieniem? Oczywiście nie są to jedyne problemy z samorządami. W wielu przypadkach, jak choćby w Tczewie ratusz i starostwo to jedni z większych pracodawców dla potencjalnych wyborców. Jak w związku z tym większość pracowników i ich rodziny będą głosowali?  Już kilka lat temu działacz opozycyjny w PRL, dzisiaj znany architekt Pan Czesław Bielecki w jednym z wywiadów trafnie zdiagnozował stan, jaki panuje w samorządach i urzędach „ …to rak, który toczy nasze Państwo…”. Jeżeli tego raka nie wyleczymy poprzez reformę samorządową i racjonalne wybory, to niestety będziemy skazani na długi proces umacniania się lokalnych sitw i tworzenia się małych księstewek, a nie budowania wspólnoty i dobrobytu lokalnych społeczności.

 

[email protected]

www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zygmunt
Zygmunt 14.04.2021, 14:45
Dobrze zdiagnozowany problem. Brawo.
Marek M.
Marek M. 02.04.2021, 07:04
Żadnej odpowiedzialności.Z zmarnowane pieniądze i nie trafne decyzje jeszcze żaden urzędnik nie odpowiedział. Przedsiębiorca ryzykując własnymi pieniędzmi zarządzając nimi tak jak Tczewscy urzędnicy miałby ogromne kłopoty.
Jerzy
Jerzy 29.03.2021, 14:58
Więcej pieniędzy dla samorządów to zmarnowane pieniądze.
Jowita
Jowita 25.03.2021, 07:44
Żadnych pieniędzy dla nich.
ja
ja 24.03.2021, 06:17
musi być na ich diety to potrzebują więcej pieniędzy.

Pozostałe