czwartek, 28 marca 2024 23:52
Reklama
Reklama

Nocny pociąg – CKiS zaprasza na koncert z okazji Dnia Tczewa

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na koncert reaktywowanej tczewskiej formacji “Nocny pociąg”. Wydarzenie będzie można obserwować na kanale YouTube 30 stycznia o godz.19.00.
  • Źródło: CKiS Tczew
Nocny pociąg – CKiS zaprasza na koncert z okazji Dnia Tczewa

Nocny Pociąg – koncert ONLINE

30 stycznia 2021 godz. 19.00

Kanał YouTube CKiS Tczew

Już od kilkudziesięciu lat 30 stycznia obchodzimy jako Dzień Tczewa. Święto naszego miasta ustanowiono na pamiątkę wkroczenia w 1920 roku wojsk gen. Józefa Hallera. Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na niepowtarzalny koncert tczewskiej formacji NOCNY POCIĄG.

Transmisja koncertu odbędzie się na kanale YouTube CKiS Tczew

>>> http://bit.ly/2V7STsc

Nocny Pociąg

Tczewski zespół założony latem 1980 r. przez znanego artystę Jacka Klińskiego  oraz młodego poetę i  flecistę Grzegorza Ciechowskiego. Kliński, starszy o siedem lat, był perkusistą grupy Lookup, która działała w latach 60-tych XX w na tczewskiej scenie muzycznej, pisał poezje i malował. Z Ciechowskim oraz organistą i basistą, Adamem Przybyłowskim spotkali się w grupie Juventus w 1975 r. Rok później do zespołu dołączył kolega z ławy szkolnej Ciechowskiego, skrzypek Krzysztof Okupski. Wkrótce Ciechowski wyjechał na studia polonistyczne do Torunia i tam związał się z grupą Res Publica. Jednak przyjaźń jak się zawiązała między muzykami przetrwała. Ciechowski –  mocno związany z rodziną w Tczewie – stanął „okrakiem” pomiędzy tym miastem,  a Toruniem. To właśnie w Toruniu powstawały teksty piosenek dla Res Publici, które przywoził do Tczewa, gdzie komponował do nich muzykę Kliński. Wkrótce do zespołu dołączył Krzysztof Okupski.

Publicznie pierwszy raz „Nocny Pociąg” zaprezentował się w listopadzie 1980 r. w trakcie konkursu „ Czerwonego Gryfa”, organizowanego przez Tczewski Dom Kultury i został jego laureatem. To sprawiło, że Gdańskie Radio zaprosiło zespół na nagrania w grudniu 1980 r. Zespół wzmocniony posiłkami z Torunia – perkusistą późniejszej Republiki Sławkiem Ciesielskim oraz  kontrabasistą Brunerem Gulczyńskim – dał wiosną 1981 r. koncert w klubie „Pod Muzami” w Tczewie. Ciechowski coraz bardziej zaangażowany w przechodzący kryzys Res Publicę, odszedł od zespołu. Zaangażowani natomiast zostali skrzypaczka Krystyna Czocher oraz młodziutki kontrabasista Jacek Mataj. W tym składzie Nocny wystąpił w Domu Kultury Śródmieście II.

Śmierć Jacka Klińskiego w styczniu 1982 r. zakończyła działalność „Nocnego Pociągu”. Po latach, jedyny żyjący członek zespołu Krzysztof Okupski, reaktywował grupę. Chciał on przypomnieć tczewskiej publiczności twórczość tej, co prawda krótko działającej, ale jakże ważnej dla kultury muzycznej Tczewa formacji.

Świętuj Dzień Tczewa razem z CKiS!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama