Środowiskowy Dom Samopomocy – nowa placówka wkrótce na Zatorzu

  • 13.01.2021, 11:00
  • Źródło: UM Tczew
Środowiskowy Dom Samopomocy – nowa placówka wkrótce na Zatorzu

Podziel się:

Oceń:

Dobiega końca gruntowna przebudowa budynku przy ul. Elżbiety 19A. Obiekt przeznaczony jest dla Środowiskowego Domu Samopomocy.

Budynek znajduje się na Os. Zatorze, w sąsiedztwie otwartego w 2020 r. Klubu  Rodzinnego Zatorze (ul.  Elżbiety 19B).  Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, jeszcze w styczniu ma się rozpocząć wyposażanie obiektu, w lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania budynku przez Środowiskowy Dom Samopomocy.

W budynku znajdować się będą m.in.:

na parterze:

– dwie pracownie terapii zajęciowej,

– pracownia kulinarna,

– pracownia rękodzieła artystycznego,

– łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych;

na poddaszu:

– pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego,

– pokój biurowy,

– pomieszczenie gospodarcze.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

ŚDS przy ul. Elżbiety będzie placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Wspierająco-Aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się  w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową, do dyspozycji będzie także przydomowy ogród. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest  przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Źródło: UM Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe