czwartek, 28 marca 2024 09:49
Reklama
Reklama

Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza” w gniewskiej jedynce

We wtorek, 15 grudnia Maciej Czarnecki Burmistrz Miasta i Gminy Gniew spotkał się ze zdolnymi uczniami gniewskiej jedynki, którzy wzięli udział w IV Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”. Za ich zaangażowanie oraz naukowe osiągnięcia włodarz wręczył nagrody.
  • Źródło: Gmina Gniew
Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza” w gniewskiej jedynce

Sobotni poranek, 21 listopada stał się uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy uczniów gniewskiej jedynki, którzy postanowili zaangażować się w realizowanie projektu – IV Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”. Jej  hasło zasługuje na chwilę refleksji „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”. W bieżącym roku z uwagi na sytuację epidemiczną odbywała się ona w formie zdalnej. O godzinie 10:00 uroczystego otwarcia dorocznego święta młodych pomorskich naukowców dokonał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Do młodzieży przemówił także Rektor, pełniącej rolę gospodarza konferencji Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde. Następnie odbył się wykład inauguracyjny Pt. „Wpływ życia na klimat w historii naszej planety”, który wygłosił prof. dr hab. Jacek Piskozub. O godzinie 11:00 każdy uczestnik konferencji miał możliwość dołączyć do sesji jednego z czterech  paneli dziedzinowych: z biologii, chemii, nauk humanistycznych lub technicznych.

Abstrakty dwóch zespołów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego  w Gniewie zostały wyróżnione w skali województwa pomorskiego w panelu chemicznym i po wysłuchaniu przemówienia moderatora dr inż. Bartłomieja Cieślika pt. „Przemysł, zanieczyszczenia i klimat”, uczniowie gniewskiej placówki prezentowali swoje referaty przed szerokim gremium słuchaczy po drugiej stronie szklanego ekranu:
Anna Derlatka, Marta Krzyżanowska, Adrianna Urbaniak – „ZAPAMIĘTAJ! Niszcząc nasz świat, niszczysz swoje zdrowie”,
Kacper Narloch – „Woda, słońce i wiatr. Czy żywioły pomagają ludzkości?

Młodych naukowców z Gniewskiej Jedynki wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Politechniką Gdańską i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku. Uczniowie ponownie udowodnili, że warto sięgać po fachową wiedzę. Okazuje się, że młody wiek nie stanowi przeszkody w ratowaniu naszej planety – Ziemi. Zatem od jutra każdy z nas wraz z naszymi czternastolatkami – z głęboką świadomością na temat stanu otaczającego środowiska, powinien WYRUSZYĆ NA RATUNEK ZIEMI!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama