Fabryka Sztuk online – odcinek 37 – film

  • 19.11.2020, 13:00
  • Źródło: Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk online – odcinek 37 – film

Podziel się:

Oceń:

Fabryka Sztuk zaprasza do obejrzenia filmu o Szkole Morskiej w Tczewie: https://youtu.be/vSEqgxGy-W8

W 1920 r. została utworzona pierwsza polska szkoła morska. Na jej lokalizację wybrano nadwiślańskie miasto Tczew. Przez pierwsze dwa lata podlegała ministrowi spraw wojskowych. Potem nadzór nad nią objął Departament Morski Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Szkoła mieściła się w gmachu wybudowanym jeszcze przed wojną na cele edukacyjne. Obecnie jest to siedziba I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Po 10 latach funkcjonowania placówka została przeniesiona do Gdyni. Jednak jej uczniowie nie zapomnieli o początkach szkoły. Mijały lata, a absolwenci przyjeżdżali do Tczewa. W mieście także pamiętano  o nich  oraz o wykładowcach. Jednemu z ważniejszych osiedli nadano imię pierwszego dyrektora Szkoły Morskiej w Tczewie – kmdra inż. Antoniego Garnuszewskiego.

O tczewskim okresie w dziejach Szkoły Morskiej opowiada Józef Ziółkowski, autor dwóch wystaw o tej tematyce. Jego opowieść okraszona jest archiwalnymi zdjęciami, pochodzącymi m.in. z „Tygodnika Ilustrowanego” z 1921 roku. Usłyszymy o wyprawie uczniów na statku „Lwów” do Brazylii, gdy po raz pierwszy pod polską banderą przekroczono równik, a także poznamy nieszczęśliwe koleje losu jednego z jej uczniów – Zbigniewa Piekarskiego. Dowiemy się, że Szkoła Morska zainspirowała filmowców. M.in. w Tczewie kręcono film „Pod banderą miłości”, którego główny bohater był kadetem Szkoły Morskiej.

Źródło: Fabryka Sztuk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe