Zdrowie jako patriotyzm - najczęstsze schorzenia Polaków

  • 11.11.2020, 08:00
  • Aleksandra Brzoska
Zdrowie jako patriotyzm - najczęstsze schorzenia Polaków

Podziel się:

Oceń:

Listopad jest szczególnym miesiącem. Rozpoczyna się wspomnieniem wszystkich świętych oraz innych zmarłych, a kończy cierpliwym oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia. W międzyczasie obchodzimy też Święto Niepodległości, w którym wyjątkowo mocno pochylamy się nad pojęciami patriotyzmu, honoru i troski o lepszą przyszłość państwa. Dzień ten nie tylko przypomina o sukcesach bitewnych Polaków, dokonaniach naukowych poprzednich pokoleń, ale też wzmaga refleksje nad tym, jak wykazywać się patriotyzmem w obecnych czasach, nawet tak trudnych, jak pandemicznych. Jednym ze sposobów na miłość do narodu jest dbanie o zdrowie swoje i innych. W roku 2020 wykazać to możemy przede wszystkim poprawnym noszeniem maseczek (czyli zakrywając nią również nos), częstym myciem rąk oraz stosowaniem się do pozostałych zaleceń sanitarnych. Faktem jednak jest też to, że inne poważne dolegliwości nie zniknęły. Jakie są najczęstsze choroby Polaków? Jak im zapobiec? Jak możemy już od dziś budować zdrową Polskę?

Według rankingu opracowanego na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oto 10 najbardziej niebezpiecznych chorób Polaków, a także sposoby na uchronienie się przed nimi: 

     10. Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa. Typowym objawem, wspomnianym wcześniej, jest ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Pacjenci                     często skarżą się także na przyspieszone bicie serca, płytki oddech, zawroty głowy, zmęczenie, a czasami nudności i wymioty. Kto jest szczególnie narażony?               Mężczyźni po 45. roku życia, kobiety po 55. roku życia, osoby o siedzącym trybie życia, a także ze skłonnościami genetycznymi. Jaka jest zalecana                                 profilaktyka? Oczywiście zdrowa dieta, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, aktywność fizyczna, regularne pomiary ciśnienia krwi, badania                       cholesterolu, kontrolowanie stresu i długości snu (jeśli nie wiesz, ile powinieneś spać, zajrzyj do artykułu ,,Po co, na co i dlaczego śpimy?”) oraz                                      systematyczne przyjmowanie zaleconych leków.

 

Jak widać, Polacy chorowali już na bardzo wiele poważnych chorób. To w naszych rękach i głowach jest to, aby dbać o naród, również pod względem zdrowotnym. Pamiętajmy więc, jak ważna jest zdrowa dieta (bogata w owoce i warzywa, skąpa w tłuszcze zwierzęce), aktywność fizyczna i systematyczne badania lekarskie. Unikajmy natomiast palenia papierosów, przetworzonej żywności oraz częstego nadmiernego spożywania alkoholu. Budujmy zdrową Polskę!

Aleksandra Brzoska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe