81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

  • 13.10.2020, 13:00
  • Źródło: UM Pelplin
81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

Podziel się:

Oceń:

20 października 1939 r. między Rudnem, a Pelplinem w miejscowości Wola Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeusz Borowski – proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji – proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim – nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano „krwawą pelplińską jesienią”. Większość spośród 24 ofiar „krwawej jesieni” zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń.

W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, Urząd Miasta i Gminy Pelplin zaprosza na uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.

20 października 2020 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina będą miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli.

Źródło: UM Pelplin

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 14.10.2020, 09:49
Proszę pamiętać również o ofiarach cywilnych np. pracownikach Cukrowni, oni też byli ofiarami Krwawej Pelplińskiej Jesieni, nie tylko księża i nauczyciele.

Pozostałe