Krzyżacy – spektakl /Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku/ Teatr Polska 9 października 2020

  • 02.10.2020, 13:00
  • Źródło: CKiS Tczew
Krzyżacy – spektakl /Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku/ Teatr Polska 9 października 2020

Podziel się:

Oceń:

• godz. 15.00 – bilety w cenie 10 zł • godz. 18.00 – bilety w cenie 15 zł sala widowiskowa CKiS

CKiS w Tczewie serdecznie zaprasza na spektakl „Krzyżacy” w wykonaniu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

"Krzyżacy" Miejskiego Teatru Miniatura to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem.

 

Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a

scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. Przedstawienie otrzymało I nagrodę XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA oraz nagrodę VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela „za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim siłę ostatniej sceny”.

 

Sienkiewicz pisał „Krzyżaków” podczas zaborów, „ku pokrzepieniu serc”, walcząc w ten sposób z postępującym procesem germanizacji polskiego społeczeństwa. Ryszard Koziołek w nagrodzonych Nagrodą Literacką Gdynia „Ciałach Sienkiewicza” pisał: „Autor, wraz ze swym pokoleniem wyzbyty z marzeń o sukcesie militarnym jakiegoś nowego powstania, pisze literaturę, której krzepiąca rola wynika z

przekonania twórcy, że skoro inni robią za nas historię, my musimy w niej przetrwać”.

 

Czy w zupełnie odmiennych warunkach historycznych jego wizja jest nadal aktualna?

 

„Dziś możemy dzięki tej powieści przyjrzeć się nam, Polakom, naszym wadom, ale i naszym zaletom. A także przyjrzeć się wojnie i w manifeście potrzeby walki o słuszną sprawę być może poszukać też myśli o bezsensowności wojen w ogóle” – podsumowuje reżyser.

 

Dzieło Sienkiewicza to też świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem.

 

Prezentacje spektakli odbędą się w ramach projektu TEATR POLSKA, który jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Uwaga! Spektakle organizowane będą dla widzów w bezpiecznej wersji pandemicznej i rygorze sanitarnym.

 

Regulamin uczestnictwa widzów w wydarzeniach artystycznych organizowanych w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 do pobrania tutaj http://ckis.tczew.pl/uploads/regulamin-wydarzen-art- pandemia1.pdf

 

Źródło: CKiS Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe