czwartek, 28 marca 2024 22:34
Reklama
Reklama

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Władimir Potiemkin przedstawia ambasadorowi polskiemu Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego, nieistnieniu najwyższych organów władzy i wynikającej stąd konieczności ochrony życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Polski ambasador nie przyjmuje noty.
81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Początek agresji sowieckiej na Polskę.

 Oddziały sowieckie napotykają na opór jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza (m.in. Pułku „Sarny”, Zgrupowania „Małyńsk”, batalionów: „Kleck”, „Ludwikowi”, „Sienkiewicze”, „Dawigródek”) i Wojska Polskiego (często improwizowanych, np. Brygady Rezerwowej Kawalerii Wołkowysk) w wielu punktach wzdłuż granicy oraz w głębi polskiego terytorium, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Dubnem, Oranami i Tarnopolem. W organizacji polskiej obrony szczególną rolę odgrywa zastępca dowódcy KOP gen. Wilhelm Orlik-Rückemann.

Atak wojsk Armii Czerwonej na Polskę był pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz paktów, umów zawartych pomiędzy Polską i ZSRR tj. traktatem ryskim z 1921 roku oraz aktem o nieagresji z 1932 roku. Sytuacja Polski stała się beznadziejna. Dowództwo wydało rozkaz o nieprowadzeniu walk z najeźdźcami ze wschodu, toteż Armia Czerwona szybko poruszała się w głąb kraju. Nie wszyscy usłuchali rozkazu i dochodziło do walk. Polscy żołnierze i ludność cywilna zostali brutalnie potraktowani, wielu zostało zamordowanych. Od tej chwili wojsko polskie walczyło z dwoma okupantami na 2 frontach walk z Niemcami i ZSRR. Dziesięć dni później obaj najeźdźcy; podpisali między sobą traktat o granicach i przyjaźni. Wojna była przegrana, a naród polski czekała długa krwawa niemiecko-radziecko niewola.

Pamięć bohaterom!

Także w Tczewie uczczono 81 rocznicę tego wydarzenia już po raz szósty Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława zainicjował uroczyste spotkanie tych, którzy pamiętają, iż w 1939 roku napadł na Polskę też Związek Radziecki. Trwałym wyrazem jest duża tablica granitowa na budynku Fabryki Sztuk pod którą Starosta Tczewski ,przedstawiciele PIS w Tczewie oraz przedstawiciele Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława zapalili znicze pamięci , po czym na dziedzińcu Fabryki Sztuk odbyły się uroczystości z programem artystycznym przygotowanym przez tczewską młodzież, oddającą hołd bohaterskim obrońcom naszych granic. Wszystkie te uroczystości poprzedziła Msza Święta w tczewskiej Farze

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama