czwartek, 28 marca 2024 19:42
Reklama
Reklama

Historia Browaru Tczewskiego – Fabryka Sztuk online

„Mistrz – piwowar, który nie stawi się do pracy, podlega karze 8 dni wieży (…) Piwowarzy, których znajdzie się śpiących przy kotle warzelnym, podlegają karze wieży. Za zniszczone piwo muszą zapłacić, jeżeli nie będą w stanie tego uczynić, to odsiedzą dług w wieży” – głosi szesnastowieczny wilkierz Tczewa, czyli zbiór praw regulujących wewnętrzne sprawy miasta.
  • Źródło: UM Tczew
Historia Browaru Tczewskiego – Fabryka Sztuk online

Jak się później okazało, tradycja miejscowych piwowarów w zakresie wyrobu piwa, przy wykorzystaniu nowych metod, była kontynuowana w browarze, którego właścicielem był Johann Allert. Pierwszy budynek został wzniesiony w 1867 roku, a przeznaczono go na warzelnię i leżakownię. Znajduje się przy ul. Zamkowej. W to miejsce udał się Dawid Fandrejewski, piwowar domowy i autor wystaw historycznych w Fabryce Sztuk, by opowiedzieć o tym, jak powstał i rozbudowywał się kompleks budynków, w którym przygotowywano niegdyś złoty trunek.

 

                

Fabryka Sztuk udostępniła również w formie online wystawę „Historia Browaru Tczewskiego”. Ekspozycja porusza następujące zagadnienia: uprawa chmielu, rozwój browarnictwa, technologia warzenia piwa, rola młynów w browarnictwie, ciekawostki piwne. Dowiadujemy się, który z władców Polski uwielbiał bursztynowy napój, jak wyglądała niegdyś sztuka warzenia piwa i w które właściwości lecznicze bursztynowego trunku wierzono. Dużo miejsca zajmują wątki tczewskie. Przytoczone zostały wyjątki z szesnastowiecznego wilkierza miasta. Opisana została ponadto dawna karczma przy ul. Wojska Polskiego 15 oraz historia tczewskiego browaru. Interesujący jest plan, na którym widać, które z dawnych budynków istnieją do dziś, a jakie nie przetrwały.

Wystawa dostępna jest na: www.fabrykasztuk.tczew.pl w zakładce aktualności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama