piątek, 29 marca 2024 07:44
Reklama
Reklama

Dziś zmarł prof. Jan Strelau – wybitny naukowiec i Honorowy Obywatel Tczewa

Profesor J. Strelau zmarł 4 sierpnia 2020 roku – powiadomiła Miejska Biblioteka Publiczna na swojej stronie internetowej. Dyrektor Krzysztof Korda i pracownicy złożyli kondolencje rodzinie i bliskim Profesora.
Dziś zmarł prof. Jan Strelau – wybitny naukowiec i Honorowy Obywatel Tczewa

Autor: Wawrzyniec Mocny

Jan Strelau był profesorem psychologii, twórcą regulacyjnej teorii temperamentu, mającym w dorobku prawie 300 prac naukowych, w tym 21 książek. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli światowej psychologii w zakresie różnic indywidualnych, laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród. Członek Europejskiej Akademii Nauk, przez cztery lata pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, był prorektorem do spraw nauki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS). Otrzymał też w 2017 r. prestiżowy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

Profesor w marcu br. był gościem specjalnym otwarcia nowego gmachu biblioteki przy ul. Kościuszki w Tczewie. Z tego otwarcia publikujemy w tym tekście zdjęcia...

Urodził się w 1931 roku w Gdańsku, jednakże wychowywał się w Tczewie, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i gdzie przeżył okres okupacji niemieckiej. W 1947 roku ze względów lokalowych – jego mieszkanie uległo zniszczeniu wskutek działań Armii Radzieckiej w okresie walk o Tczew – przeniósł się wraz z rodziną do Bytowa, gdzie kontynuował naukę w miejscowym gimnazjum. W 1951 roku podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a po dwóch latach przeniósł się do Warszawy, gdzie w latach 1953-1958 studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę na macierzystym wydziale jako asystent. Stopień doktorski uzyskał w 1963 roku, zaś pięć lat później – habilitację na podstawie monografii „Temperament i typ układu nerwowego”. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1976 roku, zaś w 1979 roku powołany został na stanowisko dyrektora Instytutu Psychologii, którym kierował do 1981 roku. W 1982 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Pracował także jako profesor zwyczajny w Uniwersytecie Śląskim i na Uniwersytecie SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej).

 

Był organizatorem i kierownikiem Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania UW.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama