wtorek, 23 kwietnia 2024 17:53
Reklama

Skorzystaj z bezpłatnych programów zdrowotnych!

Serdecznie zachęcamy mieszkańców gminy Tczew do wzięcia udziału w programach polityki zdrowotnej Powiatu Tczewskiego, które współfinansuje Gmina Tczew. Programy stworzone zostały dla osób w różnym wieku.
  • Źródło: Gmina Tczew
Skorzystaj z bezpłatnych programów zdrowotnych!

Przesiewowe badania profilaktyczne są bezpłatne, bezpieczne i nie wymagają skierowania. Pamiętajmy, że regularne korzystanie z badań profilaktycznych zmniejsza ryzyko zachorowania.

 

1. Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przez rakiem” realizowany jest od 2012 roku. W ramach jego realizacji prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna oraz szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV dziewcząt w wieku 12 lat.

W Polsce szczepienia te są wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych od 2008 roku jako szczepienia zalecane, niestety nie są objęte finansowaniem ze środków NFZ.
Z uwagi na wysoki koszt szczepionki obecnie wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Wśród nich jest też Powiat Tczewski.

Od 2019 roku do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka Gardasil 9, która jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 9 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV: 

  • zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV,

  • brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV. 

Na dzień 31 grudnia 2019 r. do programu szczepień ochronnych przeciw wirusowi HPV przystąpiło 2554 dziewcząt zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego.

W 2020 roku przeprowadzone zostaną szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 dziewcząt urodzonych w 2008 roku. Szczepienia wykonywane będą w 2-dawkowym schemacie podania. Podanie pierwszej dawki szczepionki powinno nastąpić w okresie czerwiec - lipiec 2020, drugiej –  po około 6 miesiącach od podania pierwszej dawki.

Program finansowany jest z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy, Gminy Morzeszczyn (2013-2018) oraz NFZ (2018 r.).


 

2. „Recepta na raka” – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego.

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej LDCT.

Badanie jest poprzedzone i zakończone specjalistyczną (pulmonologiczną) konsultacją lekarską. Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz.

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych.

Rak płuc to cichy zabójca, długo nie daje niepokojących objawów. Jest wykrywany z reguły późno, w zaawansowanym stadium, kiedy niemożliwa jest już interwencja chirurgiczna, a to najskuteczniejsza metoda leczenia.

Niskodawkowa tomografia komputerowa LDCT jest szybkim i bezbolesnym badaniem z wykorzystaniem niskiej dawki promieni rentgenowskich. Badanie pozwala wykryć nowotwór, kiedy jest on niewielkim, pojedynczym guzkiem i jest w stanie wykryć małe zmiany, które umykają w zdjęciu rentgenowskim.

Zastanawiasz się jak chronić siebie i najbliższych przed nowotworem płuc? Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia! Nie zwlekaj! Rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie!!!

Palenie tytoniu to przyczyna aż 90% zachorowań na raka płuc.

Realizację programu zaplanowano na lata 2016 – 2020, z programu badań przesiewowych skorzystało już ponad 800 osób, w 2020 roku zalanowano przebadanie kolejnych 290 mieszkańców powiatu z grupy ryzyka.  Pomyśl o zdrowiu, zbadaj swoje płuca!

Miejsce udzielania świadczeń:

  • konsultacje pulmonologiczne - Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, 

  • niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej LDCT - Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu,  tel. 58 777 52 37 lub 58 777 68 58 w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

W 2020 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.

 

3. Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „Czas na zdrowie”.

Ponieważ w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości, Powiat Tczewski zdecydował o przystąpieniu do realizacji programu w kierunku zwalczania otyłości i nadwagi.

Co zyskujemy dzięki walce z otyłością? Poprawę wyników badań, wydłużenie długości życia, ustąpienie bądź redukcję dolegliwości, takich jak bóle stawowe zadyszka, uczucie zmęczenia, uczucie ciężkich nóg, chrapanie, zaburzenia miesiączkowania.

Program realizowany jest od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z terapii otyłości skorzystało już 314 osób,  zaplanowano objęcie wsparciem terapeutycznym jeszcze 100 osób - nabór do ostatniej edycji programu uruchomiono w październiku 2019 r.

W ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2) mogą zgłaszać się na terapię otyłości, która obejmuje: porady dietetyka, porady fizjoterapeuty i porady psychologa. Maksymalny czas terapii – do 1 roku.

Zgodnie z uchwałą nr 190/620/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego realizatorem programu w latach 2018 – 2020 jest Medical Medycyna Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5A.

Zapisy na terapię otyłości prowadzone są bezpośrednio przez realizatora programu: e-mail: [email protected] , tel. 728 401 145 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Punkty wsparcia terapeutycznego organizowane są, w zależności od miejsca zamieszkania osób objętych terapią, w Tczewie, w Gniewie, w Pelplinie oraz w Swarożynie.

Program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Tczew oraz Gminy Subkowy.

 


Podziel się
Oceń

Reklama