piątek, 29 marca 2024 10:55
Reklama
Reklama

Wybory prezydenckie 2020. Co z komisjami wyborczymi do 10 kwietnia? Zmiany w związku z ustawą korespondencyjną

W ostatni poniedziałek Sejm przyjął ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Szkopuł w tym, że samorządy oraz komitety kandydatów na urząd Prezydenta RP mają czas do 10 kwietnia na utworzenie składów komisji obwodowych. Sprawdziliśmy jak to wygląda w powiecie tczewskim. Niestety we wszystkich gminach nie zdołano zebrać pełnego zespołu członków...
Wybory prezydenckie 2020. Co z komisjami wyborczymi do 10 kwietnia? Zmiany w związku z ustawą korespondencyjną

Autor: tczewska.pl

Sądząc po obecnej sytuacji z koronawirusem i przebiegu głosowań w Sejmie, można wyciągnąć wniosek, że niestworzenie komisji zgodnie z harmonogramem jest działaniem celowym. Samorządy i komitety są po prostu pewne, że 10 maja wybory się nie odbędą.

 

Procedury parlamentarne

Po przyjęciu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym piłka znajduje się po stronie Senatu. A marszałek Senatu Tomasz Grodzki już zapowiedział, wnikliwe przeanalizowanie wszystkich możliwych opcji prawnych, co oznacza, że termin wyborów zostanie przesunięty, z uwagi na pracę w izbie wyższej.

Sytuacja z Senatem wygląda następująco: Senat może odrzucić ustawę w całości; wtedy ustawa jest przekazywana sejmowi z zaznaczeniem, iż Senat nie wyraża zgody na daną ustawę.

Senat może przyjąć ustawę bez zmian; wtedy marszałek sejmu przekazuje ustawę prezydentowi do podpisu. Senat może wnieść poprawki do ustawy; wtedy ustawa ponownie trafia do Sejmu, by ten rozpatrzył poprawki wniesione przez Senat.

 

 

Póki co mamy jeszcze teoretycznie jeden dzień, aby utworzyć komisje. Tymczasem w tczewskich samorządach widać jedynie zalążki zespołów osób do pracy w komisjach obwodowych.

W związku z nową ustawą o korespondencyjnym głosowaniu w gminach ma być tworzona jedna, duża komisja obwodowa od 3 – 9 osób (w gminach do 50 tys. Mieszkańców) oraz po kolejnych dziewięć osób na każde kolejne 50 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż łącznie 45 osób. W skład komisji wchodzi z urzędu, jako jej przewodniczący, osoba wskazana przez komisarza wyborczego.

 

Sankcje karne. Kto ukradnie kartę...

 

Wyborcy mają otrzymać tzw. Pakiety wyborcze, które dostarczy Poczta Polska w dniach 3 a 9 maja. Pakiet stanowi: karta do głosowania, koperta na kartę, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie oraz koperta zwrotna Po zagłosowaniu i odpowiednim zapakowaniu koperty zwrotnej, zanosi się ją do skrzynki pocztowej na terenie swojej gminy. Poczta ma dostarczać koperty zwrotne do komisji wyborczych

 

Przewidziano tez kary za łamanie prawa wyborczego w ramach poprawek do ustawy. Kto ukradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu będzie podlegał karze więzienia do lat 3. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Podobne sankcje karne będą groziły za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do głosowania.

Są to jednak poprawki, a ostateczną, obowiązującą wersję prawnie otrzymamy po ostatecznym zatwierdzeniu jej przez Sejm po poprawkach Senatu lub prezydenta (jeśli Senat nie będzie miał uwag).

 

Lokalne komisje

Jak informuje Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie, do 10 kwietnia komitety wyborcze powinny zgłosić kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. W Tczewie do pracy w komisjach jest potrzebnych łącznie ok. 260 osób. Do tej pory żaden komitet wyborczy nie zgłosił swoich kandydatów.

 

Nie udało nam się dodzwonić do Romana Kucharskiego pełnomocnika wyborczego Platformy Obywatelskiej (odrzucane są nasze połączenia), ale udało się to w przypadku komitetu Prawa i Sprawiedliwości.

Komitet wyborczy PiS od dawna ma komplet kandydatów po jednym do 25 obwodowych komisji wyborczych....

 

- Do tej pory do pracy w komisjach z ramienia PiS mamy nawet nadkomplet kandydatów – mówi Piotr Antczak, przew. Klubu Radnych PiS. - Z naszej strony nie ma żadnych problemów, podobnie jak w ostatnich wyborach parlamentarnych. Mieliśmy już komplet kandydatów jeszcze przed wybuchem epidemii. W Tczewie z komisjami w szpitalach jest 25 komisji obwodowych. Teraz jednak zupełnie zmieni się formuła głosowania, po przegłosowaniu uchwały o głosowaniu korespondencyjnym.

 

W gminach Subkowy na wtorek do pracy w komisjach zgłosiła się jedna osoba, a w gminie Morzeszczyn – żadna.

W gminie Subkowy spodziewano się także zgłoszenia grupa kandydatów z ramienia komitetu PiS.

Podobnie rzecz ma się w gminie Pelplin. Tam także do worku kandydaci się nie zgłosili, a osoby do pracy w komisjach zapowiedzieli członkowie lokalnego PiS.

 

W gminie Wiejskiej Tczew do pracy w komisja gminnych zgłosiło się jedynie kilka starszych osób. W tej gminie żaden komitet kandydacki nie zgłosił swoich członków. Nawet spośród tej niewielkiej grupy dwie osoby zgłosiły chęć rezygnacji z obawy przed wirusem. Przed urzędem wystawiono skrzynkę, do której można zgłaszać kandydatury.

Zdaniem wójta nie uda się zgromadzić ustawowej liczby osób do pracy w komisji do 10 kwietnia.

 

Wawrzyniec Mocny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Manieczki 30.04.2020 10:04
A ja obstawiam, że wygra Duda https://www.interbookie.pl/aktualnosci-bukmacherskie-sportowe/nowosci-bukmacherskie/wybory-prezydenckie-2020-zaklady . Inwestuje w to 10 tysięcy. Wygrywam tysiąc na czysto. Pozdrawiam

PO 10.04.2020 11:52
do redakcji . Roman Kucharski nie jest pełnomocnikiem Platformy Obywatelskiej w Tczewie i Powiecie Tczewskim

Reklama