czwartek, 25 kwietnia 2024 17:47
Reklama

Debata historyczna w rocznicę krwawej bitwy o Tczew 1807 r.

Fundacja Napoleońska w Gdańsku, Fabryka Sztuk w Tczewie oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie przygotowały debatę napoleońską. Pretekstem była bitwa, która stoczyła się o Tczew 23 lutego 1807 r.
Debata historyczna w rocznicę krwawej bitwy o Tczew 1807 r.

Autor: Jacek Cherek

Tczew był dla Napoleona strategiczną bramą na Gdańsk, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Bitwa o Tczew była pierwszą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili słynni dowódcy.

 

Marsz Dąbrowskich

Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę. Była to jego pierwsza i ostatnia bitwa na ziemiach polskich.

O wydarzeniach sprzed lata opowiedzieli cenieni tczewscy historycy oraz goście z Warszawy i Gdańska. Jan Kulas - poseł na sejm poprzednich kadencji, zreferował temat Napoleon a sprawa polska.

- Ktoś napisał nie było sprawy w polskiej w tamtym okresie. I rzeczywiście nie było! - zauważył Jan Kulas. - Zaborcy, którzy zagarnęli ziemie upadłej RP nie chcieli się nimi dzielić nawet z Napoleonem Bonaparte. Napoleon natknął się na żołnierzy polskich i był zdziwiony tym jak bitni byli to żołnierze.

Jakub Borkowicz - opowiedział o wrażeniach żołnierzy z pobytu na Kociewiu. Kazimierz Ickiewicz - radny Rady Miejskiej w Tczewie, współautor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce regionalnej, omówił udział wojsk polskich w zdobywaniu grodu nad Wisłą. Działacze regionalni z ZKP OK w Tczewie przypomnieli wielką bitwę w małym mieście z 1807 r.

 

Józef Wybicki a Napoleon

Adam Koperkiewicz - wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, podkreślił znaczenie postaci Napoleona w historii Polski. Dr Krzysztof Ostrowski - twórca Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku przedstawił szlak Napoleona w Polsce, który przy odrobinie wysiłku mógłby być wykorzystany jako jeden z walorów turystycznych tczewskiego Kociewia.

Prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, wspominał o relacjach cesarza Francuzów i Józefa Wybickiego. Lekarz Wojciech Bielicki, prezes Fundacji Napoleona przekazał informacje o zastosowaniu i możliwościach ówczesnej medycyny.

Zebrana publiczność ta starsza i młodsza dzięki temu spotkaniu miała okazję odkryć dzieje Tczewa sprzed ponad 200 lat.

Dodajmy, że w spotkaniu uczestniczyli odtwórcy historii epoki napoleońskiej, którzy najpierw przemaszerowali spod Fabryki Sztuk, a następnie uczestniczyli w debacie jako słuchacze oraz osoby prezentujące niuanse mundurów żołnierzy Bonapartego.

 

 

opr. W. Mocny/ZKP OK Tczew

Galeria zdjęć: Zbigniew Mocny

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama