wtorek, 16 kwietnia 2024 17:29
Reklama

Światowy Dzień Kociewia z Fabryką Sztuk. Taniec regionalny – korkarz i opowieści o pszczołach

Ponad dwieście lat temu, a dokładniej 10 lutego 1807 roku, gdy w Europie trwały wojny napoleońskie, w źródłach pisanych pojawiła się pierwsza znana nam wzmianka o Kociewiu. Na pamiątkę tego zapisu obchodzimy Światowy Dzień Kociewia.
 Światowy Dzień Kociewia z Fabryką Sztuk. Taniec regionalny – korkarz i opowieści o pszczołach

Autor: Fabryka Sztuk

Tradycyjnie Fabryka Sztuk przyłączyła się do wspólnego świętowania. Spotkanie, którego głównym tematem było pszczelarstwo na Kociewiu, zainaugurowały występem artystycznym Samborowe Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Młodzi artyści, pod kierunkiem Ewy Litwińskiej, wykonali Hymn Kociewski oraz zaprezentowali regionalny taniec – korkarz. Usłyszeliśmy również fragment książki Józefa M. Ziółkowskiego „U Andzi i Maćka na Kociewiu”, w którym tytułowi bohaterowie szykowali się na zabawę karnawałową.

W kolejnej części spotkania Małgorzata i Seweryn oraz ich dzieci: Marianna i Mieszko Pauchowie zaprosili gości do kociewskiej zagrody pszczelarza, gdzie „roiło się” od pszczelich produktów. Zagroda ozdobiona była zdjęciami Pani Małgorzaty. Pszczelarze opowiadali o swojej pasji, pokazywali akcesoria potrzebne im do pracy, a także przeprowadzali konkursy tematyczne. W tym samym czasie najmłodsi goście Fabryki Sztuk wykonywali filcowe owady. Ostatni punkt regionalnej imprezy – to wykład dra Seweryna Paucha, który próbował odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięły się tajemnicze otwory w murach kociewskich świątyń. Dodajmy, że w tczewskiej Farze historyk naliczył ich 606. Jedna z hipotez głosi, że owe ślady są reliktem po wydobywaniu pyłu ceglanego, używanego w celach leczniczych.

Przez cały dzień, przed budynkiem Fabryki Sztuk, powiewała kociewska flaga.

 

Opr. (tomm)/Fabryka Sztuk



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama