Ostry spór na linii trener UKS „Dwójka” - dyrektor TCSiR. Dlaczego najlepsi sportowcy odeszli do Gdańska? [WIDEO]

  • 13.02.2020, 08:30
  • Wawrzyniec Mocny
vid-20200203-wa0000.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

O sprawie dowiedzieliśmy się z wpisów forumowiczów na Facebooku. Wydawałoby się, że to tylko niesnaski pomiędzy trenerem Piotrem Maziewskim a dyrektorem Tczewskiego Centrum Sportu i Turystyki Andrzejem Błaszkowskim. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej, po tym jak ponad tydzień temu, podczas rozdania nagród sportowcom i trenerom głos zabrała Maria Kuchta, mistrzyni Polski w pływaniu, która w emocjonalny sposób broniła swojego trenera.

- Dziękuję trenerowi Maziewskiemu za wspaniałe 6 lat pracy ze mną. Zdobyliśmy 7 medali Mistrzostw Polski w tym 3 złote. 4. miejsce na Mistrzostwach Polski seniorek i dwie kwalifikacje na imprezy międzynarodowe, w których reprezentowałam Polskę i z dumą nosiłam orła na piersi – mówiła w wystąpieniu Maria Kuchta.

Dalej wymieniała wiele ustanowionych rekordów i o miesiącach ciężkiej pracy na pływalni i nie tylko.

 

- Jednak moja przygoda z tczewskim klubem zakończyła się i będę reprezentować inny klub i miasto. Jest to konieczne, gdyż trener Maziewski nie będzie już mógł pełnić swojej funkcji. Przez ostatnie 3 lata było mnóstwo próśb i skarg ze strony rodziców zawodników, ale nikt nie podejmował żadnych działań. Najbardziej boli mnie to, że został pokrzywdzony trener Maziewski. Zawsze dawał z siebie 200 proc, zabrano mu to co kochał najbardziej – jego ukochane pływanie. Jest mi bardzo przykro z tego powodu. I czuje ogromny zawód z powodu tczewskiego pływania, które wkrótce upadnie. Będzie tak jeśli ludzie, którzy mają władzę będą działać jak dotychczas. Jestem już dorosłą osobą i rozumiem wiele rzeczy oprócz jednego – jak można wyrzucić z zawodu trenera, który nam zawodnikom poświęcił całe swoje życie? Podobnie jak mi jemu należy się ta nagroda.

 

 

Klimat konfliktu i sporu

Zaraz po niej na mównicę wszedł Adam Urban, wiceprezydent Tczewa ds. społecznych, który tłumaczył, że zachowanie trenera Maziewskiego było w ostatnich latach dalece niestosowne i bronił decyzji o nie nagradzaniu trenera.

Atmosfera, która panowała podczas rozdania nagród była co najmniej dziwna. Czuć było ostracyzm wobec trenera Maziewskiego.

Ale nie o nagrody chodzi tylko sytuację, w której odchodzą z Tczewa najlepsi zawodnicy, a w powietrzu czuć konflikt na linii rodzice - dyrekcja TCSiR, czemu dał wyraz na jednej z sesji latem jeden z rodziców. W artykule nie chcemy przesądzać czy jego postawa wobec młodzieży, którą trenował była właściwa czy nie. To trudno osądzić i było przedmiotem badania prokuratury, której postępowanie nie wskazywało na to (prokuratura badała sprawę od 1.12.2018 do 27.06.2019 oraz radni na Komisji Skarg Wniosków i Petycji w Radzie Miejskiej.

 

(...)

Miałem sygnały od pracowników

O sprawy poruszone publicznie w wystąpieniu Marii Kuchty zapytaliśmy dyrektora Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji Andrzeja Błaszkowskiego. Nagranie z tym wystąpieniem krąży już jakiś czas w tczewskim internecie.

 

- Z tego co wiem była rozmowa prowadzona przez dyrekcję SSP nr 2 z panem Piotrem Maziewskim, że jeżeli nadal będzie się tak zachowywał, to od września nowego roku nie będzie prowadził nauki pływania, tylko będzie prowadził W-F na hali sportowej. (...)

 

*Pełen materiał wraz z odniesieniem się do opisanych kwestii Andrzeja Błaszkowskiego, dyrektora TCSiR oraz RobertaKraski, dyrekora SSP nr w Tczewie w bieżącym nr Gazety Tczewskiej

 

Wawrzyniec Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (3)


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Katarzyna Sarrach
Katarzyna Sarrach 24.03.2020, 21:55
Już w zeszłym roku pisałam do UM, że Dyrektor Błaszkowski to furiat, nadużywa stanowiska i eskaluje każdy konflikt. Dodam tylko, że jestem osobą postronną i nie korzystam z usług ośrodka. To wielka strata i skandal dla UM, że tacy utalentowani ludzie odchodzą z naszej reprezentacji...
Mama pływającego ucznia
Mama pływającego ucznia 16.02.2020, 06:47
Rodzice ! Kiedy w końcu przejrzycie na oczy ? Nie wystarczy być dobrym czy nawet super szkoleniowcem ? Trener to tez wychowawca i mentor ! Czy normalny człowiek wciąga dzieci i młodzież w swoje pełne zawiści kłótnie ? Kto normalny zakłada posty i szkaluje innych współpracowników ? Nie tylko Dyrektora, ale tez ratowników ? Kto wykorzystuje dzieci i wstawia zdjęcia z zawodów ze „specjalnym” pozdrowieniem dla Dyrektora ? To wszystko było chore ! Człowiek wręcz demonicznie opętany zawiścią i chęcią zemsty spędza czas z Waszymi dziećmi !
Nie bez przyczyny pewnie Prezydent i inni komentujący wspominają tez o „zastanawiających” relacjach z kilkoma przynajmniej w karierze zawodniczkami !
Opamiętajcie się bo szkodzicie własnym dzieciom.
Nie może być tak, ze autorytarny i despotyczny człowiek podważa pracę wszystkich dookoła bo ma takie „widzimisię”
Nie potrafi zbudować racji z nikim, co roku jest ktoś kto mu przeszkadza - jak nie dziecko, to rodzic , inny trener a teraz Dyrektor
Żeby być trenerem, wychowawcą i mentorem trzeba najpierw być człowiekiem ....
Nie wspomnę, ze w całej akcji wtórował mu były wuefista, o niespełnionych ambicjach - który identycznie został wyrzucony z liceum i technikum za podjudzanie młodzieży i kłótnie o władzę z ówczesną Dyrektor
Mało wiarygodne ...
pozdrawiam
kriss
kriss 17.02.2020, 08:15
Dokładnie, rodzice zaślepieni być może sukcesami dzieci dają przyzwolenie na uczestnictwo w hejcie, nienawiści i podżeganiu do zła..
Jest wielu bardzo dobrych trenerów, młodszych, wykształconych ludzi, którzy w dodatku sami pływali i doskonale wiedzą jak trudny jest to sport..
Była zawodniczka
Była zawodniczka 16.02.2020, 12:57
Brawo! W punkt. Jest dokładnie tak jak piszesz. Martwi mnie podatność rodziców na "urok" tego toksycznego faceta.
on
on 13.02.2020, 19:55
Wywalic w koncu pana B. dyrektora niech wraca do Sliwin bywam na meczach w reke i widze jak lansuja jego coreczke co nie ma talentu choc mama dobrze grala w ta dyscypline a poza tym jak mozna korzystac z basenu prywatnie e godzinach paracy Panie Dyr wstydu nie masz
Bez komentarza
Bez komentarza 13.02.2020, 20:25
To jest podle!!! Jakim trzeba byc czlowiekiem żeby siegac po takie srodki i komentarze! Wyczerpaly sie argumenty to atakujemy ludzi bliskich. Kazdy rodzic kibicuje swojemu dziecku. MAŁY BIEDNY PODLY CZLOWIEKU
Stix
Stix 13.02.2020, 18:00
Bardzo ciekawa sprawa ,zobaczymy co z tego wyjdzie i co dyrektorem TCSiR
stix
stix 13.02.2020, 13:30
Ciekawe, nareszcie!. Jak już odeszła czołówka UKS 2 TCZEW . Co dalej?
.

Pływamy ,bo to nasza pasja UKS 2 Tcz
Pływanie które kojarzy się wszystkim ludziom umiejącym pływać z przyjemnością ,rekreacją i swobodą unoszenia się na tafli wody jest relaksacyjne i w bardzo wielu przypadkach wskazane jako forma podtrzymująca kondycję i dobrą figurę. Umiejętność pływania człowiek wykorzystywał już w czasach starożytnych, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu. My jednak chcemy nakreślić i pokazać inny aspekt pływania w czasach obecnych a mianowicie pływanie sportowe i wyczynowe w szkołach i klubach sportowych .
Trochę historii: w 1869 powstało w Londynie towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze zawody pływackie. Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku (Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896). Do igrzysk olimpijskich w Londynie (1908) olimpijczycy pływali na akwenach otwartych ,kolejne zawody organizowano już na krytych pływalniach. W 1973 zaczęto organizować mistrzostwa świata w pływaniu których formuła nie zmieniła się do czasów obecnych.
W pływaniu sportowym- wyczynowym wyróżnia się cztery style:
• Styl motylkowy (motyl, motylek, delfin)
• Styl grzbietowy (grzbiet)
• Styl klasyczny (żabka)
• Styl kraul (bardzo szybki styl pływacki (często stosowany w konkurencji jako DOWOLNY)
• oraz pływanie zmienne lub pływanie sposobem zmiennym (ang. medley swimming - FINA Rules)
Od tego miejsca zaczyna się historia - powstanie klubu sportowego w Tczewie która sięga 1973 roku pod nazwą KS SZS-AZS Tczew ,obecnie UKS 2 Tczew. ( Patrz artykuł Tcz.pl )
https://www.tcz.pl/***.***…
Dla pływaków uprawiających ten sport (wyczyn) to odczucie jest znacząco inne niż dla ludzi traktujących pływanie w kategoriach rekreacji,poprawienia formy fizycznej . Jest to codzienna ciężka , kilkugodzinna praca związana z ciągłym doskonaleniem stylu, osiąganiem nowych ,lepszych wyników czasowych oraz pokonywaniem swoich słabości. Jest to styl życia który podporządkowany jest specyficznej diecie oraz dostosowaniu się do kolejnych zawodów pływackich lub obozów kondycyjnych. Przepływanie kolejnych kilometrów oraz sekwencyjne szlifowanie formy wyklucza kontuzje i niedyspozycje organizmu na które przecież i oni są narażeni . ( Patrz artykuł Tcz.pl ) https://www.tcz.pl/***.***…
Trenować i jednocześnie pasjonować się tym sportem umieją indywidualności z bardzo silną osobowością oraz ludzie posiadający zdolności do dużej samodyscypliny która w życiu codziennym u młodych sportowców wchodzących w życie jest zależna od wielu czynników zewnętrznych. Każdy sportowiec pomimo swoich walorów fizycznych posiada trenera ,nauczyciela czy osobę która stara się nakreślać kierunek jego rozwoju i dla tego w pływaniu wyczynowym ważne jest aby była to osoba z dużą wiedzą i kompetencjami. Osoby takie nierzadko poświęcają swój prywatny czas ,bardzo mocno angażując się w pracę która została im powierzona . Efektem takich działań są wyniki na zawodach cyklu Rocznikowe Mistrzostwa Polski czy bardzo prestiżowe Grand Prix Polski . Jest to sprawdzian pracy i wysiłku zawodnika oraz trenera którzy latami pracują nad doszlifowaniem najmniejszych szczegółów kunsztu pływackiego .Warunki i otoczenie to kolejny ważny aspekt końcowego wyniku osiągniętego przez danego sportowca . Większości ludziom w Tczewie znana jest sytuacja panująca na obiekcie basenowym TCSiR ,która chwilami przeradzała się w walkę o przetrwanie.Liczne afery,manipulacje i niezliczona ilość pomówień zakończyła się wreszcie jednoznacznym prokuratorskim oczyszczeniem z nieudokumentowanych zarzutów i oszczerstw których obiektem był nauczyciel pływania. Sytuacja która trwała prawie 3 lata wpłynęła bardzo niekorzystnie na grupę wyczynowego pływania ,czego skutkiem było przejście dużej części z nich do innego klubu .
Szkoda że ta cała sytuacja rykoszetem odbiła się na zawodnikach UKS 2 Tczew , którzy w swej wytrwałości i chęci kontynuowania dalszego ,profesjonalnego treningu pływackiego wykorzystać musieli inne drogi prowadzące do spełniania swych marzeń i celów do których tak ambitnie się przygotowują. Pomimo tych nowych wyzwań i trudności organizacyjno-dostosowawczych które czekają ich w nowym klubie, życzymy wszystkiego najlepszego oraz czekamy na wieści o nich, patrząc przez pryzmat nowej odsłony w ich życiu . Z pływackim pozdrowieniem ........ .
mirek
mirek 14.02.2020, 20:10
Duża część, czyli ile procent?
abv
abv 13.02.2020, 13:30
Tczew potrzebuje średniaków, wybitne jednostki nie sprzyjają temu miastu. Zawsze tak było i będzie niestety. Chcąc osiągać sukcesy prędzej czy później i tak trzeba trafić do większego ośrodka treningowego. Sportowcom życzę sukcesów.
Hania
Hania 13.02.2020, 11:39
Słuszna decyzja dyrektora. Maziewski zawsze wydawał mi się dziwny, zwłaszcza w pewnych sprawach. Wiadomo o co chodzi
Obserwator
Obserwator 13.02.2020, 09:50
Dziewczyna mówi ,,,....było mnóstwo gróźb i skarg ze strony rodziców ...,,, komu szanowni Rodzice grozili? Dyrektorowi szkoły? Basenu? UM ? Czy takie groźby nie sa karalne? Pływanie opiera sie na 4/5 nauczycielach którzy robią świetna robotę od pierwszej klasy a nie na nauczycielu który ,,odpala,, konflikt w zależności od nastroju: przez 13 lat byli już na celowniku rodzice,zawodnicy,koledzy z pokoju nauczycielskiego, klubu,sąsiedzi,teraz sa dyrektorzy szkoły i basenu , widać ze te L4 jest zasadne
rodzic
rodzic 13.02.2020, 12:35
Redakcja popełniła błąd.... nie "gróźb" tylko "próśb" ze strony rodziców, proszę zobaczyć wypowiedz Marysi. Owszem pływanie opiera się na 4 trenerach, ale tylko 2 robi swoją pracę. Reszta niestety udaje, że pracuje. Smutne jest to, że mając płacone za 1 etat nauczycielski, pracując na 2 etatach ( ponad 36 h w tygodniu, za darmo w Święta, wakacje i ferie) ukarany został własnie ten trener, który najbardziej się
angażował i dbał o pływaków......
Tczewskie pływanie już NIGDY nie będzie miało takiego fachowca i zapaleńca....
Rodzic
Rodzic 13.02.2020, 12:26
Dziewczyna mówi próśb i skarg??. Żenujący komentarz.
tomm
tomm 13.02.2020, 08:32
wideo bez dzwięku !!!
Autor
Autor 13.02.2020, 12:42
Dźwięk przywrócony. Materiał wyświetla się teraz na sliderze.
Błąd językowy w wypowiedzi zawodniczki poprawiony.
Rzetelność dziennukarska
Rzetelność dziennukarska 20.02.2020, 09:25
Kiedy poznamy wypowiedz wszystkich stron w wersji elektronicznej ??

Pozostałe