czwartek, 28 marca 2024 23:37
Reklama
Reklama

Uroczysta sesja z okazji święta miasta. Nagrodzono zasłużonych dla Tczewa działaczy

TCZEW. Po deszczowej inscenizacji, w której odtwórcy historii oddali wkroczenie hallerczyków do Tczewa, w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja miejska. Na obradach pojawili się włodarze z sąsiednich gmin m.in. Pelplina i Gniewu honorowi obywatele miasta, a także wielu polityków i co najważniejsze – mieszkańców Tczewa. Nagrodzono zasłużonych tczewian. Tytuł Tczewianina Roku przyznano Józefowi Bejgrowiczowi – mistrzowi świata sportów siłowych obecnie oraz na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Uroczysta sesja z okazji święta miasta. Nagrodzono zasłużonych dla Tczewa działaczy

Sesję otworzyło uroczyste wykonanie hymnu narodowego przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Progress.

O wydarzeniach historycznych związanych z powrotem Tczewa do Polski mówił Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Przedwojenna karta Tczewa

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki część przemówienia poświęcił dużemu znaczeniu miasta dla przedwojennej Polski, w tym znaczenie pierwszej w kraju Szkoły Morskiej.

 

 

- Wraz przybyciem gen. Józefa Hallera z wojskiem polskim w dziejach miasta zaczęła się nowa epoka – czas rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego – mówił prezydent M. Pobłocki. - Tczew zasłynął jako kolebka polskiego szkolnictwa morskiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., Polska miała jedynie skrawek Pomorza, jakiegokolwiek miasta czy portu morskiego. Zanim powstał wielki port w Gdyni, to w Tczewie rozbudowywano wielki port rzeczno – morski. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w 1926 r., a uczestniczył w nim Eugeniusz Kwiatkowski – główny architekt polityki odrodzonej Polski.

 

 

Prezydent podkreślił, że tczewska Szkoła Morska wykształciła wielu uznanych oficerów i marynarzy. A sama szkoła wywarła ogromny wpływ na społeczność lokalną, a także podniosła rangę Tczewa w ówczesnej Polski. Prezydent Pobłocki dodał z żalem, że w 1930 r. placówka została przeniesiono do Gdyni.

Dodajmy, że słowa te padły w obecności kpt. prof. Józefa Lisowskiego, rektora Akademii Morskiej w Gdyni.

 

Tytuł, medal i pierścień

Jak już wspomnieliśmy we wstępie Tczewianinem Roku został Józef Bejgrowicz, który w 2019 r. Józef Bejgrowicz zdobył dwa tytuły mistrza świata, jeden tytuł wicemistrza Europy oraz dwa tytuły mistrza Polski. To razem sześć rekordów Polski w sportach siłowych.

Na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, ustanawiając rekord świata w trójboju siłowym oraz w przysiadzie ze sztangą na barkach, sięgnął po tytuł najsilniejszego człowieka w Polsce. Dodajmy, że pan Józef osiągnął to wszystko w skromnej siłowni przy Spółdzielni Mieszkaniowe, w której prowadzi Klub Sportów Siłowych. Nie ma tam wyszukanego sprzętu, ale jest za to klimat sportowy, który przyciąga wielu sympatyków podnoszenia czy też przerzucania setek kilogramów.

 

Z kolei Kapituła Medalu Pro Domo Trsoviensi odznaczyła tym wyróżnieniem trenera lekkoatletyki MKS Sambor Tczew i działacza sportowego Tadeusza Galińskiego. Wielu z jego podopiecznych to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski młodzików i juniorów.

 

Kolejnym ważnym odznaczeniem było przyznanie „Pierścienia Mechtyldy" - wyróżnienia Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego Jackowi Cherkowi, którego mieszkańcy Tczewa znają z jego obecności na prawie każdej większej i nie tylko, imprezie, wystawie czy wydarzeniu ważnym dla Tczewa lub Kociewia.

 

Fot. W. Mocny, Jacek Cherek



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama