czwartek, 25 kwietnia 2024 18:14
Reklama

Na 100-lecie powrotu do Tczewa - nowy gmach sądu za 36 mln zł!

TCZEW. Od lat planowana inwestycja w końcu dobiega końca. Nowy budynek Sądu Rejonowego w Tczewie nabrał już właściwego wyglądu. Od jakiegoś czasu widnieje szyld i godło Rzeczpospolitej, świadczące o publicznym charakterze obiektu. Nowa inwestycja Sądu Apelacyjnego w Gdańsku obecnie jest jeszcze w trakcie realizacji, ale są to raczej prace końcowe. Planowany łączny koszt inwestycji wynosi ok. 36,600 mln zł brutto.
Na 100-lecie powrotu do Tczewa - nowy gmach sądu za 36 mln zł!

Autor: W. Mocny

Dodajmy, że początkowo zakładano koszt budowy na 32 mln zł, ale zapewne czas (i rynek) zrobił swoje. Można powiedzieć, że pierwotny termin zapowiadany jeszcze przez ówczesnego prezesa SR Marcina Kordę – na pierwsze półrocze 2020 - zostanie dochowany.

 

Powody inwestycji

Przyczyną do podjęcia działań związanych z budową nowej siedziby Sądu Rejonowego w Tczewie był przede wszystkim brak powierzchni użytkowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania jednostki określonej w programie funkcjonalno – użytkowym zaakceptowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dodajmy, że obecna siedziba Sądu Rejonowego w Tczewie przy ul. Kołłątaja, powierzchnią dalece odbiegała od zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości, dlatego też trudno się było dziwić, że w końcu przeniesiono z Tczewa do Starogardu Gdańskiego Wydział Sądu Pracy. Stanowiło to duże utrudnienie dla mieszkańców, bo w sprawach pracowniczych byli oni zmuszeni do wyjazdów z miasta. W 2011 r. przeniesiono ten wydział do Malborka. Tamtejsi sędziowie rozstrzygają obecnie sprawy dotyczące mieszkańców powiatów: tczewskiego, starogardzkiego, malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego. Była to zatem sprawa systemowa, jednak niepokój wzbudzał fakt, że jedna z ważniejszych tczewskich instytucji utraciła ważny wydział.

Przez jakiś czas mówiło się także o likwidacji Wydziału Ksiąg Wieczystych, ale na szczęście do tego nie doszło...

 

Praca w dwóch budynkach

Prawnicy przy ul. Kołłątaja działają póki co w dwóch budynkach - głównym, gdzie mieszczą się najważniejsze wydziały oraz średnim – pod wydziały cywilny i zespoły kuratorskie, co niewątpliwie stanowiło utrudnienie. Dodajmy, że poza tymi nieruchomościami, wynajmowano także dodatkowe pomieszczenia.

Trudności lokalowe widać zatem gołym okiem, tym bardziej że SR zajmuje obecnie powierzchnię ok. 1500 m kw przy zaleceniach Ministerstwa Sprawiedliwości, by było to 4 tys. m kw. Do tego cześć sal sądowych nie spełnia odpowiednich wymogów.Nowy budynek sprawi, że wszystkie wydziały będą w jednym miejscu bez konieczności wynajmowania dodatkowych pomieszczeń czy nieruchomości.

 

W 2015 r. Urząd Miejski w Tczewie podpisał umowę na sprzedaż działki przy al. Zwycięstwa. Chodziło o były parking stację PKS i dawne przystanki autobusów miejskich. Istniały też tam niewielkie punkty spożywcze i handlowe. Teren ten przekazano za symboliczną złotówkę tczewskiemu sądowi. Akt ten zakończył także wieloletnią dyskusję o konieczności wybudowania nowego gmachu sądu. Wcześniej była także mowa zbudowaniu w Tczewie tzw. centrum sprawiedliwości, gdzie w jednym miejscu prócz sądu byłaby także prokuratura...

 

Zamiast 8 sal...

O informację na temat nowej siedziby sądu zabiegaliśmy w Sądzie Rejonowym w Tczewie oraz Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, który jak zaznaczyliśmy we wstępie przyjął rolę inwestora.

Zapytaliśmy czy przeprowadzenie się sądu do budynku o zdecydowanie większej powierzchni, pociągnie za sobą także zmiany w strukturze tczewskiego sądu tzn. czy pojawią się nowe wydziały np. Sąd Pracy, który obecnie funkcjonuje w Malborku...

 

- Przeprowadzenie Sądu do nowej lokalizacji nie spowoduje zmian w strukturze organizacyjnej Sądu Rejonowego w Tczewie – odpisał Roman Kowalkowski, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. - Powierzchnia budynku przy ul. Kołłątaja 6 wynosi 1.488,67 m2, powierzchnia nowego budynku wraz z pomieszczeniami technicznymi wynosi 4 922,3 m2 . Obecnie sąd dysponuje 8-oma, niewielkimi salami rozpraw, w nowym obiekcie będzie ich 10.

 

Nowy budynek został wybudowany zgodnie z wytycznymi do projektowania budynków dla sądów i prokuratur zatwierdzonymi przez Ministra Sprawiedliwości.

 

Powstały trzy kondygnacje: parter, pierwsze i drugie piętro, powierzchnie archiwalne, magazyn dowodów rzeczowych, depozytów, pomieszczeń technicznych i inne.

 

Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Reklama