sobota, 20 kwietnia 2024 17:04
Reklama

IX Edycja Jasełek Bożonarodzeniowych "Nieśmy dobrą Nowinę". Rozmowa z dyrektor MOPS [GALERIA ZDJĘĆ]

O tradycji świąt Bożego Narodzenia i potrzebie organizowania występów teatralnych nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia rozmawiamy z Julitą Jakubowską, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie.
IX Edycja Jasełek Bożonarodzeniowych "Nieśmy dobrą Nowinę". Rozmowa z dyrektor MOPS [GALERIA ZDJĘĆ]

Autor: W. Mocny

- Jakby mogła Pani podsumować to wydarzenie?

- To już IX Edycja naszego przeglądu teatralnego z okazji nachodzących Świąt Bożego Narodzenia. W tym wydarzeniu uczestniczą Środowiskowe Domy Samopomocy z Świetlica Środowiskowa Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Zespół Wiecznie Młodzie oraz Domy Pomocy Społecznej (starogardzki z Kończewic, Damaszki) i Warsztaty Terapii Zajęciowe z naszego regionu. Organizatorem tego wydarzenia jest PKPS Zarząd Miejski w Tczewie, a dofinansowana jest z budżetu miasta. Celem jest przybliżenie naszej tradycji i jak widać impreza ta cieszy się sporym powodzeniem.

 

- Ile zespołów wystąpiło i jak ocenia pani ich poziom?

Wystąpiło 14 zespołów. Muszę powiedzieć, że poziom przeglądu z roku na rok jest wyższy. Niepełnosprawni aktorzy i nie tylko są coraz lepiej przygotowani, a same przedstawienia wystawiane są pomysłowo przy użyciu różnych środków wyrazu. W tym roku gośćmi artystycznymi są studenci ze szkoły filmowej w Gdyni.

 

- A co jest głównym celem tego rodzaju imprez?

- Przede wszystkim integracja oraz wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi ośrodkami wsparcia i terapii, a przede wszystkim przeciwdziałanie dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Nasi podopieczni czują się bardzo dowartościowani, mogą zaprezentować swoją sztukę szerszej publiczności. Myślę, że w Tczewie wizerunek osoby niepełnosprawnej zmienił się bardzo mocno. Już ponad 28 lat wszystkie tczewskie organizacje pracują dla tego celu. Na to też bardzo pracują sami niepełnosprawni, udzielając się w pracach wolontarystycznych takich jak chociażby „Bank czasu”. Angażują się zatem nie tylko występując, ale także promując poprzez swoje występy Tczew i Kociewie, mając na tym polu wiele sukcesów. Zwłaszcza jeżeli osoba niepełnosprawna cierpi na różnego rodzaju dysfunkcję m.in. z uwagi na choroby psychiczne, to nie stanowi zagrożenia właśnie przez to, że uczęszcza do ośrodków wsparcia i terapeutycznych. Mogę powiedzieć, że dzieje się wręcz odwrotnie te osoby mają do zaoferowania społeczeństwu wiele pozytywnych wartości. Niestety często niepotrzebnie odstrasza nas ich inność, tymczasem powinniśmy widzieć w nich przede wszystkim drugiego człowieka.

Rozmawiał Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Reklama