Śmierć w różnych kulturach czyli spotkanie podróżnicze

  • 24.11.2019, 07:36
  • Wawrzyniec Mocny
Śmierć w różnych kulturach czyli spotkanie podróżnicze

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Zapraszamy na spotkanie z podróżnikami Alicją Kubiak i Janem Kurzeją, którzy opowiedzą o swoich etnograficznych przeżyciach. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi”.

Czym jest śmierć i jak jest postrzegana w innych kulturach? Sokrates powiedział: Ludzie boją się śmierci, jakby posiadali niezbitą pewność, iż jest ona największym z nieszczęść. Czy miał rację? Czy śmierć zawsze niesie za sobą niezgłębiony smutek i wielką rozpacz? Czy istnieje linia między zaświatami a światem żywych? Czy Święto Zmarłych zawsze przebiega w atmosferze wyciszenia i zadumy?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć. Udamy się do Ameryki Środkowej, odwiedzimy Indonezję, gdzie liczne rdzenne plemiona postrzegają śmierć zupełnie inaczej niż my; będziemy w Izraelu oraz na kontynencie afrykańskim. Przyjrzymy się różnym ceremoniom pogrzebowym, opowiemy o ciekawych podejściach do śmierci przez różne plemiona i narodowości. Popatrzymy na ten smutny dla nas moment oczami innych ludzi i zobaczymy, jak to wszystko będzie wyglądać.

 

Alicja Kubiak i Jan Kurzela – podróżnicy, którzy przemierzają świat off-road, kładąc nacisk na poznawanie ginących kultur oraz natury. Autorzy kilku książek podróżniczych i wiele artykułów o tej tematyce. Współpracują między innymi z magazynem Poznaj Świat oraz WP. Wielokrotnie brali udział w audycjach zarówno radiowych, jak i telewizyjnych. Uczestnicy spotkań autorskich i podróżniczych na terenie całego kraju, m.in. na gdyńskich Kolosach w 2018 roku. Ich książka „Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś” zdobyła nominację do nagrody Książki Podróżniczej Roku 2018.

 

26 listopada

godz. 19.00

Fabryka Sztuk

ul. 30 Stycznia 4

Tczew

 

 

Opr. GT / fabrykasztuk.tczew.pl

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe