Łamanie przepisów i dziwnie rozwiązania drogowe

  • 15.11.2019, 07:34
  • Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny
Łamanie przepisów i dziwnie rozwiązania drogowe W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec os. Garnuszewskiego w Tczewie, który zwrócił nam uwagę na pewne – jego zdaniem, nietrafione rozwiązania drogowe. Emerytowany mieszkaniec tym bardziej był wiarygodny, że dawniej swoje życie zawodowe wiązał z pracą instruktora nauki jazdy.

O czym usłyszeliśmy. Przede wszystkim o nieskutecznym rozwiązaniu jakim są tzw. kwadraty punktowe ograniczające ruch samochodowy – umieszczone po dwa z jednej i drugiej strony jezdni. Efekt jest taki, że auta osobowe objeżdżają je, a autobusy i cięższe pojazdy przejeżdżają przez nie, bo rozstaw kół im na to pozwolą. Skoro wszyscy i tak omijają te progi, to czy mają one sens?

Mieszkaniec zwrócił nam także uwagę na wyjazd w ul. Gdańską spod marketu Netto. Jak wiadomo ustawiono tam przed skrzyżowaniem znak nakazu skrętu w prawo. Oznacza to, że z automatu jazda na wprost i w lewo jest wzbroniona. Ale praktyka kierujących jest taka, że nakaz ten jest bardzo często łamany. Kierowcy przecinają skrzyżowanie w dowolny sposób, powodując zagrożenie dla uczestników ruchu.

Oprócz tego zwrócono nam uwagę na niechlujnie wyglądające miejsca parkingowe przed marketami. Kolejną sprawą, która niestety dotyczy także osiedla Garnuszewskiego jest fakt zupełnej dowolności w parkowaniu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania na tym osiedlu przy ul. Saperskiej, Jedności Narodu oraz Chłodnej można by mnożyć.

Na ul. Gdańskiej i w rejonie al. Zwycięstwa można zauważyć też pewien chaos w postępowaniu samochodów dostawczych, które tarasują parkingi rowerowe lub wjeżdżają na ścieżki rowerowe...

 

PROSIMY O WSKAZYWANIE INNYCH MIEJSC W RUCHU DROGOWYM, KTÓRE BUDZĄ WASZE WĄTPLIWOŚCI ALBO SĄ NIETRAFIONE W DANYM MIEJSCU. CZY TAKŻE SPOTYKACIE SIĘ CZĘSTO Z PRZYKŁADAMI ŁAMANIA PRZEPISÓW. 

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI !

 


O te problemy zapytaliśmy asp. sztab. Dawida Krajewskiego, który skonsultował je z policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

- Czy zdaniem tczewskiej drogówki rozwiązanie w postaci nakazu skrętu w prawo i przy zablokowaniu wjazdu w lewo w stronę kościoła św. Józefa jest dobre i poprawia bezpieczeństwo? Po sprawdzeniu tego feralnego skrzyżowania okazuje się, że wielu kierowców nie stosuje się do znaku nakazu i skręca w lewo. Czy w związku z tym nie powinien tam stać albo wyraźny zakaz skrętu w lewo albo zarządca drogi powinien otworzyć ten ruch w obu kierunkach? Czy obecnie układ drogowy w tym miejscu zakazuje poruszania się z marketu Netto na wprost?

Znak nakazu jazdy w prawo to jednocześnie zakaz jazdy na wprost czy skrętu w lewo. Dlatego każdy kierujący który nie stosuje się do tego znaku popełnia wykroczenie.

- Kolejne rozwiązanie budzące nasze wątpliwości to zastosowanie nietypowych ograniczników ruchu na os. Garnuszewskiego, w postaci dwóch spiętrzonych kwadratowych, punktowych ograniczników ruchu... W zaprezentowanym na zdjęciu miejscu często samochody osobowe omijają te ograniczenie nie zwalniając, tymczasem dla pojazdów wielkogabarytowych nie stanowią one żadnej przeszkody, co sprawia, że pokonują je bez problemu, często tylko nieznacznie zwalniając. Czy zdaniem tczewskiej policji jest to dobre rozwiązanie, a może przeciwnie wprowadza w błąd pieszego, który może myśleć, że pojazdy będą się tam wolno poruszały?

Na tej ulicy jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, dlatego zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju muszą występować progi zwalniające wyspowe. Jeżeli chodzi o kierujących, którzy omijają te progi, przekraczają tam jednocześnie linię ciągłą - i popełniają tam wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

- Czy często spotykają się Państwo z problemem nieprawidłowego lub stwarzającego zagrożenie parkowania? Osobiście widuje w Tczewie bardzo często sytuacje, gdy samochody dostawcze wjeżdżają na chodnik albo tarasują parkingi rowerowe (sytuacja przy ul. Gdańskie k. Żabki oraz na al. Zwycięstwa przy barakach handlowych)?

W każdym przypadku nieprawidłowego parkowania można poinformować policjantów. Jest to wykroczenie, zagrożone mandatem. Policjanci w codziennej służbie w przypadku ujawnienia takich wykroczeń odpowiednio reagują. Każde nieprawidłowe parkowanie można zgłosić bez wychodzenia z domu poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej mapie należy dodać zdjęcie samochodu z numerami rejestracyjnymi samochodu nieprawidłowo parkującego oraz krótki opis odnośnie daty godziny, a także miejsca zaistniałego wykroczenia. Zgłoszenie takiej sytuacji poprzez Internet spowoduje działanie funkcjonariuszy.

 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (14)


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marian
Marian 19.11.2019, 12:30
Jeden przejazd ulicą JN i mijam ok 5 aut, które za wszelką cenę chcą ominąć te wysepki. Zrobię 5 przejazdów i zaniosę płytę DVD z rejestratora skoro policja nie może się tam ustawić hahahaha. A co do nakazu skrętu w prawo przy wyjeździe z Netto, analogiczna sytuacja przy wyjeździe z parkingu podziemnego z galerii. Nakaz w prawo, ale trzeba by wtedy gdzieś zawrócić, można objechać obok dworca, ale to 2 minuty w plecy, więc cfaniaczki pchają się w lewo. No i z JN na Gdańską jedzie się albo w lewo albo w prawo, tak nakazują znaki, a mistrzowie sruu prosto haha. I ostatnia sprawa: notoryczny wjazd na czerwonym świetle skręcając z DK91 w ulicę Jagiellońską ( przy McDonalds), stojąc na światłach od strony Wojska Polskiego widać ilu wali na czerwonym w lewo...myślę, że w godzinę policji bloczek do mandatów by się skończył. No, dość podpowiedzi, do roboty Panowie! I nie uważam się za donosiciela, po to są przepisy by je przestrzegać, a jeśli się one komuś nie podobają to trzeba się wyprowadzić, tam gdzie są one odpowiednie dla danej osoby.
Kx
Kx 16.11.2019, 09:57
Wysepki podwójne to w założeniu chory wynalazek. Ten kto to wymyślił wpadła na ten pomysł albo na kacu albo pod wpływem. Śpiochy policjanci maja sens jedynie jak ogranicznik przebiega przez całą długość jezdni wtedy nie ma mądrego do omijania takiej przeelszkidy, ale Polska to kraj, w którym wymyśla się przepisami pólsrodki, ale widać Tczew owi miastu prowizorek to nie przeszkadza, że przypomnę ograniczenie prędkości do 10 km/godz. Wprowadzone kiedyś na jednym z naszych osiedlu po to, by później z tego się wycofać rakiem...
Ja
Ja 15.11.2019, 14:17
Na jedności jakiś mądry inaczej w bmw ***jac omijal właśnie te wysepki i dużo nie brakowało a skończyłoby się to czołówka. O ile naszego samochodu nam nie żal, o tyle zdrowia naszego i 2 naszych dzieci, które wtedy z nami podróżował owszem. Proponuję stanąć drogowce za zakrętem a bankowo posypia się mandaciki. Albo zlikwidować wysepki, bo zamiast ograniczyć prędkość przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji
Janek
Janek 15.11.2019, 13:51
Wkurzające są te dostawczaki, ktore wszystko tarasują i wszedzie się pchają ;[email protected]

Pozostałe