piątek, 29 marca 2024 02:24
Reklama
Reklama

Przypomnieli o nieistniejących już cmentarzach

TCZEW Dawny Tczew w ostatni czwartek 31 października zorganizował spacer po nieistniejących cmentarzach pn. „Tczewskie Zaduszki IX”. „Osoby, które chciały w ten sposób upamiętnić zapomnianych zmarłych spotkały się tradycyjnie 31 października o godzinie 18.00, by stamtąd wyruszyć na spacer śladami nieistniejących staromiejskich cmentarzy.
Przypomnieli o nieistniejących już cmentarzach
Miłośnicy historii miasta każdego roku spotykają się i wspominają dawne, zapomniane miejsca i postaci.

Autor: Fot. Jacek Cherek

- Przy każdym z nich zapaliliśmy symboliczny znicz, a także opowiedzieliśmy historię cmentarza. - Spotykamy się przy głównym wejściu do Fary.

Skąd pomysł na tego typu upamiętnienie miejsc i osób? W ramach tczewskich zaduszek grupa miłośników historii postanowiła każdego roku spotykać się i przypominać o tych nieistniejących już nekropoliach.

- Tczew był miastem wielokulturowym, a w granicach miasta na terenie za Parkiem Kopernika znajdował się cmentarz żydowski, kolejny usytuowany był za dzisiejszym os. Czyżykowo pod miastem – przypomina Łukasz Brządkowski, z Dawnego Tczewa, radny miejski. - Na tzw. cmentarzu starym przy ul. 30-go Stycznia latem zorganizowaliśmy akcję w ramach, której wykonywaliśmy zdjęcia zabytkowych tczewskich grobów, które są doskonałym świadectwami historii miasta. Wszystko po to, by nie można było 100-letniego grobu ot tak usunąć i postawić nowego. Oba cmentarze na Starym Mieście mają mnóstwo zapomnianych kilkudziesięcioletnich, stuletnich grobów. Myślę, że miasto mogłoby zdecydować się i zostawić te kilkanaście najstarszych, najładniejszych na świadectwo historii. Warto to zrobić, bo cmentarze o których mowa założono w 1871 i 1891 r.

Podobne spotkania Dawny Tczew zorganizował także 2 listopada. W południe zorganizowano przejazd rowerowy szlakiem zapomnianych tczewskich cmentarzy.

Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów. Przy każdym z tych miejsc grupa zatrzymała się na krótką opowieść. Miejscem zbiórki był parking przy Intermarche.

Spotkanie "Piwne Zaduszki. Historia tczewskiego piwowarstwa".


Uczestnicy spacerów dowiedzieli się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów...  Fot. Jacek Cherek

Uczestnicy spacerów dowiedzieli się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów... Fot. Jacek Cherek

Uczestnicy spacerów dowiedzieli się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów...
Fot. Jacek Cherek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama