sobota, 20 kwietnia 2024 02:51
Reklama

Jak otworzyć konto w norweskim banku?

Norwegia to wyjątkowo popularny kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków ze względu na oferowane tam wysokie wynagrodzenia, spore zapotrzebowanie na pracowników i względnie niedużą odległość od rodzinnego domu. Jedną z formalności, których trzeba dopełnić po przyjeździe do skandynawskiego kraju, jest założenie konta w lokalnym banku. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić i jak wyglądają procedury.
Jak otworzyć konto w norweskim banku?

Najważniejsze powody, by otworzyć konto w Norwegii

Po przybyciu do północnoeuropejskiego kraju należy dopilnować kilku istotnych spraw. O ile nie zadbało się o to wcześniej, trzeba poszukać sobie zakwaterowania. Następnym krokiem, który powinien poprzedzać nawet poszukiwanie pracy, jest wizyta w placówce miejscowego banku. Dlaczego warto założyć konto w Norwegii? Przede wszystkim dlatego, że pracodawcy raczej nie dopuszczają możliwości przesyłania wynagrodzenia na polski rachunek. Dzieje się tak z uwagi na wysokie opłaty za transfery i niepraktyczność tego rozwiązania. Ponadto pracodawcy chętniej wypłacają wynagrodzenie przelewem na konto niż gotówką. To powszechna praktyka, wybierana ze względu na bezpieczeństwo środków i wygodę płatnika.

Dla osób pracujących w Norwegii często ważna jest też możliwość przesyłania pieniędzy swoim bliskim albo na prowadzone w kraju konto oszczędnościowe. Posiadanie rachunku w norweskim banku pozwala na dokonanie szybkiego przelewu. Trzeba jednak wiedzieć, że z przekazami bankowymi wiążą się wysokie opłaty i straty na przewalutowaniu po niekorzystnym kursie. Lepiej poszukać solidnego i niedrogiego pośrednika. Przelew z Norwegii można zlecić na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-norwegii-do-polski. Przesłane środki szybko zasilą wskazany rachunek. Opłaty za takie transakcje są niskie, a część przekazów (pierwszy i co dziesiąty) jest zupełnie darmowa. Firma oferuje też atrakcyjne przeliczniki walut. Za przelewy z Norwegii do Polski przez wyspecjalizowanego pośrednika można zapłacić kartą, przelewem bankowym albo przez szybkie płatności online.

Numer identyfikacyjny

Posiadanie konta w lokalnym banku jest ważne z uwagi na preferencje pracodawców oraz fakt, że dzięki niemu można zlecić szybki przelew do Polski. Skoro znamy już zalety tego rozwiązania, od czego zacząć dopełnianie formalności? Pierwszym krokiem do otworzenia rachunku w banku jest uzyskanie norweskiego numeru identyfikacyjnego. Numer ten okazuje się niezbędny do załatwienia formalności w urzędach i bez niego nie uda się założenie konta. Aby go uzyskać, obywatele UE muszą zarejestrować się na policji i złożyć wniosek o wydanie im karty podatkowej. Następnie powinni udokumentować przeniesienie się z Polski do Norwegii. Jeżeli planuje się pobyt od 3 do 6 miesięcy, otrzymuje się D-numer. Jeśli będzie się przebywać w Norwegii dłużej niż pół roku, trzeba ubiegać się o numer personalny, przyznawany na całe życie.

Wizyta w placówce banku

Założenie konta bankowego w Norwegii jest bardzo proste i odbywa się podobnie jak w Polsce. Po wybraniu najlepszej oferty danej instytucji trzeba udać się do jej siedziby. Przez dalsze formalności przeprowadza nas pracownik banku. Pomaga tu znajomość języka norweskiego, lecz często wystarczy komunikatywny angielski. Banki stawiają różne wymagania względem dokumentów potrzebnych do otwarcia konta. Najlepiej trzeba mieć ze sobą paszport, numer personalny, potwierdzenie zatrudnienia i zezwolenie na pobyt, jeśli jest konieczne. Jeżeli przedstawi się wszystkie te dokumenty, nie powinno być problemów z założeniem rachunku.

Posiadanie konta w norweskim banku jest sporym udogodnieniem. Przede wszystkim ułatwia pracodawcom wypłacanie wynagrodzeń. Posiadając konto, można również wygodnie zlecać przelewy z Norwegii do Polski, by odkładać oszczędności albo wspierać rodzinę w kraju. Założenie rachunku bankowego jest proste – wystarczy uzyskać numer personalny, zgromadzić potrzebne dokumenty i udać się do wybranego oddziału. Aby mieć pewność, że uda się dopełnić wszelkich formalności, na wizytę w banku warto zabrać ze sobą tłumacza albo znajomego znającego norweski, ewentualnie nauczyć się potrzebnych zwrotów, by bez problemu porozumieć się z konsultantem.


Podziel się
Oceń

Reklama