MARSZ PAMIĘCI O OFIARACH HITLERYZMU i STALINIZMU

  • 14.09.2019, 18:51
  • Źródło: ZKiW Swarożyn
MARSZ PAMIĘCI  O OFIARACH HITLERYZMU i  STALINIZMU ZKiW Swarożyn

Podziel się:

Oceń:

ROKITKI. W 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej zapraszamy mieszkańców gm. Tczew, a w szczególności Rokitek, samorządowców pow. tczewskiego, samorządowców m. Tczewa, samorządowców gm. Tczew, dyrekcję, nauczycieli i uczniów klas siódmych i ósmych Szkół Podstawowych Gminy Tczew oraz Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej, organizacje patriotyczne do udziału w Marszu Pamięci o Ofiarach Hitleryzmu i Stalinizmu, który odbędzie się 17 września 2019 r.

 

Zwieńczeniem marszu będzie spotkanie przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Rokitkach i oddanie hołdu ofiarom totalitarnych systemów, które zniewalały naszą Ojczyznę.

Patronat: Organizator: Wójt Gminy Tczew - Krzysztof Augustyniak, Dyrektor ZKiW w Swarożynie - Wojciech Czerwiński

 

Harmonogram  wydarzenia:

1.  Zbiórka uczestników Marszu pamięci o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu przy kominie ZEC-u w Rokitkach o g. 10.15, formowanie kolumny:

Uczestnicy III Ogólnopolskiej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy z transparentem PAMIĘTAMY O OFIARACH HITLERYZMU I STALINIZMU

Uczniowie prowadzący uroczystości przy obelisku, Sztandar Szkoły Podstawowej w Miłobądzu, Uczniowie SP w Miłobądzu pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP w Turzu pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP w Lubiszewie pod opieką nauczycieli, Uczniowie SP Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej, Uczniowie SP w ZKiW W Swarożynie pod opieką nauczycieli, Zaproszeni goście i samorządowcy.

2. 10.25 przemarsz kolumny pod obelisk w Rokitkach

3. 10.30 – 11.15 modlitwa za ofiary hitleryzmu i stalinizmu, oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność Polski, wykład okolicznościowy, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

5. Zakończenie spotkania ok.11.15

 

Światowy Dzień Sybiraka - uroczystości pod pomnikiem w Rokitkach

Pamięć o ofiarach hitleryzmu i stalinizmu została uczczona przez młodzież szkół gminnych, samorządowców oraz rodziny ofiar, 17 września br. pod pomnikiem w Rokitkach. Jest to dzień, w którym w 1939 r. Związek Radziecki dokonał brutalnej napaści na Polskę. Wówczas do niewoli sowieckiej trafiło około 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. Nastąpiły masowe deportacje Polaków, zamieszkałych na terenach zajętych przez agresora, w głąb Związku Radzieckiego.

Aby pielęgnować wśród młodzieży postawy patriotyzmu, zorganizowane zostało zgromadzenie pod obeliskiem w Rokitkach, który z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej został odsłonięty 11 listopada 2016 roku. Wówczas edukacyjne znaczenie patriotycznej postawy mieszkańców Rokitek podkreślił emerytowany dziekan tczewski ks. prałat Stanisław Cieniewicz, zachęcając lokalną młodzież do  pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach. Tegoroczne zgromadzenie było wypełnieniem przesłania księdza prałata.

 

 

 

Źródło: ZKiW Swarożyn

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe