Spływy spokojna Wdą i dziką Wierzycą

  • 09.08.2019, 08:58
  • Wawrzyniec Mocny
Spływy spokojna Wdą i dziką Wierzycą

Podziel się:

Oceń:

KOCIEWIE. W okresie letnim w atrakcjach turystycznych i rekreacyjnych można przebierać. Możemy pojechać na koncert, festiwal filmowy albo wziąć udział w turnieju sportowym. Część z nas zdecyduje się jednak na wypoczynek na łonie natury i tu podpowiedzią mogą być spływy kajakowe. Wszak urokliwych rzek i atrakcji w ich pobliżu, na Kociewiu nie brakuje.

Atrakcyjną, godną polecenia trasą jest spływ rzeką Wierzycą.

Dzika przyroda i zabytki

Przemierzając ją kajakiem natrafimy na wspaniałe zabytki: zamek krzyżacki w Starej Kiszewie, przepłyniemy nad brzegiem urokliwych Skarszew, a następnie zatrzymując się na wysokości Starogardu Gd. zyskamy możliwość podziwiania tego pięknego, pełnego zabytków miasta, gdzie urodził się słynny polski piłkarz Kazimierz Deyna. Nie sposób będzie też przepłynąć, przegapiając pełnego atrakcji turystycznych, historycznego grodziska w Owidzu, a podążając dalej – bazyliki katedralnej w Pelplinie. W Pelplinie koniecznie odwiedźmy Muzeum Diecezjalne, w którego zbiorach znajduje się egzemplarz Biblii Gutenberga, jeden z kilkunastu na świecie. Trasa Wierzycą kończy się efektownie w Gniewie, którego całego mnóstwa atrakcji nie trzeba wymieniać, wystarczy wspomnieć o jednej z największych warowni krzyżackich po zachodniej stronie Wisły, tam w Wiśle ujście znajduje Wierzyca...

Dodajmy, że Wierzyca to lewy dopływ Wisły. Flora i fauna w dolinie dopływu jest typowa dla średniej wielkości rzek polskich. Niskie zaludnienie i zróżnicowane polno- leśne tereny stanowią sprzyjające warunki dla gniazdowania wielu rzadkich gatunków ptaków, których szczególnie dużo gniazduje w gminie Gniew.

Kto wzniósł tajemnicze kręgi?

Kolejną trasą, którą możemy wybrać na kociewską eskapadę kajakową jest Wda. Jeśli zaczniemy trasę od zachodu, to warto ją rozpocząć w Odrach w pobliżu, których znajdują się tajemnicze kamienne kręgi.

(...)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe