Westerplatte ma ogromne znaczenie dla naszej tożsamości

  • 17.07.2019, 09:37
  • Żródło: Gazeta Tczewska
Westerplatte ma ogromne znaczenie dla naszej tożsamości

Podziel się:

Oceń:

Z Kazimierzem Smolińskim, posłem na Sejm RP rozmawiamy o potrzebie godnego upamiętnienia bohaterskiej bitwy o Westerplatte i o tym dlaczego państwo przejmuje ten teren.

Skarb Państwa zamierza przejąć zabytkowy teren Westerplatte w Gdańsku... Skąd taki krok rządu?

- Postawa władz Gdańska, które gospodarują tym terenem od 26 lat nie była zbyt rozwojowa. Gdańsk nie dbał należycie o to miejsce. Westerplatte zostało wpisane na listę Pomników Historii, jako historyczne pole bitwy. Z tego wynika obowiązek miasta o zadbanie o ten zabytek. Dopiero podczas jednej z moich konferencji prasowych ujawniono w jakim stanie są te obiekty. Dopiero zaczęto o tym mówić - o wulgarnych tekstach na ścianach, popękanym betonie i wszechobecnych śmieciach. Część obiektów jest zniszczonych, część pozostała. Przelała czarę goryczy decyzja pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz o opuszczeniu przez Muzeum II Wojny Światowej terenu Westerplatte, gdzie odbywały się wykopaliska archeologiczne, bo rzekomo skończył się 3-letni okres przyznany przez miasto na badania!

Część tych terenów jest miejska, a cześć należy do państwa. Czy to oznacza, że chcą Państwo uporządkować ten teren prawnie?

- Część tego miejsca należy do Gdańska, ale jest też własność skarbu w postaci jednostki wojskowej, Morskiej Straży Granicznej... Specustawa ma to wszystko uregulować. Miasto nie dbało należycie o ten zabytek i chcemy to teraz naprawić. Pani prezydent poinformowała mnie, że przez 10 lat wydano 2-3 mln zł na utrzymanie 10 ha gruntu. Tymczasem na jednodniowe uroczystości w tym miejscu pod pomnikiem wydano 1,5 mln zł. Do tego żadnego pomysłu na przekazanie historii tego miejsca. 7 września trzy wartownie były zniszczone, ale istniały koszary, pomieszczenia magazynowe i willa oficerska. Mury i niektóre zabudowania rozbierali więźniowie Stutthofu. Teren ten jest zalewany – nie ma pomp i jest nieoświetlony. Wszystko niszczeje i popada w ruinę. Nie rozumiem dlaczego jest taki opór przeciwko temu, by państwo przejęło Westerplatte. Chcemy tu zbudować Muzeum Plenerowe i zainwestować 150 mln zł. Każdy inny samorząd cieszyłby się z tego. Oczywiście za wywłaszczenie Gdańsk otrzyma rekompensatę za wkłady, które poczynił w tym miejscu (choć nie były one zbyt wielkie).

Jakie znaczenie ma Westerplatte dla pamięci, tożsamości Polaków i polityki historycznej?

- Ma ogromne znaczenie, nie tylko lokalne, ale i ogólnoświatowe. Większość pól bitewnych zarządzanych jest przez administrację państwową, a nie lokalne samorządy. Czy ktoś może sobie wyobrazić sytuację, by burmistrz Hono Lulu w Pearl Harbor nie pozwoliłby swojemu prezydentowi państwa wybudować tam muzeum, gdyby ten chciałby taki pomysł akurat tam zrealizować?

 

Cały wywiad i wiele innych ciekawych wiadomości z życia Tczewa i powiatu znajdziesz w bieżącym wydaniu "Gazety Tczewskiej" - dostępnej w kioskach i punktach sprzedaży prasy na terenie powiatu tczewskiego.

Zachęcamy do kupna i lektury!

Wspieraj wolne i niezależne media!

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tczewianin
Tczewianin 17.07.2019, 12:39
A kto ci to zabrał człowieku? Mostem się zajmij!

Pozostałe