Piątek, 18.10.2019

Jakie buty ochronne wybrać?

  • 28.06.2019, 13:53
  • artykuł sponsorowany
Jakie buty ochronne wybrać?
Podziel się:
Obuwie robocze pozwala na bezpieczną pracę bez rezygnowania z komfortu. Obecnie każde środowisko pracy wymaga szczególnej uwagi, firmy są coraz bardziej zobowiązane do przestrzegania norm wymagających użycia butów ochronnych.

Jakie buty ochronne wybrać?

Aby wybrać obuwie, należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów związanych nie tylko z bezpieczeństwem ludzi, takich jak klasa ochrony i niezbędna dodatkowa ochrona, ale także kryteria związane z wyglądem obuwia i komfortem osób, które go noszą, na przykład użyte materiały i kształt buta. Trzeba upewnić się, czy buty ochronne są w pełni zgodne ze standardami bezpieczeństwa związanymi z ryzykiem w danej firmie. Przy wyborze obuwia należy wziąć pod uwagę różnice związane głównie z obecnością ochronnego noska, a mianowicie: buty ochronne odporne na uderzenia posiadające ochronny podnosek, obuwie odporne na uderzenia z palcem ochronnym, obuwie ochronne bez ochronnego podnoska.

Po co nosić buty ochronne?

Urazy stóp stanowią około 7% obrażeń w pracy. Buty ochronne muszą być dostarczone, naprawione i wymienione przez pracodawcę. Pracownicy powinni nosić obuwie ochronne, gdy pracują lub przemieszczają się w obszarach zagrożonych. Inspekcja pracy ma prawo ukarać pracodawcę, jeśli nie zapewni każdemu pracownikowi odpowiedniego obuwia ochronnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów ochronnych?

Wybór obuwia zależy od poziomu ochrony, którego pracownik potrzebuje, biorąc pod uwagę kryteria komfortu, wyglądu i ceny. Buty ochronne powinny chronić stopy przed zgnieceniem, powinny być również antypoślizgowe na gładkich podłogach i olejowym środowisku przemysłowym. Podeszwy muszą być odporne na działanie produktów naftowych.

Konieczne jest również sprawdzenie, czy podeszwy są antyprzebiciowe, w szczególności do pracy w sklepach mechanicznych, antystatyczne, zwłaszcza do pracy w sklepach z wyładowaniami elektrostatycznymi, lub odporne na ogień, na przykład do warsztatów spawalniczych. Buty ochronne powinny być również wystarczająco wytrzymałe, aby służyły jak najdłużej.

Trzeba zdecydować, czy będzie to obuwie ze skóry lub tkaniny, być może buty będą wykonane z materiałów polimerowych, aby zapewnić dobrą szczelność. Wybrany materiał często decyduje o ciężarze buta: im lżejsze materiały, tym wygodniejsze będą buty. Innym ważnym elementem, który należy rozważyć dla wygody obuwia, jest rodzaj materiału stosowanego do ochronnego podnoska.

Z reguły obuwie ochronne jest duże, należy unikać zamawiania butów o mniejszych rozmiarach niż zwykle zakładane przez pracowników, ponieważ producenci wiedzą, że grube skarpety lub nawet skarpety ochronne są noszone z butami ochronnymi w celu zwiększenia komfortu użytkownika. Zgodnie z rodzajem ochrony obuwie ochronne może być: odporne na zużycie, antypoślizgowe, antystatyczne, ognioodporne.

Jaki rodzaj butów nadaje się do danej pracy?

Buty robocze powinny być noszone we wszystkich obszarach produkcyjnych, w których istnieje ryzyko obrażeń stóp. Należy określić rodzaj buta, który najbardziej odpowiada, w zależności od środowiska pracy. Do pracy w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu, na przykład na placach budowy i w kopalniach, warto dać pierwszeństwo butom z powłoką hydrofobową, jeśli istnieje potrzeba przebywania w zalanych pomieszczeniach.

W przemyśle rolno-spożywczym z reguły prace wykonywane są w pomieszczeniach i suchych warunkach. W takim przypadku można wybrać obuwie ochronne, ze wzmocnioną podeszwą, jeśli istnieje ryzyko przebicia podeszwy. W zależności od rodzaju podłogi może być również potrzebna ochrona antypoślizgowa lub izolowana podeszwa przed zimnem lub ciepłem.

W niektórych laboratoriach, zwłaszcza w przemyśle chemicznym, trzeba będzie pomyśleć o butach ochronnych związanych z ryzykiem używania chemikaliów. W takim przypadku należy wybrać buty przewidziane do pracy przy ryzyku rozprysków. W przemyśle motoryzacyjnym obuwie często musi być dostosowane do konkretnych zagrożeń związanych na przykład ze stanowiskami spawalniczymi.

Informacje zaczerpnięte z Phradpol.pl

artykuł sponsorowany

Pozostałe