Jak uszczelnić okna?

  • 27.05.2019, 09:11
  • artykuł sponsorowany
Jak uszczelnić okna?

Podziel się:

Nieszczelne okna mogą powodować utratę nawet do 25% ciepła. Prowadzi to w prosty sposób do wysokich rachunków za ogrzewanie, których każdy z nas chciałby uniknąć. Uszczelnianie okien nie jest czynnością skomplikowaną, jednak zanim zaopatrzymy się w silikon, taśmę, uszczelki, czy piankę warto poznać szereg podstawowych zasad. Ramy okienne i ościeżnice pomieszczeń wewnętrznych izoluje się materiałami paroizolacyjnymi, z kolei od zewnątrz wykorzystuje się materiały paroprzepuszczalne. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie wszelkiej wiedzy niezbędnej do poprawnego wyboru materiału uszczelniającego i jego montażu.

Silikon

Silikon to jeden z najcześciej stosowanych środków paroszczelnych. Wypełnia się nim szczeliny między ścianą, a ramą znajdujące się od wewnętrznej strony pomieszczeń. Silikon należy nanosić po odcięciu czubka dyszy kartusza, który ma kształt stożka. Minimalna szerokość spoiny powinna wynosić 3 milimetry, a maksymalna 30 milimetrów. Bardzo głębokie szczeliny, po ich uprzednim oczyszczeniu, należy silikonować wykorzystując poliuretanowe sznury dylatacyjne. Stosunek głębokości spoiny do jej szerokości powinien wynosić 1:2.

Uszczelniacze akrylowe pełnią podobną funkcję do uszczelniaczy silikonowych. W porównaniu z silikonem mają mniejszą elastyczność, niemniej jednak szybciej się utwardzają. Dodatkowo można je malować.

Uszczelki

Korzystanie z uszczelek to najprostsza metoda uszczelniania okien wykonanych z plastiku. Do najtrwalszych uszczelek nalezą uszczelki EPDM, ale również te wykonane z pianki poliuretanowej sprawdzą się bardzo dobrze. Przed przystąpieniem do prac należy wybrać taki rozmiar uszczelki, aby nie utrudniała ona zamykania i otwierania skrzydeł okiennych. Informację o rozmiarach można znaleźć w kartach gwarancyjnych, czy też umowach podpisanych z firmami montażowymi. Warto również pamiętać, że możemy się spotkać z innym rozmiarem uszczelki w skrzydle okiennym, a innym w ramie okna.

Pianki poliuretanowe

Do uszczelniania i mocowania drewnianych, metalowych i plastikowych drzwi i okien bardzo często stosuje się piankę poliuretanową, jako uzupełnienie dybli i kotew przytwierdzających ramy okienne i ościeżnice do ścian. Pianki wtryskiwane są do szczelin pomiędzy tymi elementami przez plastikową rurkę, a dzięki zdolności do dwukrotnego lub nawet trzykrotnego rozprężenia uszczelniają przestrzeń i szybko twardnieją. Tego typu pianki można tynkować, malować, jak również wiercić w nich otwory.

Co ważne w przypadku pianek poliuretanowych – należy je wykorzystać do końca. W przeciwnym razie zaschną i nie będą już użyteczne. Niejednokrotnie korzysta się również z pistoletów, które, dając możliwość regulacji strumienia, pozwalają jednocześnie na przyspieszenie pracy i ochronę pianki przed wyschnięciem. Minimalna spoina pianki poliuretanowej wynosi 6 milimetrów, maksymalna 40 milimetrów.

Na rynku dostępne są:

  • pianki jednoskładnikowe, twardniejące pod wpływem wilgoci (przy temperaturze 0°C i wilgotności 35%),
  • pianki dwuskładnikowe, twardniejące na skutek reakcji chemicznej.

Pianki dwuskładnikowe twardnieją dużo szybciej, są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pianki jednoskładnikowe należy nanosić na powierzchnie oczyszczone i zwilżone, wypełniając szczeliny zaledwie do połowy. Nadmiar pianki usuwa się nożem, a zabrudzenia acetonem.

Taśmy i folie

Innym rozwiązaniem są taśmy i folie uszczelniające. Są to jednak produkty na tyle specjalistyczne, że rzadko można je spotkać w popularnych sklepach budowlanych. Stosując folie i taśmy należy bardzo uważnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ich montażu. Wyróżnia się:

  • samoprzylepne taśmy butylokauczukowe,
  • samoprzylepne taśmy impregnowane z pianki poliuretanowej,
  • samoprzylepne folie paroszczelne,
  • samoprzylepne folie paroprzepuszczalne.

Samoprzylepne folie paroprzepuszczalne służą do izolacji styku ościeżnic na zewnątrz domu. Przykleja się je jedną krawędzią do ramy lub ościeżnicy, a drugą do ściany. Folie paroszczelne używane są od wewnętrznej strony pomieszczeń. Tego typu folię należy nakleić do ram przed montażem, a do ścian po montażu.

Taśmy z pianki poliuretanowej stosuje się do wypełniania szczelin zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Impregnat zawarty w taśmie zabezpiecza je przed wilgocią i działaniem promieni UV. Taśmy butylokauczukowe pełnią rolę paroizolatora. Mocowane są do ramy okiennej lub ościeżnicy i ściany od wewnątrz. Tego typu taśmy można malować i tynkować.

Poradę o uszczelnianiu okien dostarczył dystrybutor okien pasywnych marki Internorm. Zapraszamy do salonu Internorm mieszczącego się w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk

Telefon: +58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00

artykuł sponsorowany

Pozostałe