czwartek, 28 marca 2024 22:42
Reklama
Reklama

Urzędnicy na zwolnieniach lekarskich, a kapsuła czasu "rdzewieje"

Za tydzień, miesiąc, pół roku - w odniesieniu do otwarcia kapsuły czasu każdy z wymienionych terminów jest możliwy. Archeolog odpowiedzialna za nadzór nad pracami przy rozbiórce mostu przyznaje, że sprawa utknęła w martwym punkcie. Powodem, brak urzędników potrzebnych do uruchomienia procedury.
Urzędnicy na zwolnieniach lekarskich, a kapsuła czasu "rdzewieje"
16 kwietnia kapsuła została zaprezentowana na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tczewie. Od tego czasu znajduje się w magazynie Fabryki Sztuk.

Autor: (KU)

Dzień po wydobyciu kapsuły z mostowego przyczółka, starosta tczewskim mówił o kilku dniach potrzebnych do jej bezpiecznego otwarcia. Tymczasem minął już ponad miesiąc i wciąż nie wiadomo jakie skarby skrywa w swoim wnętrzu niespodziewane znalezisko. Redakcja GT zasypywana jest pytaniami od Czytelników spragnionych wiedzy na temat tego jakie pamiątki w 1851 r. pozostawiły po sobie władze miasta, a być może sam król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Okazuje się, że drodze stanęły urzędnicze absencje.

- Kapsuła oczekuje na decyzje konserwatorskie, dlatego mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość - mówi Renata Wiloch – Kozłowska, z Pracowni Archeologicznej Renata Wiloch-Kozłowska w Gdańsku, która na podstawie promesy podpisanej z Fabryką Sztuk, prowadzi nadzór archeologiczny nad pracami przy rozbiórce mostu. - Musimy uzgodnić z urzędem konserwatorskim procedurę postępowania oraz program działania, dla tego konkretnego przypadku, czyli choćby to, gdzie oraz jak otworzyć kapsułę. Problem polega na tym, że urzędnicy właściwi dla tego typu decyzji z ramienia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków są od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim. Z tego prozaicznego powodu nie możemy podjąć żadnych działań. Można powiedzieć, że utknęliśmy w punkcie wyjścia.

Tymczasem rzecznik prasowy pomorskiego konserwatora informuje, że oficjalne pismo od archeolog wciąż nie wpłynęło do PWKZ w Gdańsku. Renata Wiloch – Kozłowska odpowiada, że jest w stałym kontakcie z urzędem i gdy tylko upoważnione do tego osoby wrócą na swoje stanowiska, ruszy oficjalna procedura. Pół żartem, pół serio przyznaje, że z uwagi na duże zainteresowanie mediów, także wolałaby mieć otwarcie już za sobą. Co do zawartości woli nie spekulować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Renata Wiloch-Kozłowska 03.06.2019 17:25
Szanowni Państwo Czuję się w obowiązku skomentować powyższy tekst. 1. Pan Karol Uliczny zadzwonił do mnie jak wiele innych osób z pytaniem o termin otwarcia kapsuły czasu mostu. Nie poinformował mnie, że zamierza z naszej rozmowy wybrać fragmenty i nie dał mi możliwości autoryzacji tekstu. 2. Moja wypowiedź została przez Pana K. Ulicznego tak zinterpretowana, że postawiła w złym świetle pracowników WUOZ w Gdańsku. Nigdy nie miałam takiej intencji i nie sugerowałam, że zabytkowi dzieje się krzywda z powodu nieobecności urzędnika. 3. Nigdy też nie twierdziłam, że złożyłam do WUOZ w Gdańsku pismo, na które nie otrzymałam odpowiedzi. 4. Od momentu odkrycia kapsuły trwały prace dokumentacyjne, ja byłam chora, następnie były święta wielkanocne, kilka dni później tzw. majówka. W międzyczasie rzeczywiście pani inspektor zajmująca się Tczewem również była na zwolnieniu lekarskim. W momencie kiedy było to możliwe, spotkałam się z panią inspektor i uzgodniłyśmy treść pisma, które niezwłocznie złożyłam. Kapsuła czasu odnaleziona w Tczewie przy moście jest zabytkiem wyjątkowym i jej otwarcie wiąże się z przygotowaniem do zakonserwowania tak delikatnych zabytków jak papierowe dokumenty, które mogą znajdować się w środku. Kapsuła czasu znajduje się w bezpiecznym miejscu, tzn. w Fabryce Sztuk w Tczewie w warunkach muzealnych. Jest mi przykro, że tekst Karola Ulicznego spowodował tyle złych emocji i niepotrzebnego zamieszania, którego i ja padłam ofiarą. Z poważaniem Renata Wiloch-Kozłowska

Czytelnik 25.05.2019 11:07
Komentarz zablokowany

oo 24.05.2019 17:37
To nie po raz pierwszy są problemy z załatwieniem spraw.

Reklama